28 december 2025

ORKAN: 49 meter per sekund – fara för allmänheten

2024 02 01

Den starkaste stormen som någonsin tycks ha registrerats i Sverige drar nu fram med full kraft.

Under natten har orkanvindar på 49 meter i sekunden registrerats i norra Sverige och det handlar om hastigheter som innebär betydande fara för allmänheten.

Svenskt rekord

I dag torsdag utfärdas orange varning för tre landskap och gul varning i ytterligare två landskap och i natt registrerades så mycket som 48,6 meter i sekunden – i medelvind.

Det gäller platsen Stekenjokk i Lappland. Det tycks vara nytt svenskt rekord.

– Det är ett preliminärt rekord. Sådana här siffror granskas i efterhand, säger SVT:s meteorolog Marcus Sjöstedt.

– Det tidigare rekordet uppmättes just i Stekenjokk i januari 2017, då blåste det 47,8 meter per sekund, förklarar han.

Fara för allmänheten

Orange varning gäller i delar av Jämtland, Norrbotten och Lappland och gul varning avser Härjedalen och Västerbotten.

Vindar upp till 30-45 meter i sekunden innebär väldigt allvarliga konsekvenser då orange varning utfärdas.

– Vädret kan bli en fara för allmänheten och orsaka stora skador på egendom och miljö.

– Det finns en stor risk för störningar i olika tjänster i samhället, som till exempel i kollektivtrafiken, förklarar SMHI avseende orange vädervarning.

– Särskilt utsatta platser kan drabbas av mycket allvarliga skador. Enskilda personer eller grupper som är särskilt känsliga kan också drabbas mycket allvarligt.

Taket blåste av

Allmänheten i de områden som har orange varning rekommenderas att tänka sig för noga.

– Gör vad du kan för att minska risken för skador på dig själv, din omgivning och din egendom, betonar SMHI.

Stormen Ingunn beskrivs i Norge som den värsta på 30 år med vindar på 185 kilometer i timmen.

Det är orkanvindar.

15 personer har evakuerats då taket blåst av en fastighet och tiotusental är strömlösa.

Lösa föremål surras

Nu slår stormen mot Sverige.

– Det kommer vara som allra värst i Norrbottens inland. Allra blåsigast blir det i fjällen, säger Mattias Lind vid SMHI till Aftonbladet.

I flera svenska skidmetropoler är oron stor.

Skistar har höjt beredskapen i Åre och har haft möte med Åre kommun och primärvården.

Åre kommun uppmanar de som kan möjlighet att jobba hemifrån och lösa föremål vid skidbacken ska surras fast, rapporterar Östersunds-Posten.

– Man kan nog räkna med att allt som går i luften – stolliftar och gondoler – kommer att stå stilla, säger Skistars Sebastian Thomasson till tidningen.

Foto: A. Balashevsky

Text: Redaktionen


6 okt 2026

2 000 måste anställas akut – lönen 40 000 i månaden

2026 10 06

Personalbristen har blivit akut.

Tusentals plåtslagare måste anställas.

Helst så fort som möjligt, men åtminstone inom de närmaste tre åren. Hela 2 000 nya tjänster kommer att behövas för att täcka behovet som har uppstått, rapporterar Aftonbladet.

– Jag tror att det är en ganska osynlig yrkesgrupp. Få har nära kontakt med stadens tak, säger den tidigare plåtslagaren Mathilda Klinger Danielsson, som nu är ombudsman på fackförbundet Byggnads, till tidningen.

Chefen: Ge mig tio idag

Det är inte första gången det larmas om den akuta bristen på plåtslagare. Redan i februari efterlyste branschen 2 000 nya plåtslagare kommande tre åren. Men under den perioden det är bara 1 000 som väntas utbildas till yrket.

– Vi skulle kunna anställa tio personer i dag utan problem. Så ser det ut överallt och det har gjort det länge, säger Fredrik Nyström, personalchef på Karlaplans Plåtslageri, till tidningen Mitt i.

Konsekvenser

Att det råder brist på plåtslagare får stora konsekvenser, menar politikerna. I Stockholm har Liberalerna gått fram med förslaget om ett ett särskilt yrkesprogram med plåtinriktning på gymnasiet.

– Den stora bristen på plåtslagare i Stockholm gör nu att byggen försenas eller i värsta fall stoppas helt, och då har vi redan i dag en allvarlig bostadsbrist. Det kommer att ta tid att vända utvecklingen och därför måste staden snarast vidta åtgärder för att utbilda fler plåtslagare, sade det tidigare oppositionsborgarrådet Jan Jönsson (L) till Mitt i vid tillfället.

Andra läser: Ny Swishlösning i Ica-butiker – från och med idag

Snart 50 000 i lön

Snittlönen för en plåtslagare är idag knappt 40 000 kronor i månaden, enligt statistik som Jobbland tagit fram.

Den kan dock komma att öka kraftigt.

– Om några år så är han och snuddar runt 50 000, säger en personalchef Aftonbladet talat med.

Andra läser: 320 förlorar jobbet – tung kollaps i bilbranschen

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


06 okt 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55150053322/in/album-72177720323042236

Nytt krav på rödgrön regering – MP säger blankt nej

2026 10 06

På fredag ska samtliga rödgröna partier träffas för en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar Sveriges nästa regering behöver hantera.

C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist står bakom initiativet.

Utöver företrädare för S, V, MP och C kommer representanter för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer att delta.

Nu presenterar flera runga företrädare för näringslivet en gemensam lägesbild inför fredagens samtal.  

I en debattartikel i SvD lyfter de fram sex punkter som de anser är avgörande för Sveriges ekonomiska utveckling.

Företagsprofilerna slår bland annat ett slag för en fortsatt utbyggnad av kärnkraften.

– Den långsiktiga energiförsörjningen måste tydligt hålla fast vid att Sverige avser att bygga ny kärnkraft, skriver de.

MP säger blankt nej

Kravet på ny kärnkraft står i direkt konflikt med Miljöpartiets linje. MP säger blankt nej till att bygga ny kärnkraft.

– Ny kärnkraft innebär stora kostnader, långa byggtider och omfattande ekonomiska risker för skattebetalarna. Det bromsar också klimatomställningen. Dyra subventioner av kärnkraft som tar lång tid att bygga tränger ut investeringar i förnybart, vilket gör att mer koldioxid hinner släppas ut till atmosfären, framhåller partiet på sin hemsida.

Vidare skriver MP att ny kärnkraft innebär ”stora risker kopplade till kärnkraftens radioaktiva avfall, uranutvinningen och det säkerhetspolitiska läget”.

Läs också: Ny Swishlösning i Ica-butiker – från och med idag

Nya ansökningar

Ett av Tidöpartiernas stora projekt har varit utbyggnaden av ny kärnkraft i Sverige. M, KD, L och SD har genomfört flera åtgärder för att underlätta etableringen av nya kärnkraftsreaktorer i Sverige. 

Det handlar bland annat om en ny finansieringsmodell där staten täcker en stor del av kostnaden genom ett statligt lån som ska betalas tillbaka successivt efter att reaktorerna har tagits i drift. Kraftbolag som investerar i kärnkraft kommer ska också erbjudas ett garanterat elpris på 80 öre/kWh i över 40 år. Om elpriset är lägre än så, ska mellanskillnaden täckas av staten genom en ny elskatt. 

Under mandatperioden har regeringen mottagit fem ansökningar om etablering av ny kärnkraft. Här är hela listan:

Inkomna ansökningar Ansökan inkom Status
Barsebäck, 
Kävlinge kommun
2026-06-16 Under beredning hos Regeringskansliet.
Målma, 
Valdemarsviks kommun
2026-03-23 Länsstyrelsen i Östergötlands län bereder på uppdrag av regeringen ett förslag till anläggningsplan.
Norrsundet, 
Gävle Kommun
2026-05-18 Länsstyrelsen i Gävleborgs län bereder på uppdrag av regeringen ett förslag till anläggningsplan.
Studsvik, 
Nyköpings kommun
2026-05-25 Länsstyrelsen i Södermanlands län bereder på uppdrag av regeringen ett förslag till anläggningsplan.
Untra, Tierps kommun 2026-08-26 Länsstyrelsen i Uppsala län bereder på uppdrag av regeringen ett förslag till anläggningsplan.

Källa: Regeringskansliet 

Läs också: 320 förlorar jobbet – tung kollaps i bilbranschen 

Foto:

Text: Redaktionen