JUST NU: Över 3 000 delfiner döda på grund av Rysslands diktator

2022 06 25

Det är inte bara tusentals människor som mördas av Vladimir Putins brutala anfallskrig mot Ukraina.

Även många djur har dödats och det gäller allt från husdjur som hundar och katter till vilda djur i skogen som dödats i bombningar och ryska våldsdåd.

Putinregimens soldater

Nu kommer även besked om att över 3 000 delfiner har förlorat livet som en direkt följd av den ryska arméns framfart och härjningar i Ukraina rapporterar The Guardian och Nexta.

Putinregimens soldater orsakar ond bråd död både till land och till havs.

Krigsfartygens sonarsystem

Ukrainska forskare och vetenskapsmän vid nationalparken Tuzlovsky Lymanzonen i Svarta Havet konstaterar att flera tusen delfiner har dödats i samband med de ryska anfallen mot Ukraina vid Svarta Havets kust.

Delfinerna har bland annat dödats i explosioner men även på grund av svält som orsakats av de ryska fartygens sonarsystem.

 Sonarsystemen är en slags ljudfortplantningssystem som används av krigsfartygen när de navigerar och letar efter andra farkoster i vattnet.

Delfiner bränns till döds

Sonarsystemen har gjort det svårt för delfinerna att hitta föda. Men många delfiner har också dödats av ryska militärens explosioner.

– Brända och skadade delfiner har spolats upp på stränder inte bara i Ukraina utan även i Bulgarien, Turkiet, Ryssland, Georgien, Rumänien och Moldavien, rapporterar ukrainska medier.

Delfinerna visar tydliga spår av brännmärken som bedöms ha orsakats av både bomber och minor.

Delfiners ögon och fenor sprängs

Marinforskaren Ivan Rusev har studerat den ryska arméns mycket negativa påverkan på havslivet i

Svarta Havet i över tre månader och han har lagt upp många bilder av dödade delfiner på sin Facebooksida.

– Delfinerna har krigsskador både på sina ryggar och fenor inklusive förlorat skinn, fenor och ögon, rapporterar Ivan Rusev.

Plågsam död

– En del har också drabbats av invärtes skador, uppger han på Facebook.

En del delfiner har dödats av bomber och minor och andra dör en långsam och plågsam död då sonarsystemen bland annat gör dem blinda och även leder till att de blir utmärglade på grund av brist på mat förklarar forskarna. 

Många delfiner svälter ihjäl.

Mord på försvarslösa djur

Han riktar skarp kritik mot Rysslands brutala framfart i Svarta Havet.

– Ryska flottan är skyldig till mord på försvarslösa djur, betonar Ivan Rusev.

Massdöden av fiskar skadar inte bara den marina biologin utan förgiftar även vattnet med infektioner som sprids från de förmultnande djuren, rapporterar Republic World.

Fåglar störs av kraftigt oljud

Även fågellivet i Svarta Havet har drabbats hårt och bland annat har fåglar svårt att hantera det höga ljudet som alla bomber orsakar.

– På grund av bombningarna nära lagunerna har antalet flyttfåglar som Dalmatiska pelikaner och skärfläckor minskat kraftigt. Det handlar om en minskning från upp till 1 500 fåglar till 300, enligt Ivan Rusev.

Kris för biologisk mångfald

Turkiska Marina Forskningsinstitutet poängterar att det ryska invasionskriget dessutom är en kris för den biologiska mångfalden. Oljeutsläpp från krigsfartygen har till exempel lett till stor förstörelse av de utrotningshotade röda algerna.

Foto: Ivan Rusev

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen