JUST NU: Otroliga fynd i universum med Nasas nya teleskop

2022 07 12

Nasa har släppt fantastiska bilder som tagits med ett extremt avancerat teleskop.

Teleskopet i fråga är James Webb-teleskopet, som lämnade jorden i samband med årsskiftet i vintras.

Den amerikanska rymdmyndigheten har precis offentliggjort ett flertal bilder som kan avslöja några av universums bäst gömda hemligheter.

Hittat vattenånga 1 000 ljusår bort

Tom Clarke, vetenskapsredaktör på Sky News, menar att de nya bilderna innebär ett stort steg på vägen mot att hitta andra planeter som liknar den vi själva bor på.

– Det här är riktigt spännande. De (Nasa) har precis meddelat att de har sett vattenånga i atmosfären på en planet mer än 1 000 ljusår från jorden, meddelar han i kanalens direktrapportering.

Lägg i sammanhanget in att ett ljusår motsvarar 9,46 biljoner kilometer så är det lätt att känna sig vimmelkantig över avståndet.

Kan se var liv kan utvecklas

Man kommer inte att kunna se själva “livet” med teleskopet, rapporterar Sky News, däremot kan bilderna visa var i universum det skulle kunna finnas möjligheter för liv att utvecklas så som det gjort på jorden.

Två galaxer slås ihop

Nasa visade även upp bilder på fem galaxer. Två av dem håller på att slås ihop.

Andra bilder föreställer en nebulosa – tusentals ljusår från vår planet – som ska ha skapats från en stjärnexplosion.

Skarpaste någonsin – 13 miljarder gamla

De nya bilderna är de skarpaste någonsin av universum. BBC rapporterar att man har nu kan se avlägsna galaxer och ljus från osannolika 13 miljarder år sedan – precis efter Big Bang.

– Helt enkelt hisnande. Jag tror att många kommer att byta sina skärmsläckare kommande vecka, framhåller astronauten Tim Peake på Twitter.

Bästa till sist

Flera av åhörarna vittnar om att det bästa sparades till sist – nämligen en bild på Carinanebulosans kosmiska klippor.

En otroligt skarp bild av hundratals stjärnor syns på fotografiet. Stjärnor som tidigare har varit helt dolda för forskarna.

Bilderna rörde Josef Aschbacher, generaldirektör för European Space Agency, till tårar, skriver Sky News.

Biden fick tjuvtitt

Demonstrationen av bilderna möttes av högt jubel och applåder, rapporterar Sky News direkt från Nasas genomgång.

Den första titten fick dock USA:s president Joe Biden, och det redan igår.

– Vi nördade verkligen! Vi hade en session med stängda dörrar där vi gick igenom alla bilder och de var så glada, säger Jane Rigby, projektledare för uppdraget på Nasa, efter att hon briefat Vita huset om de nya upptäckterna.

“USA kan göra stora saker”

Biden ska ha kommenterat bilderna James Webb-teleskopet med att det “påminner världen om att USA kan göra stora saker”.

Han tillade även att bilderna kommer ta mänskligheten “till platser ingen någonsin har tagit sig tidigare”.

Du kan se de magnifika och häpnadsväckande bilderna på Nasas Twitter här.

Foto: J. Thomas

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen