Oväder drar in – ett län pekas ut

2023 08 24

Ett regnoväder drar återigen in över Sverige.

Följderna av stormen Hans har inte ens hunnit lägga sig.

På flera håll i södra Svealand råder fortfarande röda och orangea varningar för extremt höga flöden och översvämningar av sjöar och vattendrag på grund av den senaste tidens regn.

Varningarna beräknas hålla i sig ett tag till, åtminstone över helgen.

Och nu väntar ytterligare oväder med kraftigt regn framåt veckoslutet.

Ett län pekas ut

Det blöta ovädret kommer att inledas redan på fredag, men väntas enligt SMHI:s prognoser att kulminera under lördag eftermiddag och kväll.

– På fredag drar ett nytt omfattande nederbördsområde in över södra Sverige, framhåller meteorologen Kristin Hallberg i en kommentar hos SMHI.

I synnerhet är det en region som kommer att bli särskilt drabbad: Örebro län med över 300 000 invånare.

– Regnet berör södra halvan av landet under stora delar av fredag och lördag.

Uppemot 30 millimeter

Under lördagen väntas enorma mängder regn falla i flera delar av Örebro län.

I just staden Örebro beräknas det bli över 21 millimeter – men på andra orter kan det närma sig 30 millimeter.

Två orter är särskilt i riskzonen enligt prognosen som i dagsläget beskrivs som “ganska säker”.

- Lindesberg 27,8 millimeter

- Nora 25,2 millimeter

Drar vidare på söndag

Till skillnad från dagarna med Hans där ovädret var anmärkningsvärt seglivat verkar helgens regnväder enbart koncentreras till just lördagen.

– På söndag och måndag drar regnet vidare norrut över södra Norrland och det blir istället skurar eller uppehållsväder i söder, uttrycker Kristin Hallberg.

Försiktig prognos

Nästa vecka förväntas vädret hålla en stabilare nivå, men SMHI är försiktiga med att lova alltför mycket i sina prognoser.

– I mitten av nästa vecka ser det ut att bli en stabilisering av väderläget men det är fortfarande mycket osäkert, menar meteorologen.

Förklarar tidigare felprognoser

Generellt hade SMHI, enligt sin egen statistik, rätt i 73 procent av nederbördsprognoserna för fem dagar framåt under juli månad.

Det var en bra bit under snittet för hela året – och i maj var siffran 90 procent.

– Vi har haft betydligt större skuraktivitet och därmed också prognoser som inte fallit in eftersom skurar är ett lokalt fenomen, förklarar meteorologen Emma Härenstam för Sveriges Radio.

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen