Otäck misshandel av flicka – Fortsatte slå när hon låg på marken

2021 09 30

En flicka i 15-årsåldern blev grovt misshandlad i Nyköping i eftermiddags. Misshandeln fortsatte när hon låg på backen.

Det var ett gäng bestående av yngre tjejer som gav sig på flickan vid en trafikkorsning i östra delarna av Nyköping.

Både sparkar och slag

Förbipasserande upptäckte vad som hände och larmade polisen. Tjejgänget utdelade både slag och sparkar mot offret men när vittnena tog sig fram till brottsplatsen hade förövarna hunnit lämna platsen.

Flickan fick föras med ambulans till sjukhus efter misshandeln och var då fortfarande vid medvetande.

Flickan var talbar

–  Hon var vaken och talbar när hon åkte i väg med ambulans, säger Björn Öberg vid Polisregion Öst till Expressen.

– I och med att misshandeln fortsatte när flickan låg kvar på marken så är brottsrubriceringen grov misshandel, säger Björn Öberg.

Gärningspersonerna på fri fot

Polisen misstänker att det finns en koppling mellan gärningspersonerna och offret och de skall vara jämnåriga.

– Det verkar som att det finns någon form av koppling men det kommer vi titta vidare på. Vad vi fått till oss hittills är att det inte handlar om ett överfall från totala främlingar, säger polisen till Aftonbladet.

De skyldiga har i nuläget inte gripits men polisen har hört vittnen till misshandeln.

ANALYS

Att bli vittne till en misshandel är ofta traumatiskt och man kan lätt bli paralyserad och inte veta vad man ska ta sig till. Men om man lyckas avbryta misshandeln så kan man rädda liv. Det är för många en svår situation där man får fatta beslut på bara några sekunder och man behöver också tänka på sin egen säkerhet.

Som vittne - oavsett om man ingrep eller inte hade möjlighet av olika orsaker - blir det ofta aktuellt att även medverka vid efterföljande rättsprocess och då finns det stöd att få, till exempel via Brottsofferjouren.

Foto: Polisen Södermalm, FB

[yop_poll id="696"]

ICA-butik har fått nog: Slänger ut kunder

2025 10 14

Stölder fortsätter att plåga svenska matbutiker.

Nu tar Ica Malmborgs i Lund lagen i egna händer.

Butiken har upprättat en lista på snattare som inte släpps in i butiken. Butikschefen Ola Hollerup bekräftar att en ”ansenlig mängd personer” har avvisats.

– Vi sätter ner foten betydligt snabbare än systemet gör och det måste vi göra. Det finns ingen annan lösning, säger Hollerup till Sydsvenskan.

Åklagarbeslut hjälper inte

Ica-handlaren berättar att butiken tvingats ta lagen i egna händer – bland annat eftersom notoriska snattare ignorerar åklagarbeslut om tillträdesbeslut.

Hollerup menar att åklagarbesluten ofta är ”verkningslösa”.

– Vi har personer som fått tillträdesförbud för att de missköter sig och sedan kommer gång på gång i alla fall. Vi griper och griper, men det händer inte mycket, säger han till Sydsvenskan.

Kraftig ökning

Branschorganisationen Svensk Handel har nyligen släppt en rapport som visar att stölderna ökar kraftigt i handeln.

Under det tredje kvartalet 2025 utsattes 49 procent av handelsföretagen för brott – en ökning med sju procentenheter jämfört med det andra kvartalet i år och den högsta siffran sedan 2020.

LÄS MER: Enorm vindkraftspark stoppas

”Kommer bli förödande”

Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel, anser att uppgången är mycket oroväckande.

– Statistiken talar sitt tydliga språk. För andra kvartalet i rad ser vi hur brottsutsattheten för svenska handelsföretag ökar. Att nästan hälften utsatts för brott är oacceptabelt och ett tydligt tecken på att frågan tyvärr inte tas på särskilt stort allvar, säger hon och fortsätter.

– Vi har under många års tid varnat för att den organiserade brottsligheten har varit på väg att nästla sig in i handeln, en av näringslivets största och viktigaste branscher. Tyvärr kan vi nu konstatera att så har skett.

– Den organiserade brottslighetens hot mot handeln och det svenska näringslivet måste högt upp på agendan i den kommande valrörelsen. Fortsätter vi på den inslagna vägen kommer konsekvenserna att bli förödande.

LÄS OCKSÅ: “Markant ökning” – Avanza varnar alla småsparare

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen


14 oktober 2025

ANMÄLNINGAR VÄLLER IN: Svenskar får obehaglig faktura

2025 10 14

Konsumentverket rapporterar en kraftig ökning av anmälningar om vilseledande hälsobedömningar på nätet.

Myndigheten har mottagit mängder av anmälningar om falska mejl och annonser som uppmanar till att göra hälsobedömningar på nätet. 

Anmälningarna gäller onlinetjänster som uppfattas som gratis, men som i själva verket kostar pengar. Användare som inte betalar fakturorna drabbas av påminnelseavgifter och hot om inkasso.

– Det handlar om vilseledande erbjudanden där konsumenter lockas att fylla i formulär som verkar gratis, men där de sedan fått betalningskrav i efterhand, varnar Konsumentverket.

Se upp för ”Folkhälsomyndigheten”

Enligt myndigheten handlar det i flera fall om rena bedrägerier. Bedragarna använder sig bland annat av Folkhälsomyndighetens och Socialstyrelsens namn för att stärka sin trovärdighet.  

– De falska mejlen som nu sprids med uppmaningen att göra testerna använder namn från myndigheter för att verka trovärdiga. Varken Folkhälsomyndigheten eller Socialstyrelsen skickar mejl till privatpersoner med erbjudanden om hälsotester, framhåller Konsumentverket.

Så ska du agera om du fått en faktura

Personer som mottagit fakturor från bluffmakarna uppmanas att agera.

– Om en tjänst ska kosta pengar ska det framgå tydligt. Det står i prisinformationslagen. Anser du att priset inte framgått tydligt kan du bestrida fakturan. Då behöver du kontakta företaget och meddela att du bestrider fakturan och varför, skriver Konsumentverket.

Om företaget inte har ett telefonnummer eller kontaktformulär uppmanas konsumenter att ta en bild eller filma en video där det framgår att det inte går att kontakta företaget.

– Då har du gjort det som krävs för att bestrida fakturan du fått, framhåller Konsumentverket.

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Kolla ångerrätten

Ångerrätten kan också gälla, även om företaget hävdar att den inte gör det. Detta eftersom företag måste ge kunder fullständig information om ångerrätt. Om de misslyckats med det förlängs ångerrätten i ett år.

Företag är skyldiga att informera om följande, uppger Konsumentverket:

- Att du har ångerrätt och villkoren för den

- Den tid du har på dig att ångra köpet

- Hur du ångrar köpet

- Var det finns en blankett du kan använda för att ångra köpet

LÄS OCKSÅ: Oro hos Finansinspektionen – allt fler blir manipulerade 

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen