Ung person livshotande skadad

2024 04 18

En allvarlig olycka har inträffat på Ramundberget i Härjedalen.

En ung person har skadats allvarligt under natten mellan onsdag och torsdag.

Personen har förts till sjukhus med ambulanshelikopter och vårdas med livshotande skador.

Det rapporterar P4 Jämtland.

– Enligt polisen ska olyckan ha inträffat när personen åkte i en backe på natten, men det är oklart på vilket sätt, framhåller radiokanalen.

Ger besked om brottsmisstankar

Polisen utreder händelsen.

I nuläget finns det inga misstankar om brott.

Majoritet av olyckorna sker under våren

En majoritet av olyckor i fjällen sker under våren.

Det visar en rapport från Naturvårdsverkets Fjällsäkerhetsråd.

– Vårvintern är en högintensiv period för snöskoteråkning och offpistskidåkning och historiskt har en majoritet av olyckorna skett under påsken då många besöker fjällområdet, säger Per-Olov Wikberg, samordnare vid Naturvårdsverkets fjällsäkerhetsråd.

Wikberg tillägger:

–  Olycksstatistiken för snöskoter står dock ut särskilt mycket. Det är många gånger förrädiskt enkelt att köra en modern snöskoter. Säkerhetsfrågor har aldrig varit viktigare och vi behöver göra mer för att förebygga de olyckor som sker.

32 dödsfall

Under perioden 2018 – 2023 omkom 32 personer i samband med olika friluftsaktiviteter i Sveriges fjällkommuner. Totalt omkom 21 personer i snöskoter-olyckor, fem personer vid offpistskidåkning  och två personer vid vandring eller klättring.

Den vanligaste olyckstypen i samband med offpistskidåkning är inte laviner, utan skador efter fall i brant terräng.

– De senaste åren har vi märkt en trend mot allt ansvarsfullare normer avseende risktagande i samband med offpiståkning när det kommer till att beakta och respektera lavinfaran. Flera aktörer som verkar i fjällen menar samtidigt att det snarare syns tecken på motsatsen och en ökad riskvilja när det gäller att till exempel hoppa från höga klippor. Att åka offpist är en fantastisk upplevelse men den kräver både förberedelse och omdöme. Vi vill därför rikta en särskild uppmaning inför påsken till alla som planerar branta offpiståk i lavinfarlig terräng eller hopp från höga klippor att tänka efter före, säger Per-Olov Wikberg.

Foto: Niklas Jonasson

Text: Redaktionen


Kraftigt regnoväder på väg – kan falla 50 millimeter

2025 08 28

Ett kraftigt regnoväder drar in över Sverige.

Från och med torsdagskvällen väntas ovädret ge stora nederbördsmängder i sydöstra Götaland, uppger SMHI.

Enligt danska TV2:s väderkarta kan sydöstra Götaland få uppemot 50 millimeter regn under torsdagskvällen.

– Detta innebär bland annat risk för vattenplaning. Källare kan också översvämmas om regnet blir tillräckligt intensivt, framhåller kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Fortsätter under fredagen

Under fredagen drar ovädret vidare.

– Under fredagen fortsätter regnet norrut med stora mängder över östra Götaland och östra Svealand. I övrigt är det molnen som dominerar med skurar här och var, berättar SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

Den som hoppas på soliga dagar får vänta. Helgen väntas också bjuda på ruskväder.

– Det ostadiga vädret håller i sig under helgen då lågtryck söder om Island fortsätter att dra upp regnområden över landet, framhåller SMHI:s meteorolog.

”Avgörande att öka takten”

Den senaste tiden har flera nederbördsrekord slagits och fler väntas slås framöver, enligt en rapport från VA-fakta – ett branschinitiativ som strävar efter att höja medvetenheten och förståelsen för underhållsbristen i VA-systemen.

Rapportens författare anser att mer måste göras för att möta de framtida utmaningarna.  

–  Att investera i förebyggande åtgärder är inte bara klimatpolitik – det är också ekonomiskt rationellt, säger Anders Robertsson, vd för Maskinentreprenörerna.  

– Med föråldrade VA-system och eftersatta investeringar i många kommuner är det avgörande att öka takten på insatser för att skydda samhället, fortsätter Robertsson.

LÄS MER: Varnar för systemkollaps – ”vi har skrikit oss hesa”

Foto: G. Carstens Peters

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukrainsk fullträff – se videon här

2025 08 28

Ukraina har attackerat ett ryskt krigsfartyg i Azovska sjön, utanför den ryskockuperade Krymhalvön.

Den ukrainska militära underrättelsetjänsten (HUR) bekräftar att fartyget har skadats.

Angreppet inleddes med en drönarattack från HUR:s specialenhet "Prymary". Drönarstyrkorna slog ut fartygets radar, vilket gjorde skeppet sårbart för nya attacker.

Kort efter den inledande luftattacken påbörjades nästa fas. Specialstyrkor från HUR inledde en attack direkt mot krigsfartyget.

– Som en följ av attacken skadades missilfartyget, som befann sig i Temryukbukten för potentiell avfyrning av Kalibr-robotar. Fartyget tvingades retirera från sin patrullzon, uppger HUR som har delat en video på händelsen.

Se videon genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Tungt beväpnad

Fartyget som attackerades tillhör klassen Bujan-M. Det är en liten men tungt beväpnad korvett som kan operera i grunt vatten och har kapacitet att avfyra ballistiska robotar.

– Det var ett av de första ryska ytfartygen som användes för att avfyra Kalibr-robotar, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS MER: Kan krossa Rysslands ekonomi – EU vädjar till Trump

Tvingats lämna

Framgångsrika ukrainska attacker i Azovska sjön har tvingat den ryska flottan att minska sin närvaro vid den ockuperade Krymhalvön.

Enligt uppgift planerar Ryssland att bygga en ny flottbas för landets Svartahavsflotta. Den nya basen ska upprättas i den georgiska utbrytarregionen Abchazien, långt ifrån Ukraina.

Basen skulle vara av stor strategisk betydelse för Ryssland. Detta eftersom marinbasen skulle kunna utgöra en säker tillflyktsort för Svartahavsflottan, som utsatts för upprepade ukrainska drönarattacker sedan invasionens början.

SE VIDEON PÅ DEN UKRAINSKA ATTACKEN GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL YOUTUBE)

Foto: HUR

Text: Redaktionen