Oväntat besked från Zelenskyj – ”Närmare än man tror”

2024 09 24

Ukrainas president kommer med ett oväntat uttalande om kriget.

De intensiva striderna fortsätter att rasa i östra och södra Ukraina såväl som i Kursk-regionen.

Ukraina har även på senare tid riktat kraftiga attacker mot ryska ammunitionsdepåer.

Mitt i allt stridande kommer Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj med ett oväntat uttalande.

Det rapporterar ABC News.

“Närmare än man tror”

Zelenskyj menar att slutet på kriget är “närmare än man tror”.

– Jag tror att vi är närmare freden än vi tror. Vi är närmare slutet på kriget. Vi måste bara vara mycket starka, mycket starka, säger han till ABC News.

“Han är rädd”

Sedan Ukraina invaderade Kursk har Ryssland tvingats omfördela resurser.

Samtidigt har ammuntionsdepåer djupt inne på ryskt territorium attackerats.

Med tanke på de intensiva striderna och attackerna kommer Zelenskyjs uttalande om fred som ett oväntat sådant.

Den ukrainske presidenten understryker att just Kursk-invasionen kan ha gett effekt.

Han menar att Putin är rädd.

– Det är sant, det är sant. Han är väldigt rädd. Varför? Eftersom hans folk såg att han inte kan försvara - att han inte kan försvara hela sitt territorium.

På plats i USA

Zelenskyj är just nu på plats i USA där han bland annat har besökt Scranton Army Ammunition Plant i Pennsylvania.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj anlände till USA den 23 september och upprepade Ukrainas behov av snabbt och oavbrutet militärt stöd från USA, förklarar tankesmedjan ISW.

– Zelenskyj besökte Scranton Army Ammunition Plant i Pennsylvania och diskuterade behovet av snabb leverans av västligt stöd till Ukraina, vikten av att starta gemensam amerikansk-ukrainsk vapenproduktion i Ukraina samt möjligheten till amerikanska investeringar i den ukrainska försvarsindustribasen.

Samverkan mellan länderna

Ivan Fedorov, chef för den ukrainska militärförvaltningen i Zaporizjzja Oblast, träffade Pennsylvanias guvernör Josh Shapiro och undertecknade ett samarbetsavtal mellan Zaporizhzhia Oblast och Commonwealth of Pennsylvania som innebär samverkan mellan statliga organ.

Ukraina har tidigare undertecknat fem liknande avtal med amerikanska delstater: mellan Kyiv Oblast och Washington och Utah, mellan Zhytomyr Oblast och Indiana samt mellan Tjernihiv Oblast och Minnesota.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


ANMÄLNINGAR VÄLLER IN: Svenskar får obehaglig faktura

2025 10 14

Konsumentverket rapporterar en kraftig ökning av anmälningar om vilseledande hälsobedömningar på nätet.

Myndigheten har mottagit mängder av anmälningar om falska mejl och annonser som uppmanar till att göra hälsobedömningar på nätet. 

Anmälningarna gäller onlinetjänster som uppfattas som gratis, men som i själva verket kostar pengar. Användare som inte betalar fakturorna drabbas av påminnelseavgifter och hot om inkasso.

– Det handlar om vilseledande erbjudanden där konsumenter lockas att fylla i formulär som verkar gratis, men där de sedan fått betalningskrav i efterhand, varnar Konsumentverket.

Se upp för ”Folkhälsomyndigheten”

Enligt myndigheten handlar det i flera fall om rena bedrägerier. Bedragarna använder sig bland annat av Folkhälsomyndighetens och Socialstyrelsens namn för att stärka sin trovärdighet.  

– De falska mejlen som nu sprids med uppmaningen att göra testerna använder namn från myndigheter för att verka trovärdiga. Varken Folkhälsomyndigheten eller Socialstyrelsen skickar mejl till privatpersoner med erbjudanden om hälsotester, framhåller Konsumentverket.

Så ska du agera om du fått en faktura

Personer som mottagit fakturor från bluffmakarna uppmanas att agera.

– Om en tjänst ska kosta pengar ska det framgå tydligt. Det står i prisinformationslagen. Anser du att priset inte framgått tydligt kan du bestrida fakturan. Då behöver du kontakta företaget och meddela att du bestrider fakturan och varför, skriver Konsumentverket.

Om företaget inte har ett telefonnummer eller kontaktformulär uppmanas konsumenter att ta en bild eller filma en video där det framgår att det inte går att kontakta företaget.

– Då har du gjort det som krävs för att bestrida fakturan du fått, framhåller Konsumentverket.

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Kolla ångerrätten

Ångerrätten kan också gälla, även om företaget hävdar att den inte gör det. Detta eftersom företag måste ge kunder fullständig information om ångerrätt. Om de misslyckats med det förlängs ångerrätten i ett år.

Företag är skyldiga att informera om följande, uppger Konsumentverket:

- Att du har ångerrätt och villkoren för den

- Den tid du har på dig att ångra köpet

- Hur du ångrar köpet

- Var det finns en blankett du kan använda för att ångra köpet

LÄS OCKSÅ: Oro hos Finansinspektionen – allt fler blir manipulerade 

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


ICA-butik har fått nog: Slänger ut kunder

2025 10 14

Stölder fortsätter att plåga svenska matbutiker.

Nu tar Ica Malmborgs i Lund lagen i egna händer.

Butiken har upprättat en lista på snattare som inte släpps in i butiken. Butikschefen Ola Hollerup bekräftar att en ”ansenlig mängd personer” har avvisats.

– Vi sätter ner foten betydligt snabbare än systemet gör och det måste vi göra. Det finns ingen annan lösning, säger Hollerup till Sydsvenskan.

Åklagarbeslut hjälper inte

Ica-handlaren berättar att butiken tvingats ta lagen i egna händer – bland annat eftersom notoriska snattare ignorerar åklagarbeslut om tillträdesbeslut.

Hollerup menar att åklagarbesluten ofta är ”verkningslösa”.

– Vi har personer som fått tillträdesförbud för att de missköter sig och sedan kommer gång på gång i alla fall. Vi griper och griper, men det händer inte mycket, säger han till Sydsvenskan.

Kraftig ökning

Branschorganisationen Svensk Handel har nyligen släppt en rapport som visar att stölderna ökar kraftigt i handeln.

Under det tredje kvartalet 2025 utsattes 49 procent av handelsföretagen för brott – en ökning med sju procentenheter jämfört med det andra kvartalet i år och den högsta siffran sedan 2020.

LÄS MER: Enorm vindkraftspark stoppas

”Kommer bli förödande”

Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel, anser att uppgången är mycket oroväckande.

– Statistiken talar sitt tydliga språk. För andra kvartalet i rad ser vi hur brottsutsattheten för svenska handelsföretag ökar. Att nästan hälften utsatts för brott är oacceptabelt och ett tydligt tecken på att frågan tyvärr inte tas på särskilt stort allvar, säger hon och fortsätter.

– Vi har under många års tid varnat för att den organiserade brottsligheten har varit på väg att nästla sig in i handeln, en av näringslivets största och viktigaste branscher. Tyvärr kan vi nu konstatera att så har skett.

– Den organiserade brottslighetens hot mot handeln och det svenska näringslivet måste högt upp på agendan i den kommande valrörelsen. Fortsätter vi på den inslagna vägen kommer konsekvenserna att bli förödande.

LÄS OCKSÅ: “Markant ökning” – Avanza varnar alla småsparare

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen