8 jan 2026

Oroväckande diskussioner i ryska parlamentet

2026 01 31

Det börjar väckas röster om “hämnd” i det ryska parlamentet.

Kriget i Ukraina fortsätter utan slut i sikte.

Ukraina attackeras nästan dagligen av missiler och drönare – samtidigt som mycket hårda strider pågår längs med frontlinjen.

Men nu kommer oroväckande uppgifter från det ryska parlamentet – som kräver mer, rapporterar RBC Ukraine.

Kräver mer

Flera i parlamentet menar att de ryska styrkorna inte är tillräckligt aggressiva i Ukraina.

Statsdumans talman, Vjatjeslav Volodin, brast ut i ännu en serie hot mot Ukraina och uppmanade till anfall med “vedergällningsvapen”.

– Ledamöter i statsduman insisterar på användning av mer kraftfulla vapen — "vedergällningsvapen"— och på att nå målen för den speciella militäroperationen, säger Volodin.

Vill se förändring

Det är oklart vad Volodin menar med “vedergällningsvapen”.

Tydligt är dock att han anser att Ryssland håller tillbaka i Ukraina.

Enligt Volodin själv står han och andra i parlamentet för en mer aggressiv och framåtlutad taktik när det gäller kriget.

Läs mer: Zelenskyjs uppmaning till Putin – ”Om du vågar”

Nya uppgifter

Samtidigt kommer uppgifter om betydande meningsskiljaktigheter som ställer till med problem i fredsmötena.

– Kreml höll inte med om USA:s ställningstagande att den territoriella kontrollen över Donetsk oblast förblir den enda olösta frågan vid fredsförhandlingarna mellan USA, Ukraina och Ryssland, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Rubio och Usjakov oense

ISW fortsätter.

– USA:s utrikesminister Marco Rubio uppgav den 28 januari att USA, Ukraina och Ryssland har snävat ner fredsförhandlingarna till endast 'en central fråga', vilken rör Donetsk oblast, uppger ISW.

– Den ryska presidentrådgivaren Jurij Usjakov, som under de senaste månaderna ofta varit den ende företrädaren för Kreml som kommenterat samtalen mellan USA och Ryssland, höll inte med om Rubios beskrivning av fredsprocessen under en intervju i rysk statlig tv den 29 januari.

Läs mer: Bekräftat: Stort besked för Swish – ”Tydligt kvitto”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Sänk skatt ”omedelbart” – skarpt krav från SD

2026 03 10

Jimmie Åkesson (SD) vill se en skatt sänkas på grund av oroligheterna i Mellanöstern.

USA och Israel fortsätter att attackera mål i Iran.

Iran fortsätter att attackera Gulfstaterna.

Hormuzsundet är i princip stängt – och oljepriserna har rusat rejält.

Nu vill Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson att drivmedelsskatten ska sänkas “omedelbart”, skriver han i Aftonbladet Debatt.

“Omedelbart”

Bilister börjar redan märka av högre priser vid pump.

Nu uppmanar Jimmie Åkesson (SD) regeringen att “omedelbart” samla en krisgrupp för energipriser och ekonomisk beredskap.

Och, skriver Åkesson.

– En omedelbar åtgärd bör vara att snabbt utreda hur reduktionsplikten på såväl bensin som diesel kan sänkas till noll. 

“Kommer lyfta frågan”

Sverigedemokraterna kommer enligt Åkesson i de pågående budgetförhandlingarna att lyfta frågan om sänkt skatt på bensin och diesel.

– För bensinen finns ett visst handlingsutrymme. Det är fullt möjligt att sänka bensinpriset med någon krona per liter, vilket skulle göra verklig skillnad för många hushåll och företag, menar han.

Regeringen bör enligt SD-ledaren ansöka om tillstånd från EU-kommissionen att tillfälligt sänka dieselskatten “mer än vad dagens regler tillåter”.

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Börsstöket fortsätter

Samtidigt fortsätter börsstöket mot bakgrund av oron i Mellanöstern.

På hemmaplan stängde OMXSPI ner med 1,66 procent – och storbolagsindexet OMXS30 backade med en och en halv procent, enligt data från Marketwatch.

Viss återhämtning i USA

Men på andra sidan Atlanten syns tecken på viss återhämtning.

I skrivande stund backar det ledande amerikanska indexet S&P 500 med omkring 0,4 procent.

Detta efter att ha varit ner närmare en och en halv procent tidigare under måndagen.

Läs mer: "Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen