Ung person livshotande skadad

2024 04 18

En allvarlig olycka har inträffat på Ramundberget i Härjedalen.

En ung person har skadats allvarligt under natten mellan onsdag och torsdag.

Personen har förts till sjukhus med ambulanshelikopter och vårdas med livshotande skador.

Det rapporterar P4 Jämtland.

– Enligt polisen ska olyckan ha inträffat när personen åkte i en backe på natten, men det är oklart på vilket sätt, framhåller radiokanalen.

Ger besked om brottsmisstankar

Polisen utreder händelsen.

I nuläget finns det inga misstankar om brott.

Majoritet av olyckorna sker under våren

En majoritet av olyckor i fjällen sker under våren.

Det visar en rapport från Naturvårdsverkets Fjällsäkerhetsråd.

– Vårvintern är en högintensiv period för snöskoteråkning och offpistskidåkning och historiskt har en majoritet av olyckorna skett under påsken då många besöker fjällområdet, säger Per-Olov Wikberg, samordnare vid Naturvårdsverkets fjällsäkerhetsråd.

Wikberg tillägger:

–  Olycksstatistiken för snöskoter står dock ut särskilt mycket. Det är många gånger förrädiskt enkelt att köra en modern snöskoter. Säkerhetsfrågor har aldrig varit viktigare och vi behöver göra mer för att förebygga de olyckor som sker.

32 dödsfall

Under perioden 2018 – 2023 omkom 32 personer i samband med olika friluftsaktiviteter i Sveriges fjällkommuner. Totalt omkom 21 personer i snöskoter-olyckor, fem personer vid offpistskidåkning  och två personer vid vandring eller klättring.

Den vanligaste olyckstypen i samband med offpistskidåkning är inte laviner, utan skador efter fall i brant terräng.

– De senaste åren har vi märkt en trend mot allt ansvarsfullare normer avseende risktagande i samband med offpiståkning när det kommer till att beakta och respektera lavinfaran. Flera aktörer som verkar i fjällen menar samtidigt att det snarare syns tecken på motsatsen och en ökad riskvilja när det gäller att till exempel hoppa från höga klippor. Att åka offpist är en fantastisk upplevelse men den kräver både förberedelse och omdöme. Vi vill därför rikta en särskild uppmaning inför påsken till alla som planerar branta offpiståk i lavinfarlig terräng eller hopp från höga klippor att tänka efter före, säger Per-Olov Wikberg.

Foto: Niklas Jonasson

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland har attackerat Natojättes ambassad

2025 07 04

Under natten mellan torsdag och fredag har Ryssland genomfört en av de största luftattackerna mot Ukraina under kriget.

Enligt det ukrainska luftförsvaret har Ryssland avfyrat 539 drönare och 11 ballistiska robotar mot mål i Ukraina.

Flera civila områden har attackerats.

I huvudstaden Kyiv har 23 personer skadats. Byggnader har förstörts och bränder rasar på flera platser.

Städerna Dnipro, Sumy, Charkiv och Tjernihiv har också attackerats.

– Återigen visar Ryssland att de inte har någon avsikt att avsluta kriget och terrorn. Först runt klockan 9 i dag upphörde flyglarmet i Kyiv. Det var en brutal, sömnlös natt, skriver Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på X.

Natolands ambassad har träffats

Enligt Polens utrikesminister Radosław Sikorski har den polska ambassaden i Kyiv träffats i nattens stora drönar- och robotattack.

Det meddelar ministern i ett inlägg på X.

– En massiv rysk attack har orsakat bränder och stora skador, bland annat på den polska ambassaden i Kyiv, skriver Sikorski.

Nu vänder sig utrikesministern direkt till USA:s president Donald Trump, som nyligen talat i telefon med Rysslands diktator Vladimir Putin.  

– President Trump, Putin hånar era fredsansträngningar. Vänligen återuppta leveranser av luftvärnsammunition till Ukraina och inför hårda, nya sanktioner mot angriparen.

LÄS MER: Massiv smäll för Putins armé – kritiskt mål attackerat

Attackerade under samtalet

President Zelenskyj uppger att Ryssland inledde sitt massiva luftanfall under Trumps och Putins telefonsamtal.

– Det är värt att notera att de första flyglarmen började ljuda nästan samtidigt som medier rapporterade om ett telefonsamtal mellan president Trump och Putin.

Jätte inom Nato

Under 2025 planeras Polens försvarsbudget till 4,7 procent av BNP.  Siffran innebär att Polen fortsätter att vara det Natoland som lägger mest pengar på försvaret i förhållande till sin ekonomi.

Det är oklart om Polen kommer att svara på Rysslands attack.

LÄS MER: Bakslag för Putin – värsta krisen sedan 90-talet 

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen


Historisk nyhet från Clas Ohlson – kunder väller in

2025 07 04

Clas Ohlson går som tåget.

Kunderna fullständigt väller in till den klassiska detaljhandelskedjan.

Nu slås nya rekord i försäljningen.

Det framgår av Clas Ohlsons årsredovisning som offentliggörs på fredagen.

– Vi har stärkt vår marknadsposition under året med fler produktnyheter, en växande kundbas och en försäljningsutveckling som överträffat vårt långsiktiga omsättningsmål, konstaterar butikskedjan i rapporten.

Första gången över miljarden

Totalt ökade Clas Ohlsons försäljning med 14 procent.

Det gör att butikskedjan, för första gången någonsin, når ett rörelseresultat på över miljarden (1,171 miljarder kronor).

Succén beskrivs delvis som oväntad, sett till utomstående faktorer.

Kristofer Tonström, vd och koncernchef, konstaterar att framgången måste förstås i bakgrund av en orolig omvärld  där flera andra kedjor har det tufft.

Vi har en stark företagskultur där vi hela tiden strävar efter att vara steget före och lyfta oss till nästa nivå. Trots att omvärldsläget varit mycket utmanande blev verksamhetsåret 2024/25 det bästa någonsin för Clas Ohlson, säger han.

– Det är ett resultat av ett konsekvent fokus på vår kärnaffär, tydliga prioriteringar och ett starkt lagarbete i hela organisationen.

LÄS MER: Anrik kedja går i konkurs – hundratals butiker påverkas

Kommer öppna nya butiker

Clas Ohlsons frammarsch har gett eko även utanför Sveriges gränser. I Norge har kedjan utsetts till detaljhandelns starkaste varumärke.

– Varumärket förknippas allt tydligare med våra prioriterade produktkategorier, menar bolaget självt.

Under föregående verksamhetsår öppnades dessutom 13 nya butiker. Två stycken stängdes samtidigt.

Butik nummer 100 öppnades både på den svenska och norska marknaden.

Tidigare har Clas Ohlson gett besked om att fler butiker är på gång. Omkring tio nya butiker planeras.

Här är de bekräftade öppningarna än så länge:

- Uppsala, Boländerna - planerad öppning 24 april 2025

- Kalmar, Kvarteret Giraffen - planerad öppning april 2026

- Namsos, Bråholmen Handelspark (Norge) - planerad öppning september 2025

- Stavanger, Jærhagen Kjøpesenter (Norge) - planerad öppning oktober 2025

LÄS MER: Rusning efter svenska succén – “Kan sälja hur mycket som helst”

Foto: Clas Ohlson

Text: Redaktionen