Oväder drar in – ett län pekas ut

2023 08 24

Ett regnoväder drar återigen in över Sverige.

Följderna av stormen Hans har inte ens hunnit lägga sig.

På flera håll i södra Svealand råder fortfarande röda och orangea varningar för extremt höga flöden och översvämningar av sjöar och vattendrag på grund av den senaste tidens regn.

Varningarna beräknas hålla i sig ett tag till, åtminstone över helgen.

Och nu väntar ytterligare oväder med kraftigt regn framåt veckoslutet.

Ett län pekas ut

Det blöta ovädret kommer att inledas redan på fredag, men väntas enligt SMHI:s prognoser att kulminera under lördag eftermiddag och kväll.

– På fredag drar ett nytt omfattande nederbördsområde in över södra Sverige, framhåller meteorologen Kristin Hallberg i en kommentar hos SMHI.

I synnerhet är det en region som kommer att bli särskilt drabbad: Örebro län med över 300 000 invånare.

– Regnet berör södra halvan av landet under stora delar av fredag och lördag.

Uppemot 30 millimeter

Under lördagen väntas enorma mängder regn falla i flera delar av Örebro län.

I just staden Örebro beräknas det bli över 21 millimeter – men på andra orter kan det närma sig 30 millimeter.

Två orter är särskilt i riskzonen enligt prognosen som i dagsläget beskrivs som “ganska säker”.

- Lindesberg 27,8 millimeter

- Nora 25,2 millimeter

Drar vidare på söndag

Till skillnad från dagarna med Hans där ovädret var anmärkningsvärt seglivat verkar helgens regnväder enbart koncentreras till just lördagen.

– På söndag och måndag drar regnet vidare norrut över södra Norrland och det blir istället skurar eller uppehållsväder i söder, uttrycker Kristin Hallberg.

Försiktig prognos

Nästa vecka förväntas vädret hålla en stabilare nivå, men SMHI är försiktiga med att lova alltför mycket i sina prognoser.

– I mitten av nästa vecka ser det ut att bli en stabilisering av väderläget men det är fortfarande mycket osäkert, menar meteorologen.

Förklarar tidigare felprognoser

Generellt hade SMHI, enligt sin egen statistik, rätt i 73 procent av nederbördsprognoserna för fem dagar framåt under juli månad.

Det var en bra bit under snittet för hela året – och i maj var siffran 90 procent.

– Vi har haft betydligt större skuraktivitet och därmed också prognoser som inte fallit in eftersom skurar är ett lokalt fenomen, förklarar meteorologen Emma Härenstam för Sveriges Radio.

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen