Ovanlig barnsjukdom ökar – ”väldigt smittsam”

2024 06 07

En mycket smittsam barnsjukdom uppges öka i Sverige just nu.

Det handlar om scharlakansfeber, som i normala fall anses vara en ovanlig sjukdom i Sverige.

Men på senare tid har allt fler barn drabbats av sjukdomen, rapporterar SR.

Det har man bland annat noterat inom sjukvården i Västra Götaland.

– Uppfattningen hos kollegor ute på vårdcentraler är att vi ser fler fall av scharlakansfeber nu, säger Karin Rystedt, distriktsläkare i Västra Götaland, till radiokanalen.

Kan kopplas till Covid-19

Man vet inte exakt varför scharlakansfeber är på väg att bli vanligare.

Men en tänkbar förklaring kan vara att det hänger samman med Covid-19-pandemin, uppger kanalen.

Scharlakansfeber orsakas av A-streptokocker.

– De barn som får scharlakansfeber kan ju vara lite sjukare, kan man säga, de har ofta väldigt kraftiga svalgsymptom med svullnad, rodnad och beläggningar, säger Karin Rystedt.

– Och sedan så kan de få det här hudutslaget, ett rött, liksom finprickigt utslag som känns lite sandpappers-aktigt.

Bör kontakta sjukvården

Man behöver inte vara orolig om ens barn drabbas av scharlakansfeber.

Däremot bör man ta kontakt med sjukvården om ens barn har hög feber eller har problem med att äta och dricka.

Barn som är drabbade erbjuds ofta penicillin.

”Väldigt smittsam”

Scharlakansfeber anses vara en mycket smittsam sjukdom.

– Scharlakansfeber är en väldigt smittsam infektionssjukdom hos barn. Den orsakas av bakterier. Infektionen kan gå över av sig själv, men ibland behövs behandling, uppger 1177.

Sjukdomen är vanligast hos barn mellan fem och 15 år.

Vanliga symptom inkluderar måttlig till hög feber, samt ont i halsen, magen och huvudet.

Lymfkörtlarna på halsen kan också bli svullna och ömma, och halsmandlarna blir större och röda, uppger sajten.

Tungan kan också få en gulvit hinna i början av sjukdomen, och därefter kan tunga istället bli glänsande röd med svullna små upphöjningar. Det brukar kallas ”smultrontunga”.

Foto: Emil Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen