Ovanlig barnsjukdom ökar – ”väldigt smittsam”

2024 06 07

En mycket smittsam barnsjukdom uppges öka i Sverige just nu.

Det handlar om scharlakansfeber, som i normala fall anses vara en ovanlig sjukdom i Sverige.

Men på senare tid har allt fler barn drabbats av sjukdomen, rapporterar SR.

Det har man bland annat noterat inom sjukvården i Västra Götaland.

– Uppfattningen hos kollegor ute på vårdcentraler är att vi ser fler fall av scharlakansfeber nu, säger Karin Rystedt, distriktsläkare i Västra Götaland, till radiokanalen.

Kan kopplas till Covid-19

Man vet inte exakt varför scharlakansfeber är på väg att bli vanligare.

Men en tänkbar förklaring kan vara att det hänger samman med Covid-19-pandemin, uppger kanalen.

Scharlakansfeber orsakas av A-streptokocker.

– De barn som får scharlakansfeber kan ju vara lite sjukare, kan man säga, de har ofta väldigt kraftiga svalgsymptom med svullnad, rodnad och beläggningar, säger Karin Rystedt.

– Och sedan så kan de få det här hudutslaget, ett rött, liksom finprickigt utslag som känns lite sandpappers-aktigt.

Bör kontakta sjukvården

Man behöver inte vara orolig om ens barn drabbas av scharlakansfeber.

Däremot bör man ta kontakt med sjukvården om ens barn har hög feber eller har problem med att äta och dricka.

Barn som är drabbade erbjuds ofta penicillin.

”Väldigt smittsam”

Scharlakansfeber anses vara en mycket smittsam sjukdom.

– Scharlakansfeber är en väldigt smittsam infektionssjukdom hos barn. Den orsakas av bakterier. Infektionen kan gå över av sig själv, men ibland behövs behandling, uppger 1177.

Sjukdomen är vanligast hos barn mellan fem och 15 år.

Vanliga symptom inkluderar måttlig till hög feber, samt ont i halsen, magen och huvudet.

Lymfkörtlarna på halsen kan också bli svullna och ömma, och halsmandlarna blir större och röda, uppger sajten.

Tungan kan också få en gulvit hinna i början av sjukdomen, och därefter kan tunga istället bli glänsande röd med svullna små upphöjningar. Det brukar kallas ”smultrontunga”.

Foto: Emil Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen