Oroväckande hälsobesked – gäller hälften av svenska folket

2023 06 24

Allt för många svenskar bränner sig i solen.

Det har till stor del varit en mycket varm och solrik inledning på sommaren 2023.

Många har valt att tillbringa dagarna ute i solen, på stranden och i vattnet.

En ny rapport från Strålsäkerhetsmyndigheten visar dock nu att hälften av svenskarna bränner sig i solen.

– Den stora andelen som bränt sig är oroväckande, säger Tove Sandberg Liljendahl som är utredare på Strålsäkerhetsmyndigheten till SVT.

Stor ökning

Medvetenheten kring solskydd tycks öka, men enligt Strålsäkerhetsmyndighetens rapport bränner sig 49 procent av svenskarna i solen.

Den siffran låg omkring 42 procent för bara ett år sedan.

60 procent har uppgett att de tillbringar så mycket som fyra eller fem timmar ute i solen när UV-strålningen är som allra starkast.

“Liten tillbakagång”

De som skrivit rapporten framhåller att det kan röra sig om en pandemieffekt, och att “att njuta och unna sig förmodligen har stått i fokus efter två tunga pandemiår”.

– Vi har sett en trend över längre tid att de tillfrågade uppgett att det inte är lika attraktivt att vara solbrun som tidigare. Men i år ser vi en liten tillbakagång som kanske är tillfällig, förklarar Sandberg Liljendahl.

Vård kan behövas

Vanligtvis behövs inte vård om man bränt sig i solen, men det finns omständigheter då det kan vara en bra idé att kontakta en vårdcentral.

Om man får återkommande soleksem eller svåra hudbesvär kan det behövas.

Detsamma gäller om man bränt sig i solen och fått blåsor i huden.

Ökar risken

Solljus innehåller så kallad ultraviolett strålning, varav typerna UVA och UVB kan orsaka hudcancer.

– Mycket solande leder till att bindväven i huden skadas så att du får rynkor. 

– Ju fler gånger du har bränt dig i solen, desto högre är risken att du senare i livet får solfläckar eller hudcancer, framhåller Vårdguiden 1177.

Det kan vara bra att anpassa tiden man tillbringar i solen utefter hur känslig ens hud är, och se till att barn skyddas då de är extra känsliga.

Foto: T. Williams

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen