JUST NU: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

2023 04 06

Storbankernas prognos för ett år sedan var att bopriserna skulle falla med 20-25 procent.

Men istället ökar nu priserna något, rapporterar bland annat Svenska Dagbladet nu på morgonen efter att Svensk Mäklarstatistik släppt nya siffror.

Försäljningarna under årets första kvartal, jämfört med det föregående, visar på två procent högre priser på bostadsrätter och en procent högre priser på villor sett över hela landet.

Låga nivåer

Det är dock fortsatt betydligt lägre prisnivåer än vad det var under samma period förra året.

– På årsbasis ligger prisutvecklingen på samma nivå som förra månaden med minus elva procent för bostadsrätter och minus 13 procent för villor, säger Hans Flink, affärsutvecklingschef vid Svensk Mäklarstatistik, till SvD.

Trög marknad

Marknaden går dock relativt trögt och under årets första tre månader såldes 27 procent färre bostadsrätter jämfört med första kvartalet ifjol.

Det märks även hos Hemnet. Antalet nya annonser är betydligt färre.

– Det är nog så att många inte har så bråttom med att sälja. Man väntar också med att köpa tills man har sålt. I våra enkäter svarar många att de kan vänta något halvår med att sälja, säger Erik Holmberg, analytiker på Hemnet.

Skäl till oro

Trots att den negativa prisutvecklingen tycks ha vänt finns det skäl till oro. Det menar såväl banker som mäklare.

– Även om vi märker en ljusning på bostadsmarknaden, med mer välbesökta visningar sedan årsskiftet, är det för tidigt att blåsa faran över för nya prisnedgångar. Vi har inte sett den fulla effekten av Riksbankens räntehöjningar än och det finns fortfarande risk för att konjunkturen försvagas under våren, säger Marcus Svanberg, vd på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling, till Aftonbladet.

Bank är rejält oroade

Baserat på en prognos från Danske Bank finns det till och med anledning till rejäl oro.

Enligt banken lär de svenska bostadspriserna falla ännu mer och ännu kraftigare. 

Den nuvarande stabiliserade situationen är enbart en tillfällig paus, hävdar Danske Bank.

– Danske Bank menar att Riksbankens tidigare räntehöjningar ännu inte gett full nedåtpressande effekt på bostadspriserna, rapporterar Aftonbladet, och refererar till förväntade höjningar om totalt 1,25 procentenheter.

Vid ett sådant scenario har vi bara sett hälften av den totala prisnedgången från februari 2022, enligt Danske Bank.

Foto: Sigmund

Text: Redaktionen


Folk har missuppfattat covid-19 – läkare: stämmer inte

2025 09 14

Covid-19 har gjort “comeback” i Sverige.

Det underströk Folkhälsomyndigheten förra veckan.

Över större delen av landet ses en ökande trend av bekräftade fall, precis som i andra länder runtom i världen som hade en låg spridning under våren.

På sociala medier har många som smittats även vädrat erfarenheter om att de lider av värre infektioner än tidigare.

– Vissa hävdar till och med att det är den värsta de någonsin har haft, rapporterar Huffington Post.

Är inte farligare i sig

Rapporterna om att infektionerna nu skulle vara värre än någonsin beskrivs som alarmerande.

Men att det skulle handla om en mer aggressiv variant som sprids nu är ett missförstånd. Det understryker Mark Burns, docent i medicin vid avdelningen för infektionssjukdomar vid University of Louisville.

– Dessa Omkikronvarianter har alla haft ett par saker gemensamt. För det första är de mycket smittsamma, men för det andra är de inte alls lika allvarliga som tidigare varianter har varit, säger han till tidningen.

"Värre halsont"

Ovanstående innebär inte att någon som lider av en allvarlig covidinfektion inte har det värre än förra året. Det är fortfarande fullt möjligt.

Men det innebär inte att den nu dominerande varianten, Stratus eller XFG, i sig självt är farligare än någon av de tidigare varianterna.

– Det enda jag har hört och det enda vi har sett är att det verkar som att just den här varianten som cirkulerar just nu verkar orsaka värre halsont än andra varianter, säger Donald Dumford, läkare i infektionssjukdomar vid Cleveland Clinic Akron General i Ohio, till samma tidning.

Nya symptom

Förra veckan påtalade Klara Sondén, biträdande statsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten, att symtomen för viruset har förändrats.

Hon framhåller att det har blivit svårare att skilja covid-19 från en vanlig förkylning.

– Nu för tiden, 2025, så ser vi inte längre att man tappar luktsinnet eller att man har feber i åtta dagar och den typen av bild som många hade när de hade sin kanske allra första covidepisod, säger Klara Sondén till Aftonbladet.

Foto: M. Sanchez

Text: Redaktionen


JUST NU: Polisen vädjar till allmänheten – “Ingrip inte själv”

2025 09 14

Polisen är på jakt efter två personer som rymt från en kriminalvårdsanstalt.

En stor polisinsats pågår just nu i Västra Götaland.

Detta efter att två personer har rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Längst ner i artikeln finns en länk till en bild på en av personerna som har rymt.

Nu vill polisen ha hjälp från allmänheten, men understryker att man inte bör ingripa själv.

“Ingrip inte själv”

Polisen är intresserade av alla iakttagelser som berör de två personerna. 

– Vi har inga konkreta uppgifter om att de skulle vara farliga för allmänheten men man skall inte ingripa själv om man skulle se dem utan kontakta polis, understryker polisen på söndagskvällen. 

Det har hänt

Polisen söker nu i området med flera enheter. 

De avvikna är två män i 25 respektive 30-årsåldern. 

– Har du uppgifter att lämna om de två avvikna personerna, kontakta polisen omedelbart på 112, menas det.

Från rastgård

Rymningen har skett från en rastgård inne på anstaltens område. 

De två personerna har lyckats ta sig över flera staket av olika slag.

Enligt källor till TV4 har de tagit sig ut med hjälp av en byggställning.

Männen är dömda flera brott. Mannen, som är i 25-årsåldern är bland annat dömd för anstiftan/medhjälp till grova våldsbrott. 

Han avtjänar ett flerårigt fängelsestraff och är hemmahörande i Göteborg.

Mannen som är i 30-årsåldern är dömd för mordbrand till ett flerårigt fängelsestraff. Han är hemmahörande i Fyrbodal.

Se bilden här

Den inledande jakten efter de två personerna har nu övergått till en spaningsfas där polisen bland annat kontrollerar och hanterar inkomna tips. 

Kläderna som de bar när de rymde beskrivs som gröna mjukisbyxor samt grön överdel och skall vara Kriminalvårdens kläder.

Det är dock oklart om de fortfarande har på sig dessa kläder.

Klicka här för att se bilden på den 25-årige mannen som rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Polisen har inte gått ut med någon bild på den 30-årige mannen ännu.

Arkivfoto:

Text: Redaktionen