Parti riktar skarp uppmaning till Benjamin Ingrosso – ”hur tänker du?”

2024 12 13

Liberalerna rasar mot Benjamin Ingrosso, och riktar en skarp uppmaning till den populära artisten.

Benjamin Ingrosso är en av Sveriges mest populära artister.

Men de senaste dagarna har han utsatts för massiv kritik.

Anledningen är att han samarbetar med varumärket Marabous ägare Mondelez, som till skillnad från många andra företag har valt att ha kvar sin verksamhet i Putins Ryssland efter invasionen av Ukraina.

– Benjamin Ingrosso, hur tänker du när du gör reklam för Marabou? Ett företag som har valt att stanna kvar i Ryssland och bidra till Putins krigskassa, säger Liberalernas Europaparlamentariker Karin Karlsbro i en video på Instagram.

Nu riktar partiet en uppmaning direkt till Benjamin Ingrosso.

”Du bidrar till att Putin kan hålla på”

Benjamin Ingrosso har spelat in musikvideon ”Back to You” i samarbete med Marabou. Detta alltså trots den massiva kritiken mot att Marabou har kvar sin verksamhet i Putins Ryssland.

Europaparlamentarikern Karin Karlsbro (L) är starkt kritisk.

– Det vänder sig i magen när jag tänker på det, säger hon i videon på Instagram, där hon riktar sig direkt till Ingrosso.

– Just nu står jag på centralstationen i Kyiv efter att ha varit här på en på en jobbresa några dagar. Ikväll har flyglarmet gått gång på gång, och det är fruktansvärt obehagligt när man inte vet om en drönare kommer att slå ner där man själv befinner sig eller inte, säger L-politikern.

– Med din reklamfilm så bidrar ju du till att Putin kan hålla på så här. Har inte du tänkt på det? tillägger hon.

Uppmanas följa med – till Ukraina

Därför uppmanar hon nu Benjamin Ingrosso att följa med nästa gång hon åker till Ukraina.

– Jag undrar om du vill följa med mig nästa gång jag åker till Ukraina, för att uppleva på plats hur Ukrainas befolkning lider av Putins krig och hur din reklam också bidrar till att finansiera det. Är du med på det? frågar Karin Karlsbro i videon på Instagram.

Benjamin Ingrosso har även fått kritik från flera andra debattörer.

I en debattartikel i tidningen Resumé påpekar PR-strategen Edit Künstlicher att artisten Zara Larsson tvingades avbryta sitt samarbete med kinesiska Huawei efter massiv kritik.

– Nu blir det spännande att se om samma moraliska regler gäller för manliga nationalklenoder som för kvinnliga. Kommer Benjamin Ingrossos publik att acceptera hans deal med Mondelez? frågar sig Edit Künstlicher i debattartikeln.

Marabou, som beskriver sig som ”exklusiv partner” till Ingrossos musikvideo ”Back to You”, är däremot väldigt nöjda med samarbetet.

– För oss är det här en hyllning till tradition, nostalgi och de små ögonblicken som gör livet lite bättre, säger Helena Arver, varumärkeschef Marabou, i ett uttalande.

Foto: Popdrommen, Wikipedia

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 jul 2026

Nato har skickat upp stridsflyg – akut varning till folket

2026 07 31

Ett Nato-land har utfärdat ett larm till sina invånare.

Rumänien har skickat upp stridsflyg efter att drönare upptäckts nära gränsen mot Ukraina.

Nu varnas landets invånare att söka skydd, rapporterar RBC Ukraine.

Akut varning utfärdad

Rumänska myndigheter har utfärdat en akut varning till invånare i norra delen av Tulcea.

Detta efter att radarsystem upptäckt misstänkta luftmål nära gränsen mot Ukraina.

– Myndigheterna varnar befolkningen för att föremål från luftrummet kan falla ner och uppmanar invånarna att söka skydd, skriver den rumänska nyhetskanalen Digi24.

Varningen skickades ut genom landets system för nödlarm efter beslut från det nationella militära ledningscentret.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

F-16-plan i luften

Efter drönarlarmet skickade Rumänien upp två stridsflyg.

– Två F-16-flygplan från den 86:e flygbasen i Borcea skickades upp från marken klockan 21:12 för att övervaka situationen, meddelar Rumäniens försvarsdepartement.

Senare uppgav försvarsdepartementet att radarsystemen hade registrerat återkommande signaler från luftmål i området.

Enligt myndigheterna befann sig objekten i rumänskt luftrum i omkring 20 sekunder vid 21.14 innan de lämnade landet och fortsatte tillbaka mot Ukraina.

Rumänska myndigheter har ännu inte uppgett vem som låg bakom drönarna.

Flera drönarincidenter nära Nato-landet

Händelsen är den senaste i en rad incidenter där drönare har kopplats till kriget i Ukraina och kommit nära eller in över rumänskt territorium.

Under en period på tre dagar ska Rumänien ha skjutit ner tre drönare.

Den första inträffade förra veckan, då ett rumänskt F-16-plan sköt ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Myndigheterna bekräftade senare att det handlade om en rysk Shahed-drönare.

Vid ett tidigare tillfälle skickade Nato upp fyra stridsflyg samtidigt – två rumänska F-16-plan och två italienska Eurofighter-plan – efter ytterligare en drönarincident.

Efter den tredje nedskjutningen kallade Rumäniens utrikesdepartement även upp Rysslands ambassadör för samtal.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ryuno

Text: Redaktionen