VAL 2022: Panik i Miljöpartiet

2022 09 09

En desperat Per Bolund vädjar till partiets medlemmar efter dagens krisbesked i opinionen.

Valdagen närmar sig med stormsteg.

Då går MP:s språkrör, Per Bolund, ut med både ett och två krismejl till partiets medlemmar.

Det första kom under onsdagen.

– Ta kontakt med så många du kan – alla som vill ha en rödgrön regering, alla som tar klimatkrisen på allvar måste få veta hur det ligger till. Utan deras röst kan Miljöpartiet falla ur riksdagen, framhåller han i mejlet, enligt Aftonbladet.

Felmarginal oroar

Det andra kom på fredagen kort efter att SVT/Novus i en av de sista opinionsundersökningarna innan söndagens val indikerar att partiet dansar farligt nära fyraprocentsspärren.

I det uttrycker Bolund oron han känner när han fick se att undersökningen ger partiet 4,5 procent. I den siffran finns också en för MP otäck felmarginal på 0,7 procentenheter.

– Tar man hänsyn till felmarginalen är det inte säkert att MP ligger över spärren. Räknar man in att vi brukar överskattas i mätningarna är det en väldigt skrämmande siffra, skriver Per Bolund, och vädjar om medlemmarnas hjälp.

Önskan om swishbidrag

Och det är nu uppropet om ekonomisk hjälp kommer: 

– Jag vill verkligen be dig – om du kan, swisha en gåva till oss NU, så ökar vi annonsering de sista timmarna så mycket det går, uppger SVT.

Tonar ner krisstämpeln

MP:s pressekreterare, Katrin Wissing, vill dock tona ner kris- och panikstämpeln på mejlet.

– Det här är en enskild mätning och ingenting är klart förrän på valdagen. Vi vill i slutspurten mobilisera och engagera medlemmar och sympatisörer att faktiskt kämpa in i det sista, säger hon till Aftonbladet.

"Litet parti"

Katrin Wissing tillägger:

– Vi är ett litet parti utan LO eller Svenskt näringsliv i ryggen. Det är hos våra gräsrötter vi har våra resurser. Därför skickade vi det här mejlet.

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


17 april 2026

Superprognos för Sverige – värmebölja på gång

2026 04 17

I princip hela Sverige har på fredagen kunnat njuta av klart och soligt vårväder.

På flera håll landade temperaturen på runt 15 grader.

En liten försmak på vad som komma skall.

Sommaren 2026 väntas nämligen bli “varmare än vanligt”, förutspår meteorologen Mika Rantanen enligt Aftonbladet.

– Vi ser temperaturer som ligger ungefär en till två grader över det normala i Sverige. Framöver bör man vara beredd på mer intensiva värmeböljor, det är den nya verkligheten, säger han till tidningen.

Förbered för värmebölja

Mika Rantanen är verksam vid Meteorologiska Institutet i Finland. Han har studerat den prognos som ECMWF, Europacentret för medellånga väderprognoser, har gjort inför maj, juni och juli i år.

Trenden är tydlig.

Värmeböljor blir både vanligare och mer intensiva på grund av klimatförändringarna, konstaterar meteorologen. Det innebär dock inte att varje sommar kommer bli varmare än föregångaren, men i år ser det åtminstone ut som att såväl maj som juni och juli kommer att klå snittet.

Juli är nästan alltid varmast, men ökningen jämfört med det normala är något mindre, säger Mika Rantanen.

En blandning

SMHI gör inga långtidsprognoser, utan ser enbart till de kommande tio dagarna. Därför har väderinstitutet inte gjort någon uppskattning för årets sommar.

Förra året kunde dock en rejäl mix konstateras. I Norrland slogs värmerekord medan det på vissa platser i södra Sverige till och med var kallare än vanligt.

– Sommaren 2025 var verkligen full av kontraster! Vi har haft nya värmerekord i norr, ovanligt kraftiga regn och frost i söder, säger Misha Lundgren som är meteorolog på SMHI.

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

"Vädermonstret" vaknar i år

Vad som är säkert är emellertid att mars 2026 blev den varmaste marsmånaden som hittills uppmätts i Sverige, enligt SMHI.

I år finns det också skäl att bevaka det för året ovanligt starka väderfenomenet El Niño, som kan resultera i höga globala temperaturer.

Marianne Tronstand Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, förväntar sig nya värmerekord även till sommaren. Framför allt i länderna kring Medelhavet.

Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter, säger hon till Dagbladet.

LÄS MER: Oljepriset störtdyker plötsligt – hela börsen lyfter

Foto: J. Ferlič resp T. Sergej

Text: Redaktionen


11 mars 2026

Nya förslaget – en åldersgrupp ska slippa betala skatt

2026 04 18

Centerpartiet kommer nu med ett nytt skatteförslag för en grupp.

Med några månader kvar till riksdagsvalet arbetar partierna hårt för att försöka få ut sin politik till potentiella väljare.

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist kommer nu med ett nytt förslag som ska stärka ungdomarnas tillgång till arbetsmarknaden.

Det handlar bland annat om att ungdomar ska slippa betala skatt på extra-och sommarjobb helt och hållet, rapporterar Sveriges Radio.

Nya förslaget

Förslaget är finansierat i Centerpartiets skuggbudget – men det är i nuläget oklart hur mycket draget skulle kosta.

Partiet vill att alla ungdomar mellan 15 och 19 år ska slippa betala skatt på sin lön från extra-och sommarjobb.

– Det gör vi för att det är så viktigt att unga kommer in på arbetsmarknaden och att man ser att det lönar sig att faktiskt jobba, säger C-ledaren till P3 Nyheter.

Vill ta bort avgift

Slopad skatt är dock inte det enda draget som Centerpartiet vill satsa på för att stärka ungdomarna.

Partiet vill även ta bort arbetsgivaravgiften för gruppen helt och hållet.

Centerledaren säger att hon kommer att återkomma med hur mycket pengar förslaget skulle kosta.

Läs mer: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Det gäller idag

Skolungdomar och studerande kan i dagsläget tjäna upp till ett visst belopp per år utan att betala skatt. 

Den som tjänar mindre än 25 042 kronor under 2026 behöver inte betala någon skatt.

– Tjänar du 25 042 kronor eller mer under 2026 ska du betala skatt på din inkomst, framhåller Skatteverket.

“SD värre än V”

Inför det kommande valet har Centerpartiet valt att inte ansluta sig till Tidöpartierna – men har heller inte förankrat sig hos oppositionen.

C vill inte samarbeta med varken Sverigedemokraterna eller Vänsterpartiet – men C-ledaren har gett besked om att hon har svårare för SD än för V.

– De är också ett parti som vill skilja på folk och folk, människor som de inte tycker hör hemma här ska utvisas från Sverige, säger hon till SvD.

Läs mer: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen