9 jan 2025

Oroväckande nyheter för konsumenter av tv-serier

2023 05 01

Flera planerade och pågående produktioner hos streamingjättar som Disney och Netflix kan skjutas upp på obestämd tid.

En omfattande strejk i Hollywood är mycket nära att inträffa.

Redan imorgon, tisdag, kan strejken bli verklighet om Hollywoods manusförfattare inte når en överenskommelse med streamingjättarna, rapporterar The Guardian.

Bakgrund 

Tv- och filmskribenter har de senaste åren klagat på att deras arbetsförhållanden har försämrats i en stadig takt.

– Hälften av alla tv-serieskribenter arbetar nu på minimilön, framhåller den amerikanska fackföreningen Writers Guild of America, WGA.

En markant ökning.

För tio år sedan uppgav en tredjedel av alla manusförfattare att de levde på minimilön.

Den genomsnittliga lönen har även sjunkit.

– Medianlönen för skribenter har sjunkit med 4 procent under det senaste decenniet, uppger WGA.

Svår ekonomisk situation

Förhandlingar pågår mellan manusförfattarna och de stora streamingjättarna.

Men utgångsläget är tufft.

Tv-seriebranschen är ekonomiskt pressad.

I takt med att marknadskonkurrensen ökat har flera aktörer investerat miljarder dollar på nytt innehåll för att vinna över abonnenter.

Investeringar som svider i dag.

– Nu är de under hård press. De måste göra streamingtjänsterna lönsamma, skriver The Guardian.

Flera stora streamingjättar brottas dessutom med sjunkande reklamintäkter och en stundande lågkonjunktur.

Höstens säsong kan påverkas

Om strejken blir verklighet kan serier som är planerade till hösten påverkas.

– Skrivandet för många serier börjar normalt i maj eller juni, uppger The Guardian och tillägger:

Utöver streamingtjänsterna beräknas även tv-nätverken drabbas hårt av en potentiell strejk.

– Om strejken blir verklighet kommer nätverken i allt högre grad fylla luckorna med dokusåpor utan manus, nyhetssändningar och repriser, framhåller den brittiska tidningen. 

Strejken 2007-08

Senast  Writers Guild of America utlyste en strejk var i slutet av 2007. Strejken varade i över tre månader och flera stora tv-serier och tv-program påverkades.

Bland annat:

- Dexter

- Breaking Bad

- The Big Bang Theory

- Family Guy

- Gossip Girl

- Lost

- The Office (US)

- One Three Hill

- Two and a Half Men

- South Park

- It’s always sunny in Philadelphia

- Late show with David Letterman

- The tonight show with Jay Leno

- The Simpsons

- Saturday Night Live

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 26

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen