Oväntat president-uttalande – bakslag för Putin

2024 09 23

Irans president kommer nu med ett oväntat uttalande.

Under den senaste tiden har uppgifter kommit från flera håll om iranska leveranser av militärt material till Ryssland.

Nu kommer Irans president Masoud Pezeshkian med ett oväntat uttalande.

Han menar att Iran inte alls stöttar Rysslands krig och nekar till leveranser av missiler.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Bakslag för Putin

Ryssland har på senare tid intensifierat kopplingarna till länder som Iran och Nordkorea.

Det nya uttalandet från Pezeshkian innebär ett bakslag för Vladimir Putin.

– Vi är villiga att sätta oss ned med européerna och amerikanerna för att föra en dialog och förhandla. Vi har aldrig stöttat den ryska aggressionen mot ukrainskt territorium, säger den iranska presidenten.

“Inga sådana leveranser nu”

Pezeshkian blev landets president den 30 augusti 2024. 

Under sin första presskonferens efter tillträdet förnekade han också att han levererat ballistiska missiler till Ryssland.

– Det kan ha förekommit sådana leveranser tidigare. Men jag kan försäkra er om att det inte har förekommit några sådana leveranser till Ryssland sedan jag tillträdde.

Nya attacker

Pezeshkian håller dock mer koll på kriget mellan Hamas och Israel, där nu även Hizbollah i Libanon är aktiva i allra högsta grad.

Omfattande attacker har genomförts mellan Israel och Hizbollah under de senaste dagarna.

– Israels försvarsmakt genomförde en storskalig flyganfallskampanj över Libanon den 21 och 22 september, förklarar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– IDF meddelade den 21 september att man riktat in sig på över 400 raketramper och annan militär infrastruktur i minst två vågor av flyganfall över södra Libanon.

Allt mer intensivt

Situationen i Mellanöstern blir nu allt mer intensiv.

– Hizbollah inledde sina egna attacker mot Israel den 21 och 22 september, fortsätter ISW.

– Dessa attacker är i linje med att Hizbollahs generalsekreterare Hassan Nasrallah nyligen förklarade att gruppen skulle fortsätta sina gränsöverskridande attacker till stöd för Hamas i Gazaremsan.

Foto:  President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Statyer ändras i hela Sverige – se bilderna här

2025 11 12

Regeringen vill sänka straffbarhetsåldern till 13 år.

Ett förslag som kritiseras av barnrättsorganisationen Bris.

Nu har Bris inlett en omfattande protestkampanj mot förslaget runt om i landet. Flera statyer i svenska städer har klätts i svartvita fångdräkter med texten ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

Se bilderna på statyerna längst ner i texten

”Det är allvarligt”

Enligt Bris är syftet med statykuppen att synliggöra den kritik som finns mot regeringens förslag att sänka straffbarhetsåldern till 13 år för vissa grövre brott.  

– Regeringen har redan mottagit massiv kritik när förslaget att sänka straffbarhetsåldern till 14 år för grövre brott presenterades, ändå väljer de att gå vidare och sänka ytterligare till 13 år. Det är allvarligt inte minst med tanke på att förslaget riskerar att öka andelen barn som begår brott, säger Maria Frisk, generalsekreterare på Bris. 

Regeringen: ”Vi behöver ställa om”

Regeringen motiverar den sänkta straffbarhetsåldern med att det ska hjälpa barn att lämna den kriminella banan samt öka brottsoffers upprättelse och samhällets behov av skydd.

– Antalet brottsmisstankar som gäller barn under 15 år har fördubblats på ett decennium, och de misstänkta i grova våldsbrott har blivit allt yngre, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M).

– Vi behöver ställa om för den här verkligheten. En sänkning av straffbarhetsåldern när det gäller allvarliga brott fyller flera syften. Det är viktigt för att hjälpa unga att lämna den kriminella banan, för brottsoffers upprättelse och för att skydda samhället.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt 

Se bilderna här

Nedan syns bilder på statyerna ”Lekande barn” i Malmö och ”Nikes” i Göteborg. Båda har klätts i klassiska svartvita fångdräkter med texten: ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

 

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer 

Foto: Bris 

Text: Redaktionen


12nov2025

JUST NU: Jan Emanuel rasar mot riksdagens beslut – ”sinnessjukt”

2025 11 12

Den kände svenske mångsysslaren Jan Emanuel dundrar mot de politiska företrädarna.

Den svenske näringslivsprofilen Jan Emanuel satt i riksdagen för Socialdemokraterna i flera omgångar mellan 2004 och 2010.

I veckan syntes han i SVT:s program 30 minuter, vilket har väckt stor uppmärksamhet efter profilens uttalanden om sin syn på könsroller.

– I relationen man till kvinna så tycker jag att man kan få låta de traditionella pelarna finnas kvar utan att det är pinsamt, säger Jan Emanuel, i SVT:s program.

– Jag vill att man ska få ha sina traditionella könsroller om man väljer dem. Jag tycker inte att man ska bli moraliserad över eller bli pekad på för att man väljer att ha det så.

Rasar mot politiken

Nu svingar Jan Emanuel mot landets politiker, i ett meddelande till sina följare på sociala medier.

I ett inlägg på Facebook sågar han både skattepolitik, energipolitik och lönerna i de statsägda svenska bolagen.

– Något är ruttet i ett land där den statliga elleverantörens vd får sinnessjuk månadslön samtidigt som du får sinnessjuka elpriser för att sinnessjuka politiska beslut stänger ner kärnkraften, skriver han i inlägget.

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

Syftar på Vattenfall

I inlägget framgår att han syftar på det statsägda elbolaget Vattenfall, vars vd har en månadslön på omkring 1,5 miljoner kronor.

Det är den högsta lönen bland de statligt ägda bolagen i Sverige, uppger tidningen Arbetet.

Tvåa på listan ligger de börsnoterade företaget Telia, där staten är största ägare.

Bolagets vd har en lön på 1 250 000 kronor i månaden.

Postnords vd och koncernchef tjänar 957 000 kronor i månaden, och är nummer tre på listan.

Folklistan

Förra året väckte Jan Emanuel stora rubriker när han och den före detta kristdemokraten Sara Skyttedal gick i fronten för ett nybildat parti, Folklistan, inför EU-valet.

I samband med det tvingades den tidigare socialdemokraten lämna Sveriges största parti.

Nu är han tillbaka som medlem i Socialdemokraterna.

LÄS OCKSÅ: City Gross nya besked till kunderna – “Vi har lite att bevisa”

Foto: Emanuel Hendal

Text: Redaktionen