Oslo flygplats evakueras

2024 10 04

Flygplatsen Gardermoen i Oslo evakueras.

Oslos internationella flygplats Gardermoen har evakuerats, rapporterar Dagbladet.

Evakueringen har genomförts på grund av en brand.

Har börjat brinna

Det handlar om en brand på en av flygplatsen restauranger, uppger tidningen.

Uppgifterna bekräftas av polisen.

Branden ska ha uppstått i en grill på restaurangen, enligt polisen, och räddningstjänst har skickats till flygplatsen.

Ett flertal bilder och videor visar hur massor av resenärer och anställda på flygplatsen evakueras.

Fortsatt rökutveckling

Det ska alltså ha börjat brinna på en restaurang inne på flygplatsen.

Det inträffade under fredagseftermiddagen.

Branden har nu blivit släckt, enligt uppgifter från norsk polis.

– Men det är fortsatt rökutveckling, uppger polisen klockan 18.20, enligt tidningen.

Måste igenom säkerhetskontrollen – igen

Strax före 18.45 har evakueringen upphört och flygplatsen kan börja användas igen, rapporterar VG.

Men då uppstår i stället ett nytt problem som trasslar till det för resenärer:

De måste återigen gå igenom säkerhetskontrollen.

– Vissa förseningar måste påräknas då många passagerare måste genomgå en ny säkerhetskontroll efter evakuering, rapporterar polisen, enligt tidningen.

Blir förseningar

Tidningen har pratat med människor utanför flygplatsen.

– Vi står utanför och väntar på information om vad som händer, säger en resenär som ska till Stavanger.

Enligt en pressansvarig hos flygplatsoperatören Avinor kom brandlarmet från en restaurang på utrikesterminalen.

Hela den östra sidan av centralbyggnaden evakuerades till följd av larmet.

– Det blir nog en del förseningar i flygtrafiken, säger Helene W. Jensen, pressansvarig hos Avinor, till tidningen.

Gardermoen är Oslos internationella flygplats och har bland annat Europas största taxfreebutik.

Flygplatsen öppnades 1998, då den tidigare huvudflygplatsen, Fornebu, stängdes.

Arkivfoto: John McArthur

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


16 okt 26

Allt är slut i Ukraina – nu aktiveras Putins brutala plan

2026 10 16

Ukraina uppges ha slut på robotar till det amerikanska luftförsvarssystemet Patriot.

Ett mardrömsbesked för det krigsdrabbade landet.

Systemet är avgörande för Ukraina förmåga att bekämpa ryska ballistiska robotar.

Den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj har i flera månader varnat för lagren av de amerikansktillverkade robotarna håller på att tömmas.

Nu ska robotarna till Patriotsystemen tagit helt slut, rapporterar CNN med hänvisning till källor med insyn.

Fler dödas

Uppgifterna väcker oro för att Ukraina blir ännu mer sårbart för ryska luftattacker.

Landets brist på Patriotrobotar har blivit tydlig under de senaste robotattackerna mot landet.

Under natten mot onsdag avfyrade Ryssland en våg av robotar mot den ukrainska huvudstaden Kyjiv. Fyra personer dödades och ytterligare 25 skadades i attacken.

Läs också: Natoland närmar sig Moskva – kan bli ”nya Ungern” 

Putins otäcka plan

Samtidigt förbereder Rysslands diktator Vladimir Putin en massiv eskalering i kriget. Enligt uppgifter till The New York Times planerar diktatorn att slå ut viktiga delar av Ukrainas energiförsörjning inom loppet av en månad.

Målsättningen uppges vara att slå ut tillgången till grundläggande samhällsfunktioner som el, värme och vatten i tre av landets största städer:

- Huvudstaden Kyjiv

- Landets näst största stad Charkiv

Tidningens hänvisar till uppgifter från den ukrainska underrättelsetjänsten, som uppges ha kommit över ryska dokument som bekräftar den brutala planen. Om Ryssland lyckas genomföra den kan Ukraina stå inför en omfattande humanitär kris.

– Kyjiv, Charkiv och Odesa kan förlora 90 procent av sin kapacitet att förse städerna med el och värme. Dessutom kan städerna drabbas av allvarliga störningar i vattenförsörjningen och avloppssystemen, rapporterar oberoende Moscow Times.

Andra läser: Skarp uppmaning till alla med lån – gör det innan vintern

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen