Över en miljon ton ris har förstörts

2024 10 21

Översvämningar har skapat stor förödelse i Bangladesh.

Översvämningar i Bangladesh har förstört uppskattningsvis 1,1 miljon ton ris, enligt uppgifter från jordbruksministeriet.

Det har fått landet att öka importen av varan i ett läge med kraftigt stigande livsmedelspriser, rapporterar Reuters.

Minst 75 döda

Översvämningar till följd av kraftiga monsunregn och kraftig avrinning uppströms drabbade landet i två stora vågor i augusti och oktober, vilket krävde minst 75 liv och påverkade miljontals.

Det är särskilt i de östra och norra regionerna där skadorna på skördarna har varit som störst.

Enligt jordbruksministeriet har årets översvämningar resulterat i en betydande förlust av risproduktion. 

Som svar på detta agerar regeringen nu snabbt för att importera 500 000 ton ris och förväntas snart tillåta import från den privata sektorn, framhåller en tjänsteman vid livsmedelsministeriet.

Även grönsaker

Översvämningarna har också drabbat andra jordbruksprodukter hårt, bland annat mer än 200 000 ton grönsaker. 

– För att trygga livsmedelsförsörjningen mot bakgrund av de ökande klimatutmaningarna är det viktigt att utveckla fler översvämnings- och torktoleranta grödor, tillsammans med sorter med kort hållbarhet, säger Khandakar Mohammad Iftekharuddaula, chef vid Bangladesh Rice Research Institute, till Reuters.

FN arbetar

FN är på plats i Bangladesh för att försöka erbjuda mat, vatten och säkerhet till de som har drabbats av de förödande översvämningarna.

– UNHCR tillhandahåller grundläggande nödhjälp och annat humanitärt stöd för att hjälpa till att tillgodose de mest omedelbara behoven hos lokalsamhällena i regionen, inklusive skydd och hälsa, förklarar FN.

– De har transporterat medicinska förnödenheter till vårdcentraler i de värst drabbade distrikten Feni och Comilla, bland annat 350 000 vattenreningstabletter, 20 000 dunkar, 15 000 hygienpaket och 10 000 nödbostäder.

Motverkar spridning av sjukdomar

FN fortsätter.

– Dessa leveranser syftar till att hjälpa lokala myndigheter att bekämpa spridningen av vattenburna sjukdomar och säkerställa tillgången till rent dricksvatten.

Foto: E. Prim

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen