“Osannolikt” besked om Trump och Harris – “Häpnadsväckande”

2024 11 02

Det är bara dagar kvar till USA-valet.

Och det är mycket jämnt mellan de båda kandidaterna.

Faktum är att det är “osannolikt” jämnt.

Det menar Josh Clinton, professor i politik vid Vanderbilt University, och John Lapinski, NBC:s valchef.

Oerhört jämnt

På nationell nivå har demokraternas kandidat Harris ett övertag på en procentenhet, 48 procent mot 47 procent, över sin republikanske motståndare, vilket är i stort sett identiskt med förra veckan. 

En sådan fördel ligger dock väl inom felmarginalen för de flesta opinionsundersökningar.

Även i swing-staterna är det fortsatt jämnt.

Kandidaterna har båda 48 procent av rösterna i Pennsylvania, som ofta ses som den viktigaste swing-staten eftersom den har flest elektorsröster. 

Harris har en enpoängsledning i delstaterna Michigan och Wisconsin, medan Trump har en marginell ledning i “The sun-belt”: 1 procent i North Carolina och 2 procent i Georgia och Arizona.

Det rapporterar The Guardian.

“Häpnadsväckande”

Clinton och Lapinski är förbluffade över hur jämnt det är.

– Det är inte bara häpnadsväckande hur jämnt det är, utan också ett osannolikt jämnt lopp, framhåller de både enligt The Guardian.

Kampanjar in i det sista

Båda kandidaterna är ute och kampanjar in i det sista med dagar kvar till valdagen.

– Vicepresident Kamala Harris kommer att hålla valmöten i Atlanta och Charlotte, North Carolina, rapporterar CNN.

– Den tidigare presidenten Donald Trump ska enligt planerna hålla ett tal vid ett möte i Gastonia, North Carolina. Han kommer sedan att hålla möten i Salem, Virginia, och Greensboro, North Carolina.

Walz och Vance

Även vicepresidentkandidaterna JD Vance och Tim Walz ska ut på vägarna.

– Republikanernas vicepresidentkandidat JD Vance kommer att hålla ett anförande vid ett kampanjmöte i Las Vegas innan han samlas i Scottsdale, Arizona, fortsätter CNN.

– Demokraternas vicepresidentkandidat Tim Walz kommer att synas vid en kampanjstart i Las Vegas. Walz kommer också att hålla tal vid ett kampanjevenemang i Flagstaff, Arizona, och ett annat i Tucson.

Foto: Official White House Photo by Lawrence Jackson resp Shealah Craighead

Text: Redaktionen


USA rasar mot Norge: sluta omedelbart

2025 06 11

Norge gör som Storbritannien, Australien, Kanada och Nya Zeeland.

Igår meddelade länderna att sanktioner kommer att införas mot Israels säkerhetsminister Itamar Ben Gvir och finansminister Bezalel Smotrich.

Bakgrunden är att de fem länderna anser att de israeliska ministrarna förespråkat fördrivning av palestinier från Gaza, uppmanat till våldsamheter mot Västbanken och utfärdat andra hot samt nedsättande uttalande om palestinier.

– Det är vår klara uppfattning att den israeliska regeringens politik i Palestina varken bidrar till fred eller säkerhet, uttrycker Norges statsminister Jonas Gahr Støre på sociala medier.

USA ser rött

Nu rasar USA mot beslutet.

Den amerikanska utrikesministern Marco Rubio fördömer sanktionerna i skarpaste ordalag.

Dessa sanktioner främjar inte de USA-ledda ansträngningarna att uppnå ett eldupphör, föra hem alla gisslan och avsluta kriget, framhäver Rubio i ett uttalande.

Han uppmanar skarpt Norge och övriga länder att omedelbart ändra sig.

– Vi avvisar alla tankar på likvärdighet: Hamas är en terroristorganisation som begått outsägliga grymheter, fortsätter att hålla oskyldiga civila som gisslan och hindrar Gazas befolkning från att leva i fred. Vi påminner våra partners om att inte glömma vem den verkliga fienden är. USA uppmanar till att sanktionerna upphävs och står sida vid sida med Israel.

Norge: "Helt oacceptabelt"

Norge har i sin tur reagerat på det amerikanska svaret.

Enligt Andreas Motzfeldt Kravik, statssekreterare vid norska utrikesdepartementet, finns det ingen mening i att ändra sig om inte Israel slutar att bryta mot grundläggande humanitära folkrättsliga principer, till exempel genom att neka humanitärt bistånd till Gaza.

– Vi har upprepade gånger både direkt och indirekt, varnat för att detta är helt oacceptabelt och att det kommer att få konsekvenser. Ändå har det inte funnits några tecken på förändring och då måste vi reagera. Vi gör det nu, tillsammans med Storbritannien och andra partners, säger Kravik till Dagbladet.

"Extremistiskt"

Den norska statssekreteraren kommenterar också USA:s skarpa uppmaning om att genast avblåsa sanktionerna.

Något sådant är inte aktuellt.

– Inte om inte den israeliska regeringen slutar att bryta mot grundläggande regler i internationell rätt, inklusive att vägra släppa in nödhjälp, och att utöka illegala bosättningar.

Norge, Storbritannien, Australien, Kanada och Nya Zeeland bekräftade sanktionerna i ett gemensamt uttalande.

– Extremistisk retorik som förespråkar tvångsförflyttning av palestinier och etablering av nya israeliska bosättningar är chockerande och farligt. Dessa handlingar är inte acceptabla, framhåller länderna och syftar bland annat på Israels premiärminister Benjamin Netanyahus plan tidigare i våras om att erövra Gazaremsan.

LÄS MER: Trump tyst inför “total ockupation”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Brist på ICA – svensk favorit kan ta slut i sommar

2025 06 10

Grillsäsongen är här.

Men när sommaren äntligen har anlänt kan det bli svårt att få tag på en av årstidens mest populära livsmedel.

Det råder nämligen fortsatt brist på nötkött. Den som vill grilla kan därför kanske komma att behöva välja andra alternativ eller importerade motsvarigheter.

Mattias Bergström, Ica-handlare i Ekshärad, beklagar situationen.

Han beskriver den som utmanande, rapporterar SR.

– Det kan bli fattigt i hyllorna, vi har inte någon möjlighet att öka på våra ordrar. Och nu när behovet är så stort har vi svårt att fylla hyllorna, säger Ica-handlaren till radion.

Hänt flera gånger i år

Det är inte första gången liknande rapporter hörs i Sverige.

Såväl i januari som under våren har det från och till gapat tomt i köttdisken. Och det är framför allt nötkött som det råder brist på.

I vintras var anledningen att det slaktas mindre under den perioden. Tuffa år för lantbrukarna med en långsam nyrekrytering när många går i pension beskrevs också som ett skäl.

Vi har haft en naturlig avgång vad gäller äldre lantbrukare, men har kanske inte sett samma investeringsvilja bland de yngre som vi hade behövt eftersom vi varit i en lågkonjunktur med höga kostnader och ett osäkert läge, sade Isabel Moretti vd på branschorganisationen Svenskt Kött, till tidningen Jordbruksaktuellt i januari.

LÄS MER: Ica-butik slår larm – “det blir bara värre och värre”

Slakten minskat tio procent

Det tycks vara liknande anledningar som är orsaken till bristen idag. 

Slakten har gått ned tio procent under våren, enligt SR. Och dessutom är efterfrågan stor. 

I sommar kommer därför kunder behöva konstatera att andelen importerat kött i kyldiskarna istället växer som följd.

Omkring 10-20 procent av sortimentet kommer att vara importerat, enligt Mattias Bergström.

– Det känns tråkigt såklart. Vi vill ju absolut värna om det svenska, men vi vill att våra kunder ska bli nöjda och då behöver vi nötfärs, säger Ica-handlaren.

LÄS MER: Ica-butik går i konkurs – drevs i fem generationer

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen