Oroväckande hälsobesked – gäller hälften av svenska folket

2023 06 24

Allt för många svenskar bränner sig i solen.

Det har till stor del varit en mycket varm och solrik inledning på sommaren 2023.

Många har valt att tillbringa dagarna ute i solen, på stranden och i vattnet.

En ny rapport från Strålsäkerhetsmyndigheten visar dock nu att hälften av svenskarna bränner sig i solen.

– Den stora andelen som bränt sig är oroväckande, säger Tove Sandberg Liljendahl som är utredare på Strålsäkerhetsmyndigheten till SVT.

Stor ökning

Medvetenheten kring solskydd tycks öka, men enligt Strålsäkerhetsmyndighetens rapport bränner sig 49 procent av svenskarna i solen.

Den siffran låg omkring 42 procent för bara ett år sedan.

60 procent har uppgett att de tillbringar så mycket som fyra eller fem timmar ute i solen när UV-strålningen är som allra starkast.

“Liten tillbakagång”

De som skrivit rapporten framhåller att det kan röra sig om en pandemieffekt, och att “att njuta och unna sig förmodligen har stått i fokus efter två tunga pandemiår”.

– Vi har sett en trend över längre tid att de tillfrågade uppgett att det inte är lika attraktivt att vara solbrun som tidigare. Men i år ser vi en liten tillbakagång som kanske är tillfällig, förklarar Sandberg Liljendahl.

Vård kan behövas

Vanligtvis behövs inte vård om man bränt sig i solen, men det finns omständigheter då det kan vara en bra idé att kontakta en vårdcentral.

Om man får återkommande soleksem eller svåra hudbesvär kan det behövas.

Detsamma gäller om man bränt sig i solen och fått blåsor i huden.

Ökar risken

Solljus innehåller så kallad ultraviolett strålning, varav typerna UVA och UVB kan orsaka hudcancer.

– Mycket solande leder till att bindväven i huden skadas så att du får rynkor. 

– Ju fler gånger du har bränt dig i solen, desto högre är risken att du senare i livet får solfläckar eller hudcancer, framhåller Vårdguiden 1177.

Det kan vara bra att anpassa tiden man tillbringar i solen utefter hur känslig ens hud är, och se till att barn skyddas då de är extra känsliga.

Foto: T. Williams

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Nya regler för plastpåsar

2026 08 12

Nu skärps reglerna för plastanvändning i hela EU, inklusive Sverige.

Under onsdagen träder EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) i kraft.

I korthet innefattar lagändringen skärpta krav på att minska förpackningsavfall samt öka återvinning och återanvändning.

I Sverige kommer bland annat plastpåsar för frukt och grönt att förbjudas i matbutiker. Förbud kommer även att införas för engångsplast för frukt och grönt som säljs i samlade förpackningar under 1,5 kilo.

Organisationen Håll Sverige Rent beskriver lagändringarna som betydande och konstaterar att svenska konsumenter kommer att märka stor skillnad.

– Färre engångsförpackningar kommer att finnas tillgängliga, och fler produkter kan komma att säljas i återanvändbara förpackningar. Mataffärer, restauranger och hotell kan behöva anpassa sig genom att erbjuda flergångsalternativ, uppger organisationen.

Hela listan: Förbuden i matbutiker

De skärpta kraven kommer att införas successivt. Men redan nu väntas matbutiker runt om i landet börja anpassa sig till de nya reglerna.

När det gäller förbud mot plastförpackningar i matbutiker gäller följande:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Motiveringen är bland annat risken för att plastpåsarna blir skräp och hamnar i havet. 

- Omslagsplast som används för att bunta varor förbjuds senast 2030. Exempelvis kommer majs- och ölburkar inte längre att buntas ihop med omslagsplast.

- Nät och plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Förbudet omfattar förpackningar med en vikt under 1,5 kilo.

LÄS MER: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Övergripande syftet 

Det övergripande syftet med lagändringar är att uppnå en minskning av plastanvändningen inom EU. Målet är att varje medlemsstat ska minska sitt förpackningsavfall med 5 procent till 2030 jämfört med 2018.

– Vi välkomnar att EU nu ställer tydligare krav på producenterna och samtidigt gör det lättare för konsumenter att välja återanvändbara och mer hållbara förpackningar till sin mat och dryck. Det är nödvändigt om vi ska minska berget av engångsplast, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent. 

LÄS OCKSÅ: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: Hans resp cocoparisienne

Text: Redaktionen