Oroväckande uppgifter för kaffeälskare

2022 11 03

Tillgången till den vanligaste kaffebönan, arabica-bönan, riskerar att drastiskt minska i takt med att jorden blir allt varmare.

Det kommer bli svårare att odla den populära kaffebönan, vilket kan leda till brist på kaffe i framtiden, rapporterar Vetenskapsradion.

– Arabica-bönan klarar inte ett varmare klimat, bekräftar forskaren Alexandre Antonelli i en intervju med radiokanalen.

Försöker hitta nya kaffebönor

Alexandre Antonelli är  forskningschef vid Royal Botanic Gardens, Kew i Storbritannien samt professor i biologisk mångfald och systematik vid Göteborgs universitet.

Tillsammans med sina kollegor arbetar han med att ta fram nya sorters kaffebönor som ska klara ett varmare klimat.  

– Det finns faktiskt andra kaffesläktingar som i dag knappt används, men som tål ett varmare klimat, säger han till radiokanalen.

Ett exempel på en sådan kaffeböna är en typ av kaffearten Liberia som i dag står för mindre än en procent av världens kaffeproduktion. Liberica har sitt ursprung och odlas mest i Västafrika.

Finns hopp för framtiden

Alexandrea Antonelli berättar om den nya upptäckten.

– Det är en böna som nästan försvann för några år sedan, men som upptäcktes igen när våra forskare besökte området. De hittade till slut några enstaka plantor tack vare hjälp från lokalbefolkningen och lokala experter, säger forskaren till Vetenskapsradion.

Han berättar att forskarna undersöker om och hur den nya kaffebönan skulle kunna ersätta den dominerande arabica-bönan.

Smaken är det inget fel på, betonar Alexandre Antonelli och fastslår att den nya upptäckten ”mycket väl skulle kunna vara framtidens kaffe”.

Fakta Arabica

  • Arabica är den viktigaste och mest populära av de kommersiellt odlade kaffearterna.
  • Arten härstammar från Etiopien, men förekommer idag över hela bönbältet. Den står idag för drygt tre fjärdedelar av den globala kaffeproduktionen.
  • Ett annat av Arabicas kännetecken är att den innehåller lite koffein relativt till andra kaffesorter. Då koffein är det ämne som ger kaffe den bittra smaken är Arabica därför den minst bittra kaffesorten.
  • Källa: Kaffeguiden

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ny lågpriskedja gör entré – ska nå 100 butiker i Sverige

2026 07 17

Den finska lågpriskedjan Puuilo expanderar i Sverige.

Puuilo är en av de största detaljhandelskedjorna i Sveriges grannland i öst med närmare 60 varuhus.

Lågpriskedjan erbjuder bland annat produkter för byggprojekt, trädgård, bilvård, VVS och el, husdjur, verktyg och livsmedel.

Kedjan storsatsar nu i Sverige – i början av juli kom besked om att den första butiken i Sverige kommer att öppna dörrarna i Örebro mot slutet av året.

Nu meddelar Puuilo att de har tecknat avtal för butik nummer två.

Butik nummer två

I slutet av 2026 öppnar Puuilo sin första svenska butik i handelsområdet Marieberg i Örebro.

Av ett pressmeddelande från förmedlaren New Property framgår att butik nummer två kommer att hamna i Sundsvall.

– Vi går fram stegvis i Sverige och väljer våra lägen med omsorg, säger vd Juha Saarela. 

– Birsta i Sundsvall är ett etablerat och attraktivt handelsområde som ger en god kommersiell utgångspunkt för vår verksamhet. Den här typen av lägen stödjer Puuilos koncept väl och vår långsiktiga tillväxt i Sverige.

5 000 kvadratmeter

Den nya butiken omfattar cirka 5 000 kvadratmeter och öppnar i den tidigare K-Rauta-lokalen som har stått tom under en längre tid. 

Puuilo tillträder lokalen i januari 2027. 

Därefter påbörjas anpassningen av lokalerna inför butikens öppning. 

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Första i Örebro

Det var i början av juli som lågpriskedjan gav besked om att det första svenska varuhuset hamnar i Örebro.

Butiken kommer att omfatta cirka 3 200 kvadratmeter och sysselsätta omkring 13 personer. 

Varuhuset öppnar mot slutet av året – inget datum har ännu satts för öppning.

Ska nå 100 butiker

Vad Puuilo har för målsättningar i Sverige råder det enligt förmedlaren New Property ingen tvekan om.

– Puuilo är en av Finlands största detaljhandelskedjor och omsatte omkring fem miljarder kronor under 2025. Bolaget har närmare 60 varuhus i Finland, en växande e-handel och har tidigare kommunicerat en ambition att etablera över 100 butiker i Sverige.  

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen