Oväntat besked från Trump – “Ska inte förstöra”

2024 09 01

Donald Trump ger sitt oväntade stöd i en het fråga.

Marijuana-frågan är alltjämt mycket het i USA.

Många delstater har valt att legalisera cannabis under de senaste åren, medan vissa enbart tillåter medicinskt bruk och i andra är det olagligt helt och hållet.

Snart kommer delstaten Florida att rösta om saken.

Nu ger Donald Trump stöd för legalisering av cannabis i Florida, rapporterar The Guardian och Newsweek.

I november

I november månad kommer Florida att rösta om cannabis.

Donald Trump har tagit till sociala medier för att stötta förslaget om legalisering.

– I Florida, liksom i så många andra stater som redan har gett sitt godkännande, kommer personliga mängder marijuana att legaliseras för vuxna med ändringsförslag 3, skriver han på Truth Social.

– Oavsett om människor gillar det eller inte kommer detta att ske genom väljarnas godkännande, så det bör göras på rätt sätt.

“Ska inte förstöra”

Trump fortsätter.

– Ingen borde vara kriminell i Florida, när detta är lagligt i så många andra stater. Vi behöver inte förstöra liv och slösa bort skattebetalarnas pengar genom att gripa vuxna med personliga mängder av det på dem, och ingen borde sörja en älskad för att de dog av fentanylspetsad marijuana.

Stor debatt

Statusen på cannabis på federal nivå leder alltjämt till het debatt på andra sidan Atlanten.

Från republikanskt håll förespråkas ofta ett striktare ramverk, medan demokraterna med Joe Biden och Kamala Harris i spetsen har förespråkat avkriminalisering.

En ny undersökning från Pew Research Institutet visar att en majoritet av amerikanerna vill se laglig cannabis.

– Nästan sex av tio amerikaner, 57 procent, säger att marijuana bör vara lagligt för medicinska och rekreationsändamål, medan ungefär en tredjedel, 32 procent, säger att marijuana endast bör vara lagligt för medicinskt bruk.

Skillnad i identifiering

Undersökningen visar även att det finns en skillnad i synsätt mellan dem som identifierar sig som demokrater eller som republikaner.

64 procent av demokraterna menar att det bland annat påverkar ekonomin positivt, medan motsvarande siffra för republikaner är 41 procent.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: Har vunnit 220 miljoner kronor – vinnaren söks

2025 12 03

En lycklig privatperson har kammat hem en makalös summa i Eurojackpot.

Eurojackpot är det stora och klassiska spelet där deltagare från 17 länder, däribland Sverige, har chans att vinna stora pengar.

Vid några få tillfällen har det handlat om nästan ofattbara vinster. Särskilt uppmärksammat blev den svensk som i våras vann 1,25 miljarder på Eurojackpot – efter att ha fått sju rätt.

Det var då och är fortfarande den högsta vinsten i Sverige någonsin.

"Helt otroligt"

Varje tisdag och fredag är det dragning i Eurojackpot.

Och efter att gårdagens vinnande nummer drogs kan en lycklig vinnare nu få sitt liv förändrat i grunden.

Den här gången är det en dansk som kammat hem storvinsten på knappt 150 miljoner danska kronor, motsvarande 220 miljoner svenska kronor, rapporterar Ekstra Bladet.

Danske Spil kallar utfallet för “helt otroligt”.

Det är ett belopp som verkligen kan förändra människors liv, och det är därför vi alltid erbjuder våra kostnadsfria miljonärråd till de stora vinnarna, så att de får en bra start på livet som mångmiljonärer, säger Malene Mølgaard, direktör för Danske Lotteri Spil.

LÄS MER: “En ekonomisk katastrof” – tung dom om norska oljefonden

Vinnaren söks

Vinsten, som exakt ligger på 149 420 552 danska kronor, är den sjätte största någonsin i Danmark. Det skulle även ha varit sjätte största genom tiderna i Sverige, om lotten sålts i en svensk kiosk. Just den här lotten såldes dock i Rudersdal på Själland.

Enligt Danske Spil har man än så länge inte fått tag på vinnaren för att meddela den stora nyheten.

Eurojackpot har funnits sedan 2012.

Topp 10 största svenska vinsterna i Eurojackpot

1

1 254 052 648 kr

25 mars 2025, Västra Götaland 

2

561 942 260 kr

15 mars 2019, Örebro 

3

409 505 916 kr

8 augusti 2025, Stockholm

4

257 985 846 kr

20 juli 2018, Göteborg

5

250 951 363 kr

26 juli 2024, Kristianstad

6

173 234 853 kr

23 februari 2024, Gislaved 

7

141 236 222 kr

8 maj 2020, Ludvika 

8

139 294 502 kr

22 januari 2021, Jönköping 

9

114 452 257 kr

27 november 2020, Kalmar 

10

107 668 057 kr

22 oktober 2021, Huskvarna 

Källa: Svenska spel

LÄS OCKSÅ: “Sveriges sämsta bank” – har flera miljoner kunder

Foto: Svenska spel

Text: Redaktionen


3dec2025

Nya skatteregler för svenskar med lån – ”gäller att ha koll”

2025 12 03

Skatteverket går ut och informerar om de nya reglerna för ränteavdrag i deklarationen.

Från och med inkomståret 2025 ändras reglerna för hur mycket avdrag som privatpersoner får göra i deklarationen för sin betalda låneränta.

– Nya reglerna om ränteavdrag påverkar 5,8 miljoner, uppger Skatteverket.

– Men i år är det nya regler som gäller för hur stort avdrag som får göras beroende på vilka lån man har.

Beror på vilket typ av lån

De nya reglerna gör en skillnad på vilken typ av lån som räntan betalts på.

För de lån där det finns en säkerhet får man också i fortsättningen göra avdrag för hela den betalade ränteavgiften.

Men för de som har lån som saknar säkerhet gäller nya regler.

Då gäller avdraget bara för halva ränteutgiften, för inkomståret 2025.

– Det gäller att alla som skickar in kontrolluppgifter för både dig och mig har koll på om räntan avser ett lån med eller utan säkerhet så att det blir rätt i deklarationen. Viktigt är också att komma ihåg att hela ränteutgiften ska fyllas i oavsett om det är ett lån som ger rätt till helt eller halvt avdrag, säger Skatteverkets deklarationsexpert Johan Schauman.

LÄS OCKSÅ: “En ekonomisk katastrof” – tung dom om norska oljefonden

Ändras ytterligare inför inkomståret 2026

De nya reglerna gäller redan för inkomståret 2025, men kommer förändras ytterligare från inkomståret 2026.

Och det är också viktigt för kommuner, regioner och ideella föreningar att ha koll på de nya reglerna när de lämnar in uppgifter till Skatteverket.

– Reglerna har ändrats för lån utan säkerhet så kallade blancolån, till exempel sms-lån, kontokrediter och avbetalningsköp, efter beslut från riksdagen, säger Johan Schauman på Skatteverket.

– Beslutet innebär att möjligheten till avdrag för ränteutgifter vid lån utan säkerhet trappas av på två år. Inkomstår 2025 får man avdrag för hälften av ränteutgiften och för inkomstår 2026 får man inget avdrag alls om lånet saknar säkerhet.

LÄS MER: Bakslag för hushållen – bank flaggar för räntehöjning

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen