Örnar ändrar sitt beteende – på grund av kriget i Ukraina

2024 05 23

Rysslands anfallskrig i Ukraina fortsätter att skapa problem för naturlivet.

Det har tidigare rapporterats om den ekologiska påverkan som kriget har.

Naturen tar stryk på flera olika sätt i samband med den intensiva krigföringen.

Nu kommer uppgifter om att örnar ändrar sitt beteende på grund av kriget.

Det rapporterar CNN.

Forskare bekräftar

Forskare bekräftar i en ny studie att kriget innebär att örnar som migrerar och vanligtvis flyger över delar av Ukraina, närmare bestämt större Skrikörnar, flyger undan från konfliktområdet.

Därmed ändrar de sin flygrutt, någonting som forskarna befarade redan när kriget bröt ut.

– När konflikten startade i februari 2022 följde vi liksom alla andra utvecklingen på nyheterna, men satt också där med känslan av att vi vet att våra fåglar är på väg att passera genom det området och undrade vad det kan innebära för dem, säger studiens författare Charlie Russel.

Brukade stanna

Tidigare brukade många av örnarna även stanna och vila i Ukraina på flera platser, men har inte gjort så alls numer.

Det finns oro att örnarnas ändrade flygmönster och ovilja att stanna och vila kan negativt påverka den redan hotade större Skrikörnen.

– Kombinationen av dessa två saker, att behöva flyga längre och förbruka mer energi och den minskade förmågan att återhämta den energin, är något som vi tror kommer att ha påverkat örnarna, och som kan ha överförts till häckningsperioden det året, fortsätter Russel.

Fortsatta strider

Det råder fortsatt intensiva strider på flera håll i Ukraina och situationen på frontlinjen bedöms vara känslig.

Samtidigt har Ryssland gett besked om att man har inlett planerade kärnvapenövningar.

– Kreml fortsätter att tajma sitt kärnvapenskrammel så att det sammanfaller med viktiga politiska diskussioner i väst som en del av Kremls reflexiva kontrollkampanj för att påverka västerländska beslutsfattare, förklarar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Begränsat i norr

Ukrainas Volodymyr Zelenskyj har meddelat att Ryssland tycks lyckas med att distrahera från de intensiva striderna i öst.

– Ukrainas president Volodymyr Zelensky uppgav att den begränsade ryska offensiven i norra Ukraina uppnår sitt mål att dra uppmärksamheten från de intensiva ryska offensiva operationerna i östra Ukraina, meddelar ISW.

Foto: M. Faizan Hussain resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Förfärad Lavrov har fått nog: nu tänker Ryssland ta över

2025 06 26

Ryssland ska rädda jorden från “katastrof”.

Det påstår Sergej Lavrov i ett nytt utspel.

Enligt den ryska utrikesministern kommer världen allt närmare ett kärnvapenkrig. 

Och det är upp till  Rysslands att stoppa det från att ske, påstår Lavrov.

– Global säkerhet är kanske den viktigaste frågan idag. Särskilt när den ökända domedagsklockan fortsätter att ticka mot midnatt, säger Lavrov i ett tal till Turkmenistans utrikesdepartement, enligt Newsweek.

– Det är viktigt att förhindra ett sådant scenario, och vi är aktivt engagerade i arbetet med att avvärja en katastrof.

"Som om det inte vore tillräckligt"

Lavrovs kommentarer kommer i kölvattnet av den utropade och USA-förmedlade vapenvilan mellan Iran och Israel. 

En vapenvila som hänger på en skör tråd efter att ha brutits bara timmar efter att den först deklarerades.

– Det har nästan blivit normalt att tala om risken för ett tredje världskrig, säger Sergej Lavrov.

– Det är särskilt alarmerande med tanke på återkomsten av aggressiva och krigiska attityder över hela Europa. Som om två världskrig, och otaliga mindre konflikter under de senaste hundra åren, inte vore tillräckligt för dagens EU-ledare.

Bedriver massiv och aggressiv invasion

Ryssland inledde en oprovocerad och fullskalig invasion av Ukraina för tre år sedan. Det har fått säkerhetsläget i Europa och världen att skaka om i grunden.

Kreml har vid upprepade tillfällen dessutom hotat med att aktivera sina kärnvapen mot såväl Ukraina som resten av västvärlden. 

– Vårt land har också moderna massförstörelsevapen. För att skydda vårt land och vårt folk kommer vi att använda alla möjliga medel som finns tillgängliga. Jag bluffar inte, framhöll exempelvis Rysslands diktator Vladimir Putin några månader efter invasionen.

Hyllar Trump

Den ryska utrikesministern hyllar samtidigt Donald Trump. 

Han menar att den amerikanska presidenten agerar med “sunt förnuft”.

– Det finns dock några positiva trender. En av dem är betoningen på realism och sunt förnuft som uttrycks av Trump-administrationen, som baserar sin utrikespolitik på nationella intressen – både USA:s och andra suveräna nationers.

Donald Trump har kritiserats hårt av politiker och experter för att ha gått Ryssland för mycket till mötes under vårens fredsförhandlingar.

Exempelvis har tidigare utrikesministern Carl Bildt kallat hållningen för en “kapitulation från Trumps sida”.

– Han har de facto accepterat Putins ståndpunkt om samtal först och vapenvila sedan. Han har gått från vapenvila först till vapenvila sist. Det är ett säkert recept för ett längre krig, framhåller Bildt på X.

LÄS MER: Trumps fredsplan har läckt – Ukraina tvingas till tunga bakslag

Foto: President of Russia Office

Text: Redkationen


UPPGIFTER: Stor ukrainsk framgång på slagfältet

2025 06 26

Ukraina har lyckats stoppa en stor rysk offensiv.

Det säger chefen för Ukrainas armé, general Oleksandr Syrskyj.

Ryssland har under en tid intensifierat insatsen för att ta över landområden i regionen Sumy – belägen i de nordöstra delarna av landet nära Kharkiv.

Syrskyj menar nu att Ukraina har lyckats sätta stopp för den stora ryska offensiven.

Det rapporterar BBC.

Syrskyj: Vi har stoppat

Under ett besök vid fronten på torsdagen säger Syrskyj att stridslinjen har ”stabiliserats” och att den ryska sommaroffensiven i området har ”kvävts”. 

Syrskyjs kommentarer om de ukrainska truppernas framgångar i Sumy backar upp den senaste tidens uttalanden från ukrainska tjänstemän om att Rysslands tryck på regionen minskar.

Insatser pågår

Han menar fortsatt att insatser pågår för att säkerställa att Ryssland inte kommer igång med offensiven igen.

– Ytterligare befästningar, inrättandet av ”kill zones”, byggandet av anti-drönar-korridorer för att skydda våra soldater och säkerställa en mer tillförlitlig logistik för våra trupper är uppenbara uppgifter som utförs, säger arméchefen.

Läs mer: UPPGIFTER: Trump har gått ut med löfte till Nato om Ryssland

Toppmöte planeras

Samtidigt fortsätter Trump-administrationens ansträngningar för att få till ett fredsavtal.

Ett toppmöte planeras i Turkiet – där Donald Trump själv kan komma att medverka.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

USA:s utrikesminister Marco Rubio har dock sagt i dagarna att Ryssland inte har visat någon vilja att gå vidare i fredsförhandlingarna.

Det uppger ISW.

“80 000”

Rubio sade i en intervju med Politico som publicerades den 25 juni att Ryssland försöker ”uppnå på slagfältet vad Ryssland kräver vid förhandlingsbordet”, inklusive ”kontroll över vissa territorier”, men noterade att detta mål kommer att vara svårare att uppnå än vad Ryssland för närvarande tror.

– Rubio uppgav att Ryssland har drabbats av över 80 000 dödade i strid sedan januari 2025, rapporterar ISW.

Foto: V. Razom

Text: Redaktionen