Panikscener på flygplan – 50 skadade

2024 03 11

Dussintals personer har skadats efter en skrämmande incident på ett passagerarflyg.

Händelsen ägde rum under måndagsmorgonen svensk tid.

Ett flyg från Australien på väg till Nya Zeeland drabbades av en “teknisk incident” som försatte planet i en kraftig rörelse med följden att passagerarna plötsligt kastades omkring i kabinen.

– Flyg LA800, som trafikerar rutten Sydney - Auckland idag, drabbades av en teknisk incident under flygningen som orsakade en kraftig rörelse, bekräftar LATAM Airlines för CNN.

Tolv personer till sjukhus

Exakt vad den “tekniska incidenten” var specificeras inte.

Vid ankomst till Auckland behandlades ett femtiotal personer för skador, varav en passagerare ska vara allvarligt skadad.

Totalt har tolv personer fått uppsöka sjukhus, enligt Hato Hone St. John Ambulance. 

Fjorton enheter, inklusive sju ambulanser, mötte upp flygplanet när det gick ned för landning på Nya Zeeland.

Vittnar om panikscener: "Folk flög"

Passagerarna ombord vittnar om panikscener under och efter incidenten.

– Folk flög genom kabinen, säger en som befann sig ombord till CNN.

Eftersom flygets fall kom så plötsligt hade de flesta inte på sig säkerhetsbältet.

– Folk var verkligen rädda, säger samma person.

En annan passagerare beskriver händelsen som att planet “bara stannade” och att “folk flög runt”.

"Blod i taket"

Ohyggliga scener utspelade sig därefter.

– Det var blod i taket, folk flög och hade sönder taket på flyget. 

En annan person, en kvinna, menar att hon aldrig varit med om någonting liknande.

– Jag har varit flygvärdinna och det här är första gången jag någonsin har… hela planet bara frös, säger hon till New Zeeland Herald.

Landade enligt schema

Enligt lokala medier lyckades dock planet landa enligt tidtabell.

Planet landade på Aucklands flygplats som planerat. Som ett resultat av händelsen drabbades några passagerare och kabinpersonal, säger en talesperson för det aktuella flygbolaget.

– De fick omedelbar hjälp och utvärderades eller behandlades av medicinsk personal på flygplatsen vid behov.

Arkivfoto: S.Grochowicz

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen