18 maj 2026

Oväntat besked för folk som handlar på ICA

2024 04 08

I mitten av januari utlovade Ica en kraftig sänkning av matpriserna.

En miljard skulle investeras för att sänka ordinariepriser och bibehålla priser som redan anses hålla låg nivå.

Prissänkningarna skulle inledas i mars månad, meddelade ICA Sverige vid tillfället.

Så verkar dock inte ha varit fallet, avslöjar nu oberoende sajten Matpriskollen.

Har gjort tvärtom

Enligt Ica skulle fokuset ligga på vardagsvaror och alla kunder skulle märka av sänkningarna.

Men oväntat nog har ordinariepriserna inte alls sjunkit – de har istället totalt sett ökat med 0,1 procent i mars månad.

Det enda som sänkts är företagets egna märkesvaror, vars pris sjunkit med 0,3 procent. Leverantörsmärkena har samtidigt ökat med samma siffra.

Matpriskollen har nu järnkoll på Ica för att undersöka om de kommer att leva upp till sitt löfte.

– Vi har bevakat utspelet noga och kommer att fortsätta göra det. Enstaka butiker har annonserat att de sänkt priserna på tusentals varor, men vi ser inget som får stort genomslag på helheten, säger Ulf Mazur, grundare av Matpriskollen.

– Jag vet inte om det är för att möta Icas aviserade prissänkningar, men Willys sänkte faktiskt sina priser med 0,8 procent under mars vilket sticker ut.

Kunder missnöjda

Icas löfte har inte gått obemärkt förbi. Enligt Matpriskollen känner drygt 45 procent av svenskarna till att matjätten skulle sänka priserna.

Men flera är missnöjda över att man inte märker av någon skillnad.

– Nu har råvarukostnader gått ned, dieseln blivit billigare och elpriset snarast halverats. Så var är de sänkta priserna (inte kampanj utan normalpriser)? uttrycker en upprörd kund på Icas sociala medier.

Enbart 7,3 procent i Matpriskollens undersökning anser att Icas största koncept Ica Maxi har lägst priser. Willys var i topp (33,3 procent) tätt följt av Lidl (33,7 procent).

– Det stämmer också ganska väl med vår stora rikstäckande matkasseundersökning som kom ut i förra veckan och finns på vår webb och i appen. Där kom Willys ut billigast, säger Ulf Mazur.

Vd:n backade

Ett par veckor efter att Ica gått ut med sitt nya prislöfte medgav Icas vd Nina Jönsson att man i viss mån backade från sitt besked.

Det går inte att garantera att matpriserna sänks för kunderna.

– Nej, på grund av att våra butiker driver sina egna företag och de konkurrerar med varandra så de sätter sina priser själva, sade hon till SR Ekot men tillade samtidigt att det inte finns några hinder för butikerna att sänka priserna.

Foto: ICA Gruppen

Text: Redaktionen


29 april 2026

50 000 måste anställas – snittlön på 32 800 kronor

2026 07 19

En bransch skriker efter arbetskraft – och behöver anställa 50 000 de kommande åren.

Antalet personer som är 80 år eller äldre ökar kraftigt i Sverige.

Det innebär att det under de kommande åren väntas finnas ett stort behov av ny arbetskraft inom äldreomsorgen.

Äldreomsorgen är den verksamhet i kommuner och regioner där det behövs personal allra mest.

Fram till år 2030 måste så många som 50 000 anställas, enligt Socialstyrelsen.

Finns utmaningar

Myndigheten pekar ut en rad utmaningar som finns i branschen.

Undersköterskor i äldreomsorgen har exempelvis dubbelt så höga sjuktal som genomsnittet på arbetsmarknaden.

Samtidigt finns brister i arbetsmiljön, stora personalgrupper och svårigheter att rekrytera medarbetare med rätt kompetens.

Snittlönen för en undersköterska ligger enligt Statistiska centralbyrån på 32 800 kronor.

“Hög arbetsbelastning”

Bristerna i arbetsmiljön bedöms vara orsaken till att undersköterskor i äldreomsorgen har dubbelt så höga sjuktal som på arbetsmarknaden i övrigt.

– Många medarbetare gör ett fantastiskt arbete varje dag, säger Socialstyrelsens generaldirektör Björn Eriksson.

– Men arbetsbelastningen är hög och det märks. Arbetsmiljön behöver bli bättre för att få ner sjukskrivningstalen.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Svårt att ge stöd”

Enhetschefer i äldreomsorgen ansvarar i genomsnitt för 52 medarbetare.

Det bedöms göra det svårt att finnas nära medarbetarna och stötta personalen i vardagen. 

– När en chef har ansvar för så många medarbetare blir det svårt att ge personalen det stöd som behövs, säger utredaren Anna Brooks.

Behövs organisation

Socialstyrelsen konstaterar i sin rapport att mycket behöver göras för att förbättra möjligheterna att rekrytera de 50 000 som kommer att behövas fram till år 2030.

Anna Brooks menar att det handlar om organisering.

– Att organisera arbetet så att fler orkar arbeta heltid är en del av lösningen. Arbetsgivarna behöver också erbjuda heltidstjänster i högre utsträckning än idag, säger hon.

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


19 juli 2026

Kraftigt regn och åska drar in – varning i fem län

2026 07 19

Mer skyfallsliknande regn är att vänta på söndagen.

Under lördagen ställde vädret till med problem i Östergötland.

Det handlade då bland annat om översvämningar och strömavbrott.

SMHI har utfärdat gula varningar för skyfallsliknande regn även på söndagen.

Fem län berörs av varningarna, och även åska kan vara att vänta under dagen.

Varning i fem län

Kraftigt regn ser på söndagen ut att falla över:

- Kalmar län

- Skåne län

- Hallands län

- Kronobergs län

- Blekinge län

Varningen för Kalmar län gäller bland annat stora delar av Öland – men även ett område från Tingsryd till Borgholm, och som även inkluderar Kalmar.

Uppemot 40 millimeter

Från söndag eftermiddag fram till måndag morgon väntas regnskurar som kan vara kraftiga och ge stora regnmängder på kort tid. 

Även åska lär vara att vänta.

– Från söndag eftermiddag fram till måndag morgon tidvis skurar som lokalt kan ge stora regnmängder på kort tid, upp mot 30-40 mm, framhåller SMHI.

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

På kort tid

I delar av Skåne, Halland, Kronoberg och Blekinge kan det också komma uppemot 40 millimeter regn på kort tid och åska.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem, fortsätter vädermyndigheten. 

– Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

SMHI uppmanar

Varningen gäller mellan klockan 13 och klockan 21 på söndagen.

SMHI riktar en rad uppmaningar till alla som påverkas:

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Foto: T. Leery

Text: Redaktionen