Oväder drar in: “Kan bli kraftigt”

2023 09 18

Oväder ser ut att slå till mot delar av Sverige närmaste dagarna.

Det börjar visserligen aningen försiktigt under måndagen.

– Ett lågtryck närmar sig i väster och medför att molnigheten kan öka från sydväst, framhåller SMHI i en kommentar på sin sajt.

Under den senare delen av dygnet kommer däremot ovädret att börja ta fart.

– En del regn drar in i söder från främst kvällen, men skurar kan förekomma innan det mer ihållande regnet drar in.

Främst berörs nordvästra Götaland och Värmland av nämnda skurar.

"Kan bli kraftigt"

I delar av Västra Götalands län kommer vädret bli särskilt illa.

Ett tvärt skifte är att vänta när regnet väl tilltar och det förväntas ordentliga skyfall med mycket vatten på kort tid.

Även inslag av åska kan förekomma.

– Regnet kan bli kraftigt lokalt, någonstans i Sjuhärad kan det bli 15 millimeter under sex timmar, säger en av SMHI:s meteorologer till Borås Tidning.

20 millimeter

Dagen efter – på tisdag – förväntar sig SMHI att det blir ännu blötare med stora och ihållande regn.

– Det kan röra sig om lokalt upp mot 20 millimeter på sex timmar, men på bredare front fem till tio millimeter. Och det här regnet ser väl inte ut att släppa oss faktiskt, säger samma meteorolog.

Vinden ökar

Ovädret kommer också att fortsätta upp över norra Norrland och in över Gotland samt Svealands mest ostliga delar.

– Tisdagen väntas bli en regnig historia i större delen av landet, framhåller SMHI i en kommentar.

Detta sker samtidigt som vinden ökar och det blir väldigt blåsigt, i synnerhet i Götaland.

– På onsdag fortsatt regn och skurar på många håll, men intensiteten mattas av något. Fortsatt ganska blåsigt väder.

Håller i sig länge

Enligt SMHI ska dock större delen av Sverige vara förberedda på ostadigt väder även under andra halvan av denna vecka-

På fredag ser nämligen ett omfattande regnområde ut att dra in på bred front. I nuläget är dock prognosen för hur fort det sker relativt osäker.

– Under helgen och troligen även in i nästkommande vecka väntas det ostadiga och lågtrycksbetonade vädret fortsätta, meddelar SMHI:s meteorolog på väderinstitutets hemsida.

Text: Redaktionen


23 april 2026 (använd ej på SoMe)

Hel matkedja förutspås lägga ned – flera butiker stängda

2026 04 23

Det går trögt för Axfoods “svarta får”.

Drygt ett och ett halvt år har gått sedan Willyskoncernen Axfood fick grönt ljus från Konkurrensverket att köpa City Gross butiker.

Förvärvet har hittills inte varit någon succé.

Tre City Grossbutiker har sedan dess stängt och flera har konverterats till Willysbutiker.

När de senaste kvartalssiffrorna publiceras på torsdagen visas fortsatt svaga siffror för kedjan. Rörelseresultatet ligger på minus 54 miljoner och försäljningen minskade med 1,2 procent. Delvis på grund av just butiksstängningarna, konstaterar Axfood idag.

Förutspås gå i graven

I höstas stängde City Gross sin butik i Kungens Kurva i Stockholm. Butiken gick med stora förluster.

Betydligt fler kan dock ryka. Till och med samtliga 40 i landet, om man ska tro Ulf Johansson, handelsprofessor vid Lunds universitet.

Experten har tidigare förutspått att City Gross kommer att gå i graven.

Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? har han sagt till Dagligvarunytt. 

LÄS MER: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen

Axfood: en långsiktig satsning

Ulf Johansson syftade bland annat på att Axfoods besked om att en handfull City Grossbutiker ska övergå till Willysbutiker tydligt visar att man inte tror på varumärket.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, löd expertens dom.

Axfood själva ser mer positivt på framtiden.

Trots att City Gross gick back 54 miljoner är det ett steg framåt från de 118 miljoner kedjan gick minus motsvarande kvartal förra året. Sista kvartalet 2025 blev det också en rörelsevinst på 14 miljoner kronor.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhåller Axfood i ett uttalande idag.

LÄS MER: Prischock kan slå mot kunder – ”Kan stiga med 200 procent”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


”Kan stänga ner Norge”

2026 04 23

Miljöpartiet i Norge vill att Europa ska utveckla sina egna molnlagringstjänster, meddelandetjänster och sociala medier.

Detta för att minska beroendet av USA, som i dag har ett enormt inflytande över Europa genom sina techjättar.

Såväl europeiska företag som myndigheter är helt beroende av tjänster från Amazon, Google och Microsoft.

Miljöpartiets ledare Arild Hermstad fruktar att Trumpadministrationen kan utnyttja situationen.

– De kan stänga ner det norska samhället. Det är en ohållbar situation, säger han till Dagbladet.

Hermstad hänvisar till den amerikanska regeringens hårda retorik och ställningstaganden mot Europa. Han tar upp hotet om att annektera Grönland som ett exempel.

–  Det är en dyster ny verklighet. Vi ser i Donald Trumps utrikespolitik, inklusive när han försökte "ta" Grönland, att den amerikanska regimen är villig att använda råstyrka mot oss för att få vad de vill ha. Ett av de största maktmedlen USA har i dag är vårt digitala beroende, varnar politikern.

”Väldigt lång tid”

Att göra sig oberoende av amerikanska techtjänster kommer att ta lång tid. Men omställningen är nödvändig, menar Arild Hermstad.

– Det kommer att ta väldigt lång tid. Det här är inte något man kan göra på några timmar eller några år. Men jag tror att vi måste börja med att inse problemet: amerikanerna har övertaget över båda ändarna av de digitala systemen i vårt land.

LÄS MER: Trump har fel – enligt USA:s underrättelsetjänst 

Danmark har varnat

Danska cyberexperter har tidigare gått ut med liknande varningar.

Jacob Herbst, ordförande i danska cybersäkerhetsrådet och CTO på företaget Dubex, är en av flera som slagit larm.

Han framhåller att danska företag och offentlig sektor är ”enormt beroende” av amerikanska molntjänster från till exempel Microsoft och Apple.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, säger Herbst till TV2.

LÄS OCKSÅ: Ungern och Slovakien viker sig – EU drämmer till mot Ryssland |

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen