2 februari 2026

Oväntat president-uttalande – bakslag för Putin

2024 09 23

Irans president kommer nu med ett oväntat uttalande.

Under den senaste tiden har uppgifter kommit från flera håll om iranska leveranser av militärt material till Ryssland.

Nu kommer Irans president Masoud Pezeshkian med ett oväntat uttalande.

Han menar att Iran inte alls stöttar Rysslands krig och nekar till leveranser av missiler.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Bakslag för Putin

Ryssland har på senare tid intensifierat kopplingarna till länder som Iran och Nordkorea.

Det nya uttalandet från Pezeshkian innebär ett bakslag för Vladimir Putin.

– Vi är villiga att sätta oss ned med européerna och amerikanerna för att föra en dialog och förhandla. Vi har aldrig stöttat den ryska aggressionen mot ukrainskt territorium, säger den iranska presidenten.

“Inga sådana leveranser nu”

Pezeshkian blev landets president den 30 augusti 2024. 

Under sin första presskonferens efter tillträdet förnekade han också att han levererat ballistiska missiler till Ryssland.

– Det kan ha förekommit sådana leveranser tidigare. Men jag kan försäkra er om att det inte har förekommit några sådana leveranser till Ryssland sedan jag tillträdde.

Nya attacker

Pezeshkian håller dock mer koll på kriget mellan Hamas och Israel, där nu även Hizbollah i Libanon är aktiva i allra högsta grad.

Omfattande attacker har genomförts mellan Israel och Hizbollah under de senaste dagarna.

– Israels försvarsmakt genomförde en storskalig flyganfallskampanj över Libanon den 21 och 22 september, förklarar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– IDF meddelade den 21 september att man riktat in sig på över 400 raketramper och annan militär infrastruktur i minst två vågor av flyganfall över södra Libanon.

Allt mer intensivt

Situationen i Mellanöstern blir nu allt mer intensiv.

– Hizbollah inledde sina egna attacker mot Israel den 21 och 22 september, fortsätter ISW.

– Dessa attacker är i linje med att Hizbollahs generalsekreterare Hassan Nasrallah nyligen förklarade att gruppen skulle fortsätta sina gränsöverskridande attacker till stöd för Hamas i Gazaremsan.

Foto:  President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen