JUST NU: Oron växer för krig – MSB tvingas blixtförstärka

2022 03 21

När tusentals krigsbroschyrer efterfrågas måste MSB kalla in extra personal för att möta behovet.

Över 100 000 beställningar har gjorts av broschyren “Om krisen eller kriget kommer”, rapporterar P4 Värmland.

En broschyr som togs fram av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) redan 2018.

Stora mängder

Efterfrågan på information om vad man ska göra vid krig har ökat kraftigt den senaste tiden. 

– De här broschyrerna finns på vårt lager i Kristinehamn och normalt sett hanterar man inte så stora mängder där utan det kanske är fem beställningar per dag, säger Stefan Anering, chef för enheten för säkerhet i offentlig miljö och enskildas beredskap, till radiostationen.

Extra personal

Bara de senaste veckorna har det gjorts 4 000 – 5 000 beställningar om dagen, erfar Svenska Dagbladet.

Myndigheten har därför behövt ta in extra personal för att kunna möta invånarnas behov av hur de ska agera vid kris och krig.

Tusen ohanterade beställningar

– Vi har nu i princip arbetat bort det som låg och väntade och nu har vi bara några tusen ohanterade beställningar och det är i stort sett de som kommit in under helgen, säger Stefan Anering.

Ökade it-incidenter

Samtidigt rapporterar Ekot att MSB även får information om fler anmälda it-incidenter mot svenska myndigheter och andra samhällsviktiga verksamheter.

Även detta har alltså ökat under de senaste veckorna.

Inte nödvändigtvis attacker

Antalet anmälningar har ökat från 200 i veckan till mellan 400 och 500. Peter Jonegård på MSB menar dock att det inte behöver handla om uppsåtliga attacker.

– Till antalet blir det mer, men tröskeln att kontakta oss har också sänkts så att så att vi kan inte i dag slå fast att det är en ökning som skulle bero på ökade attacker, säger Jonegård till Ekot.

Cyberhot mot Sverige

På grund av det rådande säkerhetsläget i Sverige bedöms risken för cyberattacker ha ökat. Enligt underrättelsemyndigheten FRA har dock de konkreta digitala angreppen mot Sverige uteblivit.

– Cyberangrepp mot Sverige och svenska myndigheter sker hela tiden – det är inte så att de är extra intensiva just nu, sade Ola Billger, kommunikationschef på FRA, till Sveriges Radio förra veckan.

Foto: MSB 

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


25 jul 26

Enorma eldklot över Ryssland

2026 07 25

Stora eldklot lyser upp den ryska natthimlen.

Kraftiga explosioner och stora bränder rapporteras i flera ryska regioner.

En ny våg av ukrainska drönarattacker har slagit till, rapporterar Kyiv Independent.

Explosioner och bränder

Ukrainska drönare ska ha slagit mot lagerbyggnader och energiinfrastruktur i den ryska staden Belgorod under natten.

Enligt ryska myndigheter och sociala medier utbröt flera bränder efter attackerna, där bland annat logistiklager och energianläggningar ska ha träffats.

Filmer som spridits av boende i området visar kraftiga explosioner och stora lågor som lyser upp natthimlen.

Regionens myndigheter uppger att en byggnad för bostäder, en gasledning och okänd "kommersiell egendom" skadades i attacken.

Borgmästaren i Belgorod, Valentin Demidov, uppger att en person skadades och fördes till sjukhus.

– Tillförordnade guvernören i Belgorodregionen, Alexander Shuvaev, uppgav också att flera personer skadades i attackerna mot regionen. Han sade att räddningspersonal fortsatt arbetade med att släcka bränder runt om i staden Belgorod och att de skadade fick medicinsk vård, skriver tidningen.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Massiv brand i Rostovregionen

Samtidigt rapporteras även explosioner och omfattande bränder i Rostovregionen i södra Ryssland.

Boende i Rostov-na-Donu uppgav att de sett kraftig rök stiga över staden under natten.

Det är ännu oklart vilka mål som träffades i området.

Övervakningskanaler uppger samtidigt, med hänvisning till satellitbilder, att attacker kan ha riktats mot ett värmekraftverk i Belgorod samt en elektrisk transformatorstation.

Uppgifterna har dock inte kunnat verifieras av Kyiv Independent.

Sjätte natten i rad

Nattens händelser är en del av en längre serie ukrainska attacker mot rysk infrastruktur.

Enligt rapporter är detta den sjätte natten i rad som ryska lager och logistikcenter utsätts för attacker.

Ett av företagen som återkommande har drabbats är Wildberries – Rysslands motsvarighet till Amazon – vars lageranläggningar har attackerats vid flera tillfällen.

Under natten till igår träffades företagets logistikcenter i Sankt Petersburg, vilket beskrevs som en ovanlig attack mot Rysslands näst största stad.

– Det är viktigt att operationen också fortsätter mot den ryska logistiken, som förser ockupationsarmén med komponenter till drönare, navigationsutrustning och annan utrustning, sade Ukrainas president Zelenskyj i samband med attackerna.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen