22 september 2025

Oväntade uppgifter från Ryssland – bakslag för Putin

2024 08 31

Den ukrainska invasionen av Kursk har påverkat Rysslands invånare.

Under den senaste tiden har besvärande nyheter kommit för ukrainsk del.

Ryssland avancerar i de östra delarna av landet och Ukraina har förlorat ett F-16-stridsflygplan.

Samtidigt kommer nu oväntade uppgifter från Ryssland som är oroväckande för Vladimir Putin.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Inte populärt

Ukrainas invasion av den ryska Kursk-regionen har fått effekt på Rysslands invånare.

En ny opinionsundersökning visar ett växande missnöje.

– Ryska statliga opinionsinstitut noterar viss uppgång i missnöjet med Rysslands president Vladimir Putin och ryska myndigheter i samband med det ukrainska intrånget i Kursk oblast, fastslår ISW.

Fel riktning för Putin

Mätningarnas resultat går i fel riktning för Vladimir Putin.

– Public Opinion Foundation, ett ryskt statligt ägt opinionsinstitut, publicerade den 30 augusti en opinionsundersökning som genomfördes den 25 augusti och som visade att 28 procent av de tillfrågade uttryckte upprördhet eller missnöje med de ryska myndigheternas agerande under den senaste månaden, fortsätter ISW.

– Detta är en ökning från 25 procent och 18 procent i opinionsundersökningar som Public Opinion Foundation genomförde den 11 augusti respektive den 28 juli.

Inte sedan 2022

Inte sedan 2022 har folket uttryckt sådant stort missnöje.

– Respondenterna i Public Opinion Foundations undersökning har inte uttryckt ett så stort missnöje sedan undersökningen genomfördes i november 2022, efter den första månaden av den djupt impopulära partiella mobiliseringen i Ryssland. 

– Det ryska statsägda Public Opinion Research Center noterade att Putins förtroendesiffror föll med 3,5 procent till 73,6 procent mellan den 12 och 18 augusti - en rekordstor nedgång i Putins förtroendesiffror, även bland Kremls opinionsinstitut, sedan starten av den fullskaliga invasionen i februari 2022

Oroväckande för Ukraina

Orosmolnen hopar sig inte bara för Vladimir Putin, utan även för Zelenskyj.

Ryssland avancerar just nu i östra Ukraina och framfarten i Kursk har stannat av något för Ukraina.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen