Oväntat besked – många svenskar slipper ny lag

2023 12 29

Flera kommuner har beviljats dispens angående en ny lag.

Vid årsskiftet kommer flera nya lagar att börja gälla.

Bland annat handlar det om en ny lag angående hanteringen av matavfall som träder i kraft den första januari.

Nu kommer dock uppgifter om att många kommuner får dispens från att lyda lagen, vilket innebär att många svenskar slipper undan.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

Inte hittat lösningar

Den nya lagen gör gällande att allt matavfall i hushållen måste sorteras.

Ungefär 100 av Sveriges 290 kommuner har dock sökt om att få dispens från lagen, varav 80 än så länge har fått det beviljat.

– De kommunerna har inte hunnit hitta några bra lösningar än, säger Naturvårdsverkets avdelningschef Ingela Hiltula till DN.

Olika förutsättningar

Naturvårdsverket hanterar kommunernas ansökningar, och enligt uppgifter kommer alla kommuner som har ansökt även att beviljas dispens.

– Kommunerna har väldigt olika förutsättningar, vi har förståelse för att vissa inte hängt med, fortsätter Hiltula.

Kommunernas branschorganisation Avfall Sverige förklarar att det rör sig om ett omfattande förändringsarbete som kräver många stora och viktiga beslut från kommunernas håll.

Blir obligatoriskt

Det blir nu obligatoriskt att separera insamlingen av matavfallet.

Tony Clark, VD för Avfall Sverige, är skeptisk mot sättet som förändringen genomförs på.

– Många kommuner har redan på eget initiativ infört separat insamling av matavfall. Men hur ska de kvarvarande kunna planera för ett system utan att kunna ta ett helhetsgrepp om alla avfallsslag? 

– Att skrota producentansvaret för returpapper och lägga hela ansvaret på kommunerna vore både ogenomtänkt och olyckligt, inte minst ekonomiskt.

Kanske inte effektivt

Clark framhåller att det hade kunnat finnas andra lösningar.

– Nu tillkommer osäkerheten för förpackningarna. Det här hattandet riskerar leda till att kommunerna tvingas investera i system som på sikt inte är de mest effektiva, säger han.

– Avfall Sverige ser hellre en lösning där hushållen får en samlad insamling av rest- och matavfall, förpackningar och tidningar.

Foto: TI Law Firm

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


6 augusti 2026

BEKRÄFTAT: “Sämsta” bilmärket enligt svenska folket

2026 08 07

En färsk undersökning avslöjar svenska folkets favoriter bland bilmärkena.

Att välja bil är inte det lättaste.

Flera olika faktorer spelar in, så som kostnad, storlek, funktion och komfort.

Att kunna lita på sin bil är högt värderat av många. En driftsäker bil med bra kvalitet står på mångas önskelista.

Nu har svenska folket sagt sitt kring hur olika bilmärken presterar när det gäller just det.

Bäst i undersökningen

Bilmärken från Japan och Tyskland hamnar i topp i Vi Bilägarens färska undersökning AutoIndex.

Svenska Toyotaförare är mest nöjda med bilens driftsäkerhet och kvalitet och märket tar förstaplatsen.

– Jag har inte haft ett enda fel hittills. Det är den bästa bilen jag har ägt, säger Sven-Åke Johansson, som äger en Toyota RAV4, till tidningen.

Subaru intar andraplatsen och följs av BMW, Honda och Mercedes. Volvo kommer på sjätte plats på listan.

Sämsta märket

I botten på listan landar det kinesiska bilmärket MG. Näst sist placerar sig rumänska Dacia, som idag har franska ägare.

Varningar för bland annat motorfel och assistanssystem förekommer bland klagomålen, vilket gör att betyget blir betydligt lägre än för många av konkurrenterna.

LÄS OCKSÅ: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Annat märke enligt Kvdbil

I slutet av 2025 genomförde Kvdbil en liknande undersökning, som bland annat visade att 81 procent av svenska bilägare generellt är nöjda med sin bil.

Men några märken stack ut. Exempelvis Citroen där bara 54 procent av ägarna var nöjda.

Strax över Citroen fanns märken som Opel med 63 procent nöjda ägare och Dacia med 65 procent, rapporterade Teknikens värld.

Mest nöjda 2025

Audi-ägarna var de som var mest nöjda med sina bilar förra året. Siffran landade på hela 93 procent.

– Det är bara att gratulera Audi. Årets resultat visar att förtroendet är starkare än någonsin, sade Daniel Odsberg, försäljningschef på Kvdbil, i vintras.

Mercedes, Subaru och Hyundai fick också höga betyg i undersökningen från förra året.

LÄS MER: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen

Foto: Erik Witsoe

Text: Redaktionen