Panikscener utspelar sig i Ryssland

2023 05 31

Det uppges för närvarande råda full panik inne i Ryssland.

Enligt Putinregimen är läget så illa att man har beordrat evakuering av hundratals barn i ryska byar.

– Vi börjar idag med att evakuera barn från Shebinko- och Graivoron-distrikten, säger guvernören Vyacheeslav Gladkov i ett uttalande på Telegram.

"Alarmerande"

Regionen som Ryssland delvis evakuerar är Belgorod, som ligger på gränsen till Ukraina.

Dmitrij Peskov, Kremls talesperson, beskriver situationen som “alarmerande”.

– Vi är verkligen oroliga över den här situationen, beskjutningen av civila mål fortsätter där, säger han till CNN.

Vill ha sympati från väst

Talespersonen uttrycker även bestörtning över att den västerländska sympatin uteblivit, som han upplever det.

– Även i det här fallet har vi förresten inte hört ett enda fördömande ord från någon från västkollektivet än så länge. Situationen är ganska alarmerande. Åtgärder vidtas, säger Dmitrij Peskov.

Omtalade attacker

Flera omtalade attacker påstås ha ägt rum i Ryssland den senaste tiden.

Tidigare idag gick ryska myndigheter i Krasnodar-regionen ut och hävdade att en drönare träffat ett oljeraffinaderi – ett område som redan träffats två gånger sedan början av maj.

Mest omtalat var dock det tiotal drönare som uppges ha förstört byggnader i Moskva under gårdagen.

Ukraina förnekar

Kreml skyller inte oväntat på Ukraina, som förnekar inblandning.

– Vi har inte någon koppling till attacken, men vi tittar på med nöje, säger Mychajlo Podoljak, rådgivare till Ukrainas president, i ett uttalande.

Han gick samtidigt ut med en varning till ryska staten.

–  Vi förutspår att antalet attacker kommer att öka, konstaterar presidentrådgivaren.

"Strider på vårt territorium"

Även tidigare, när Kreml påstod sig ha avvärjt ett mordförsök via en drönare över den ryska regeringsbyggnaden, har Ukraina dementerat att man har med attackerna på rysk mark att göra.

– Vi attackerade inte Putin eller Moskva, vi strider endast på vårt eget territorium, sade president Volodymyr Zelensky på en pressträff tidigare i maj.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31okt2025

Samsung varnar hushåll med tv – 93 procent missar det

2025 10 31

Smart elektronik har blivit en naturlig del av många hushåll.

All uppkopplad utrustning, så som mobil, surfplatta och tv, innebär en potentiell säkerhetsrisk.

Över hälften av svenskarna har inte koll på hur de ska skydda sina personuppgifter på sin elektroniska utrustning, visar en ny undersökning från Norstat.

Flest tänker på mobilen

Mobiltelefonen är den elektronikpryl som flest tänker på när det gäller integritet och säkerhet kring personuppgifter.

Omkring 40 procent tänker på det varje vecka.

När det kommer till datorn och surfplattan är siffran 25 procent.

Men när det kommer till säkerheten för tv och smartklocka, är det väldigt få som har någon koll på riskerna.

Ingen passiv produkt 

Endast sju procent av svenskarna tänker på tv:ns säkerhetsrisker.

För smartklockan är siffran endast sex procent.

– Många har fortfarande en bild av tv:n som en passiv produkt, men dagens modeller är lika uppkopplade som mobilen, säger Samsung Sveriges produktchef Magnus Nilsson, i ett uttalande.

– Vi streamar, loggar in och delar information utan att alltid reflektera över vad det innebär. Därför behöver säkerheten i tv-apparater tas på lika stort allvar som i övriga enheter.

Läs också: Japansk biljätte i miljardförlust – kan påverka svenska bilägare

Hälften har inte koll

Över hälften av den svenska befolkningen har bristfällig kunskap om hur de ska skydda sina personuppgifter på elektroniska enheter, enligt Norstats undersökning.

51 procent uppger att de har liten kunskap och 5 procent att de inte har någon kunskap alls. 

– I en allt mer uppkopplad vardag blir behovet av ett helhetstänk kring säkerhet viktigt att ta i beaktande, framhåller Samsung Sverige.

Säkerheten kan ses som ett sammanhållet system där alla enheter samspelar. 

– Det svenska hemmet är i dag en helhet av uppkopplade produkter som kommunicerar med varandra. Därför måste säkerheten vara inbyggd på systemnivå – inte bara i mobilen, utan i allt, säger Samsungs nordiska mobilchef Anders Elmby, i ett uttalande.

– Säkerhet i dag handlar inte längre om enskilda produkter, utan om hela livsstilen. Ju mer vi kopplar ihop våra enheter, desto viktigare blir det att skyddet hänger med.

Läs också: Oväntat ”bankmeddelande” skickas ut till svenskarna

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen


Ryska militärflyg har landat vid Medelhavet

2025 10 31

Ryska militärflyg har landat på en militärbas vid Medelhavet.

Planen har under flera dagars tid flugit in till flygbasen Khmeimim i Latakia.

Basen ligger i västra Syrien och beskrivs som en signal på att Moskva planerar att få ökat inflytande i Mellanöstern efter att den tidigare syriske diktatorn Bashar al-Assad störtats.

Inflygningarna markerar en ny förändring efter att Ryssland haft ett halvår långt uppehåll när det gäller militära flygningar till Syrien, rapporterar Kyiv Independent.

Källa bekräftar

Det är spårningsdata från sajten Flightradar24 som avslöjat att de ryska planen börjat flyga till basen vid Medelhavet igen.

En källa som beskrivs som nära Kreml har även bekräftat att flygningarna återupptagits, uppger Bloomberg.

Avslöjandet sker kort efter att Rysslands diktator Vladimir Putin fått besök av sin syriska motsvarighet Ahmed al-Sharaa i Moskva.

Bland annat ska den ryska militärbasen i Khmeimim och Tartus, som är deras enda marina anläggningar vid Medelhavet, ha diskuterats.

– Putin hyllade den "vänskapliga" relationen mellan Syrien och Ryssland under mötet. Den syriske ledaren sa i sin tur att hans regering kommer att respektera alla tidigare ingångna avtal och sträva efter att fastställa en ny karaktär för de bilaterala relationerna, uppgav den ryska statliga nyhetsbyrån Tass efteråt.

LÄS OCKSÅ: Oväntat ”bankmeddelande” skickas ut till svenskarna

Vill stärka sin position

Ryssland har på flera sätt försökt stärka sitt fäste i Mellanöstern den senaste tiden.

Bland annat har Moskva fördjupat sitt militära samarbete och inrättat en ömsesidig försvarspakt med Iran.

Samtidigt har den iranska regimen varit i gungning efter att USA inledde bombanfall mot iranska kärnkraftsanläggningar i somras. 

Läs mer om säkerhetsläget här:

Stor ukrainsk attack mot ockuperade Krym

Utspelet från Medvedev – Natoland kan "försvinna"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen