Örnar ändrar sitt beteende – på grund av kriget i Ukraina

2024 05 23

Rysslands anfallskrig i Ukraina fortsätter att skapa problem för naturlivet.

Det har tidigare rapporterats om den ekologiska påverkan som kriget har.

Naturen tar stryk på flera olika sätt i samband med den intensiva krigföringen.

Nu kommer uppgifter om att örnar ändrar sitt beteende på grund av kriget.

Det rapporterar CNN.

Forskare bekräftar

Forskare bekräftar i en ny studie att kriget innebär att örnar som migrerar och vanligtvis flyger över delar av Ukraina, närmare bestämt större Skrikörnar, flyger undan från konfliktområdet.

Därmed ändrar de sin flygrutt, någonting som forskarna befarade redan när kriget bröt ut.

– När konflikten startade i februari 2022 följde vi liksom alla andra utvecklingen på nyheterna, men satt också där med känslan av att vi vet att våra fåglar är på väg att passera genom det området och undrade vad det kan innebära för dem, säger studiens författare Charlie Russel.

Brukade stanna

Tidigare brukade många av örnarna även stanna och vila i Ukraina på flera platser, men har inte gjort så alls numer.

Det finns oro att örnarnas ändrade flygmönster och ovilja att stanna och vila kan negativt påverka den redan hotade större Skrikörnen.

– Kombinationen av dessa två saker, att behöva flyga längre och förbruka mer energi och den minskade förmågan att återhämta den energin, är något som vi tror kommer att ha påverkat örnarna, och som kan ha överförts till häckningsperioden det året, fortsätter Russel.

Fortsatta strider

Det råder fortsatt intensiva strider på flera håll i Ukraina och situationen på frontlinjen bedöms vara känslig.

Samtidigt har Ryssland gett besked om att man har inlett planerade kärnvapenövningar.

– Kreml fortsätter att tajma sitt kärnvapenskrammel så att det sammanfaller med viktiga politiska diskussioner i väst som en del av Kremls reflexiva kontrollkampanj för att påverka västerländska beslutsfattare, förklarar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Begränsat i norr

Ukrainas Volodymyr Zelenskyj har meddelat att Ryssland tycks lyckas med att distrahera från de intensiva striderna i öst.

– Ukrainas president Volodymyr Zelensky uppgav att den begränsade ryska offensiven i norra Ukraina uppnår sitt mål att dra uppmärksamheten från de intensiva ryska offensiva operationerna i östra Ukraina, meddelar ISW.

Foto: M. Faizan Hussain resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 25

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen


24 okt 2026

Sverige har gått om alla – högst i Europa

2026 10 24

Den svenska matkassen ligger i topp.

Sverige är ett av Europas dyraste länder att handla mat i.

Det visar en ny jämförelse av matpriser hos Lidl i europeiska länder.

Stora skillnader

Samma vara från Lidl kan kosta betydligt olika beroende på om den köps i Helsingfors, Aten eller Stockholm.

Finländska Yle har jämfört priserna på en matkorg med 30 produkter från Lidl i europeiska länder som bland annat Finland, Sverige, Tyskland, Spanien och Grekland.

Resultatet visar att matkorgen är dyrast i Stockholm.

Däremot var priserna lägre i Berlin, Warszawa och Aten. Billigast var matkorgen i Barcelona.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

Dyrare trots sänkt matmoms

Sverige har under året sänkt momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Sänkningen gäller till slutet av nästa år.

Trots skattesänkningen var matkorgen i Stockholm dyrare än i Helsingfors och Tallinn i Yles jämförelse.

I Stockholm kostar matkassen 132,02 euro (cirka 1 470 kronor), tätt följt av Tallinn på 131,26 euro och Helsingfors på 130,93 euro.

I Barcelona är matkassen betydligt billigare. Där kostar den bara 118,21 euro, motsvarande cirka 1 315 kronor.

Enligt Yle påverkas matpriserna av flera faktorer, bland annat skatter, löner, transportkostnader och konkurrensen mellan butikerna.

I Norden är konkurrensen mellan livsmedelskedjorna mindre än i delar av Centraleuropa. I Tyskland pressar lågpriskedjor som Aldi, Netto, Penny, Norma och Lidl priserna genom hård konkurrens.

I Sverige märks konkurrensen i stället ofta genom olika erbjudanden.

Därför är maten dyr

Även Nordens geografiska läge påverkar priserna uppger Lidls inköpschef Tommi Lehmussaari.

– Finland ligger långt från produktionscentrumen i Central- och Sydeuropa, vilket innebär betydligt längre transportvägar, som dessutom kräver sjötransporter, säger han till Yle.

– Detta gör transporterna dyrare och mer komplicerade än på rutter där man kan köra direkt genom det europeiska fastlandet, säger han.

Även svenska konsumenters preferenser spelar roll. I Finland är efterfrågan på inhemskt kött stark, vilket påverkar butikernas sortiment och inköp.

Enligt Yles genomgång kan kött från länder med lägre produktionskostnader vara billigare.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Ryoji-Iwata 

Text: Redaktionen