Oväder på väg – “kraftigt och utdraget”

2023 10 03

Mycket blöta och blåsiga dagar väntar flera län i Sverige den här veckan.

Redan under måndagen kan en del regn börja falla, men det är framför allt på tisdag som det riktiga ovädret kommer att börja ta fart.

Bakgrunden är ett litet lågtryck som ska passera i nordostlig riktning över Götaland – samtidigt som det fördjupas.

"Skurar och åska"

Det gör att flera län i södra Sverige drabbas av regnovädret när det rör sig in i sydvästra delen av landet.

– Det kan på sina håll medföra kraftiga skurar med rikliga mängder och byig vind som tilltar, framhåller SMHI:s meteorolog i en kommentar på sin hemsida.

– Kanske även åskinslag.

"Kan bli kraftigt"

Även SVT:s väderprognoser vittnar om stora mängder regn i Götaland under tisdagen.

Det är dock fortfarande oklart exakt var det nord-sydliga regnet kommer att slå till och det kan mycket väl vara så att det drabbar landskap även längre norrut.

– Kanske berörs Svealand i större utsträckning än vad kartan visar, uppger tv-kanalen och tillägger:

– Regnet kan bli både kraftigt och utdraget vilket gör att det kan komma flera tiotals millimeter.

För närvarande bedöms följande landskap och områden få mest regn under tisdagen:

- Halland

- Småland

- Gotland

- Öland

Hårda vindbyar

Det värsta regnet förväntas sedan avta dagen efter, men den starka blåsten kommer att hålla sig kvar ett tag till.

– Tisdagens lågtryck följs av en blåsig onsdag i Götaland, betonar SMHI.

– Med på flera håll tidvis hårda vindbyar i västanvinden.

Splittrat väder

Totalt sett är det ett mycket splittrat väder i Sverige under veckan, och kanske framför allt under måndagen.

Medan solen kan förgylla  södra delarna av landet är det sannolikt att det blir snöfall i norr.

Totalt kan det bli uppemot 25 grader skillnad mellan de varmaste och kallaste delarna av Sverige.

– Medan en portion med varmare luft passerar i söder väntas i stället ett kallare dito i norr med knappa 10 grader som högst, informerar SMHI.

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen