Oväntat besked från Zelenskyj – ”Närmare än man tror”

2024 09 24

Ukrainas president kommer med ett oväntat uttalande om kriget.

De intensiva striderna fortsätter att rasa i östra och södra Ukraina såväl som i Kursk-regionen.

Ukraina har även på senare tid riktat kraftiga attacker mot ryska ammunitionsdepåer.

Mitt i allt stridande kommer Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj med ett oväntat uttalande.

Det rapporterar ABC News.

“Närmare än man tror”

Zelenskyj menar att slutet på kriget är “närmare än man tror”.

– Jag tror att vi är närmare freden än vi tror. Vi är närmare slutet på kriget. Vi måste bara vara mycket starka, mycket starka, säger han till ABC News.

“Han är rädd”

Sedan Ukraina invaderade Kursk har Ryssland tvingats omfördela resurser.

Samtidigt har ammuntionsdepåer djupt inne på ryskt territorium attackerats.

Med tanke på de intensiva striderna och attackerna kommer Zelenskyjs uttalande om fred som ett oväntat sådant.

Den ukrainske presidenten understryker att just Kursk-invasionen kan ha gett effekt.

Han menar att Putin är rädd.

– Det är sant, det är sant. Han är väldigt rädd. Varför? Eftersom hans folk såg att han inte kan försvara - att han inte kan försvara hela sitt territorium.

På plats i USA

Zelenskyj är just nu på plats i USA där han bland annat har besökt Scranton Army Ammunition Plant i Pennsylvania.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj anlände till USA den 23 september och upprepade Ukrainas behov av snabbt och oavbrutet militärt stöd från USA, förklarar tankesmedjan ISW.

– Zelenskyj besökte Scranton Army Ammunition Plant i Pennsylvania och diskuterade behovet av snabb leverans av västligt stöd till Ukraina, vikten av att starta gemensam amerikansk-ukrainsk vapenproduktion i Ukraina samt möjligheten till amerikanska investeringar i den ukrainska försvarsindustribasen.

Samverkan mellan länderna

Ivan Fedorov, chef för den ukrainska militärförvaltningen i Zaporizjzja Oblast, träffade Pennsylvanias guvernör Josh Shapiro och undertecknade ett samarbetsavtal mellan Zaporizhzhia Oblast och Commonwealth of Pennsylvania som innebär samverkan mellan statliga organ.

Ukraina har tidigare undertecknat fem liknande avtal med amerikanska delstater: mellan Kyiv Oblast och Washington och Utah, mellan Zhytomyr Oblast och Indiana samt mellan Tjernihiv Oblast och Minnesota.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen