Över 100 döda – tragedi i Irak

2023 09 27

Mer än 100 personer har dött och ytterligare 150 har skadats vid ett bröllopsfirande i området al-Hamdaniyah i Nineve-provinsen i Irak .

En brand utbröt på bröllopet.

Enligt irakiska medier har 114 personer bekräftats döda och ytterligare 150 personer är skadade. 

– Vi har vidtagit alla åtgärder för att se till att de som drabbats får hjälp, säger det irakiska hälsodepartementets talesperson Saif al-Badr.

Det rapporterar The Guardian.

Iraks premiärminister Mohamed Shia al-Sudani har uppmanat ansvariga ministrar att ”mobilisera samtliga räddningsenheter” för att hjälpa offren.

Avfyrade fyrverkerier 

Den massiva eldsvådan uppges ha brutit ut efter att fyrverkerier avfyrats i festlokalen.

Branden spred sig snabbt i lokalen som var fylld av bröllopsgäster.

– Vi såg elden pulsera och komma ut från hallen. De som klarade sig lyckades ta sig ut, men flera fastnade. 

– Även de som överlevt är skärrade.

Det säger Imad Yohana, en 34-åring som överlevde katastrofen.

Uppgifter: Brandfarligt material

Vittnen på plats uppger att byggnaden fattade eld vid 22.45 lokal tid.

Hundratals människor befann sig då i lokalen.

Enligt preliminära uppgifter kunde branden sprida sig snabbt eftersom byggnaden var gjord av mycket brandfarligt konstruktionsmaterial.

– Det bidrog till att byggnaden snabbt brann ner till grunden, rapporterar The Guardian med hänvisning till statliga irakiska medier.

Ignoreras ofta

Flera dödliga bränder och olyckor har inträffat i Irak de senaste åren.

Landets infrastruktur är i förfall efter årtionden av konflikter.

Säkerhetsstandarder i Iraks bygg- och transportsektorer ignoreras ofta.

Hela landet mobiliseras

Al-Hamdaniyah ligger nära staden Mosul i norra Irak.

En stor insats pågår för att hjälpa offren för branden.

Det irakiska hälsodepartementet uppger att ambulanser och sjukvårdspersonal från landets alla delar har skickats till området.

Foto: Engin Akyurt

Text: Redaktionen


28 december 2025

Rejält snöoväder drar in över Sverige

2025 12 29

Efter stormen väntas kyla och snöoväder dra in över landet.

SMHI har nu hävt merparten av sina vädervarningar på land för stormen Johannes, som ställde till kaos på flera håll under lördagen.

Men den kommande veckan väntar både kyla och snöoväder.

Iskallt nyårsväder

Även om stormen avtar så blir det fortsatt blåsigt på många håll, och vinden kommer att dra ned kall luft från Ishavet.

Nyårsveckan kan bli både kall och snöig, rapporterar TV4.

På tisdag kan man räkna med minusgrader i hela landet, och redan då kan bland annat Stockholm, Uppland, Gotland och Öland nås av snökanoner, alltså snöbyar, enligt kanalen.

Den som ska ut på nyårsafton får räkna med att det blir kallt.

– Nyårsafton ser ut att bli kall och ganska solig, men med snöbyar längs kusterna. Vid tolvslaget kan temperaturen ligga kring tio minusgrader i Stockholm och ner mot 25 minusgrader i norra Norrland, säger meteorologen Peter Kondrup till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

”Rejält snöoväder”

Därefter ser det ut att bli ännu mera snö.

Året kan inledas med ett riktigt snöoväder.

– Det nya årets första dag kan inledas med ett rejält snöväder. Men det är fortfarande väldigt tidigt, så prognosen kan komma att ändras, säger Peter Kondrup till kanalen.

Även resten av nyårsveckan ser ut att präglas av ganska klassiskt vinterväder, enligt SMHI.

– Det nya året inleds sedan lågtrycksbetonat och kallt med snö eller blötsnö i stora delar av landet, enligt SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

– Detaljerna är emellertid ännu osäkra där snöfallet i Götaland skulle kunna övergå i regn. Blåsigt ser det också ut att kunna bli i södra Götaland samt i Södra Norrlands kustlandskap, uppger meteorologen.

VMA gäller tidigt på söndagen

De orangea varningar som utfärdades för stormen Johannes hävdes alltså klockan 23 på lördagskvällen.

I fjällen återstår dock gula varningar även under söndagen. Även VMA som har utfärdats på vissa håll i landet kvarstår tills det blir ljust på söndagen, då man ska göra en ny bedömning av situationen.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen


Regeringen har ändrat sig – pensionärer går i taket: “Ni lovade”

2025 12 29

Hösten 2023 valde regeringen att utreda en ny grundlagsändring i Sverige.

Ändringen avsåg att begränsa söktjänster som Ratsit och Mr Koll.

Utredningens rekommendation blev då att “det befintliga undantaget i tryckfrihetsförordningen och yttrandefrihetsgrundlagen för söktjänster som offentliggör känsliga personuppgifter utvidgas till att omfatta samtliga personuppgifter.”

Med andra ord: de skulle i praktiken omfattas av GDPR. 

Rasar mot vändningen: "Bedrövligt"

Lagändringen föreslogs träda i kraft den 1 januari 2027. Men i november meddelade regeringen att frågan skjuts fram.

Det har fått Pensionärernas riksorganisation, SPF Seniorerna och SKPF Pensionärerna, som totalt samlar 700 000 medlemmar i Sverige, att gå i taket.

Enligt organisationerna markerar beskedet ett skifte då regeringspartierna uppfattades vara överens om en ändring för ett år sedan.

Regeringen valdes på löftet att stenhårt angripa brottsligheten. Att kriminella enkelt har tillgång till information om personer att stjäla från är en självklar fråga att åtgärda om man vill vara tuff mot brotten. Ändå viker man ned sig och utan vettiga argument. Bedrövligt! säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO.

Öppet brev

De tre organisationerna reagerar nu på beskedet i form av ett öppet brev som idag lämnats till regeringen. 

I brevet understryks att de utpekade söktjänsterna gör det enkelt för kriminella att ta reda på vem som bor på en viss adress samt detaljer om personerna i fråga. Det går även att ta reda på folks tillgångar.

– Det är fruktansvärt att tänka på alla de äldre som blivit lurade av kriminella att lämna över sina smycken, pengar och värdesaker. Det är personliga tragedier och fler tillkommer varje dag eftersom de kriminella har fritt fram. Regeringen behöver skyndsamt presentera andra åtgärder för att komma åt det här, säger Maria Larsson, förbundsordförande för SPF Seniorerna.

LÄS MER: Svenska produktionen upphör – företag flyttar till Kina

Förklaringen: vill invänta fall i domstolen

I november förklarade regeringen att man vill invänta en rättslig prövning som pågår i EU-domstolen innan ett beslut tas i frågan. 

– Vi menar att det är mindre lämpligt att göra ingrepp i våra grundlagar innan rättsläget är klarlagt. I det aktuella fallet måste vi med säkerhet veta att vi gör precis det som krävs – varken mer eller mindre, framhöll justitieminister Gunnar Strömmer (M) tillsammans med Erik Slottner (KD) och Martin Melin (L) i Di för en månad sedan.

– Vår uppfattning är därför att det är nödvändigt att invänta utfallet i EU-domstolen. Det här påpekas också av flera remissinstanser. Vi har därför landat i att för närvarande inte ta vidare förslagen från den så kallade söktjänstutredningen.

LÄS MER: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet resp Shvets Production

Text: Redaktionen