JUST NU: Otroliga fynd i universum med Nasas nya teleskop

2022 07 12

Nasa har släppt fantastiska bilder som tagits med ett extremt avancerat teleskop.

Teleskopet i fråga är James Webb-teleskopet, som lämnade jorden i samband med årsskiftet i vintras.

Den amerikanska rymdmyndigheten har precis offentliggjort ett flertal bilder som kan avslöja några av universums bäst gömda hemligheter.

Hittat vattenånga 1 000 ljusår bort

Tom Clarke, vetenskapsredaktör på Sky News, menar att de nya bilderna innebär ett stort steg på vägen mot att hitta andra planeter som liknar den vi själva bor på.

– Det här är riktigt spännande. De (Nasa) har precis meddelat att de har sett vattenånga i atmosfären på en planet mer än 1 000 ljusår från jorden, meddelar han i kanalens direktrapportering.

Lägg i sammanhanget in att ett ljusår motsvarar 9,46 biljoner kilometer så är det lätt att känna sig vimmelkantig över avståndet.

Kan se var liv kan utvecklas

Man kommer inte att kunna se själva “livet” med teleskopet, rapporterar Sky News, däremot kan bilderna visa var i universum det skulle kunna finnas möjligheter för liv att utvecklas så som det gjort på jorden.

Två galaxer slås ihop

Nasa visade även upp bilder på fem galaxer. Två av dem håller på att slås ihop.

Andra bilder föreställer en nebulosa – tusentals ljusår från vår planet – som ska ha skapats från en stjärnexplosion.

Skarpaste någonsin – 13 miljarder gamla

De nya bilderna är de skarpaste någonsin av universum. BBC rapporterar att man har nu kan se avlägsna galaxer och ljus från osannolika 13 miljarder år sedan – precis efter Big Bang.

– Helt enkelt hisnande. Jag tror att många kommer att byta sina skärmsläckare kommande vecka, framhåller astronauten Tim Peake på Twitter.

Bästa till sist

Flera av åhörarna vittnar om att det bästa sparades till sist – nämligen en bild på Carinanebulosans kosmiska klippor.

En otroligt skarp bild av hundratals stjärnor syns på fotografiet. Stjärnor som tidigare har varit helt dolda för forskarna.

Bilderna rörde Josef Aschbacher, generaldirektör för European Space Agency, till tårar, skriver Sky News.

Biden fick tjuvtitt

Demonstrationen av bilderna möttes av högt jubel och applåder, rapporterar Sky News direkt från Nasas genomgång.

Den första titten fick dock USA:s president Joe Biden, och det redan igår.

– Vi nördade verkligen! Vi hade en session med stängda dörrar där vi gick igenom alla bilder och de var så glada, säger Jane Rigby, projektledare för uppdraget på Nasa, efter att hon briefat Vita huset om de nya upptäckterna.

“USA kan göra stora saker”

Biden ska ha kommenterat bilderna James Webb-teleskopet med att det “påminner världen om att USA kan göra stora saker”.

Han tillade även att bilderna kommer ta mänskligheten “till platser ingen någonsin har tagit sig tidigare”.

Du kan se de magnifika och häpnadsväckande bilderna på Nasas Twitter här.

Foto: J. Thomas

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


19nov2025

Enormt fynd i Medelhavet – kan lyfta hela Europa

2026 04 10

Ett betydande fynd har upptäckts i Medelhavet.

Ett gasfynd har hittats utanför Egyptens kust.

Fyndet kan få stor betydelse för både regionen och hela Europa, rapporterar Euronews.

Potentiell livlina

Det italienska energibolaget Eni har tillsammans med egyptiska myndigheter hittat en betydande naturgasresurs vid Temsahfältet i östra Medelhavet.

Fyndet uppskattas preliminärt till flera biljarder kubikfot gas, tillsammans med stora mängder kondensat.

– Preliminära uppskattningar pekar på omkring 2 biljarder kubikfot gas vid Temsah-fältet utanför Egyptens Medelhavskust, uppger Eni i ett uttalande.

Fältet ligger cirka 70 kilometer utanför kusten och nära befintlig infrastruktur, vilket kan underlätta en snabbare utveckling och produktion.

– Upptäckten kan erbjuda Kairo och det bredare europeiska kontinenten en potentiell livlina i takt med att kriget med Iran får kostnaderna för energiimport att skjuta i höjden, uppger nyhetsbolaget.

Upptäckten i Medelhavet markerar därför inte bara ett lyft för Egypten – utan också en möjlighet att påverka energibalansen i ett större europeiskt perspektiv.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ukraina har nytt supervapen

Kan minska energikrisen

Gaspriserna i Europa har stigit med hela 25 procent, rapporterade Bloomberg i mars.

Ett av skälen är att gaspriserna påverkas mycket starkt av kriget i Iran.

Tidpunkten för upptäckten beskrivs därför som särskilt viktig menar Euronews, eftersom Egypten samtidigt drabbats av störningar i gasleveranser från bland annat Qatar och Israel.

Det har lett till kraftigt ökade importkostnader och press på landets ekonomi.

Fyndet kan därför bidra till att lätta trycket på energisystemet – både i Egypten och potentiellt i Europa, där efterfrågan på gas är fortsatt hög.

Europa kan lyftas

I ett läge där energipriserna är pressade av konflikter och osäkerhet kan nya leveranser spela en viktig roll för att stabilisera marknaden.

En instabil europeisk gasmarknad påverkar även Sverige.

–  Osäkerheten som finns på gasmarknaden påverkar elpriserna. I exempelvis Tyskland används gas i stor omfattning för att producera el. Detta i kombination med att det europeiska elsystemet är sammankopplat innebär att höga gaspriser även påverkar priserna på el i Sverige, framhöll Energimyndigheten nyligen i ett uttalande.

Anders Wallinder, som är chef vid avdelningen för trygg energiförsörjning på Energimyndigheten, har tidigare flaggat för samma sak.

Sverige har ett lågt behov av gas, men påverkas ändå av marknaden eftersom det svenska elsystemet är tätt sammankopplat med flera andra europeiska länder. Gasbrist i Europa leder till högre elpriser i Sverige, enligt Wallinder.

LÄS MER: Europeiskt land lämnar Putins allians

Foto: P. Neznanov

Text: Redaktionen