28 juli 26

Öresundsbron stoppades för viss trafik

2023 12 22

De hårda vindarna leder nu till att Öresundsbron stoppar tågtrafiken.

Det råder som bekant kraftigt snöfall och mycket hårda vindar på håll.

Det i samband med extrem halka har lett till många trafikolyckor runt om i landet.

SMHI har utfärdat flera varningar angående vädret, som nu även leder till att Öresundsbron stängs av för tåg.

Samtidigt varnas vindkänsliga fordon för att köra över bron.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Ingen prognos

Det är ovädret Pia som ställer till det vid bron, och ännu finns ingen prognos för när trafiken för “vindkänsliga fordon” åter kan rulla på som vanligt.

Trafikverket har även beslutat att stänga av tågsträckor mellan bland annat Ystad och Simrishamn och Hyllie och Trelleborg.

– Vindkänsliga fordon rekommenderas inte att köra över bron, förklarar Öresundsbron via sin webbsida.

Kraftiga vindar

Det finns risker för vindkänsliga fordon såsom tåg och lastbilar i samband med de hårda vindarna.

Situationen ser ut att vara som känsligast under torsdagskvällen.

– Kraftiga vindar väntas under torsdagen och fredagen den 21-22 december. Om medelvinden uppgår till 25 m/s stängs Öresundsbron för vägtrafik av säkerhetsskäl. Enligt prognosen väntas medelvinden ligga över gränsvärdet för stängning.

Flera varningar

SMHI har på sistone utfärdat flera varningar för såväl kraftigt snöfall som hårda vindar.

Varningarna gäller flera delar av landet och bilister uppmanas vara försiktiga i trafiken.

– Därför finns gula varningar för snöfall och vind i kombination med snöfall utfärdad för norra Götaland och Svealand under kvällen och morgondagen. En orange varning för snöfall finns utfärdad för södra delen av Gävleborg imorgon, meddelar SMHI.

Vind och vatten

Vidare förklarar myndigheten att även vattenstånden ser ut att skapa problem på håll.

– I södra Svealand är det vinden och vattenståndet som ser ut att ställa till störst problem. Vattenståndet längs västkusten stiger upp på varningsnivå. Längs södra Hallands och Skånekusten är en orange nås till och med tröskeln för en orange varning.

Foto: J. Nilsson Øresundsbron

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


04 aug 26

”8 000 kronor mer i månaden” – stor förändring för pensionärer

2026 08 04

Pensionärer har fått mer i plånboken.

Det visar pensionsbolaget Alectas årliga inkomststudie.

Enligt undersökningen har pensionärer i dag betydligt mer pengar att röra sig med än för tio år sedan.

–  Personer födda 1957 hade vid 67 års ålder typiskt sett 8 000 kr mer i månaden att röra sig med efter skatt jämfört med 67-åringar för tio år sedan, framhåller Alecta.

Samtidigt ökar andelen så kallade jobbonärer. I åldersgruppen 66 år eller äldre arbetar i dag en halv miljon personer i någon utsträckning. Bland 66–70-åringar har omkring 40 procent inkomster från sitt arbete.

Flera tusenlappar

Alectas studie bygger på inkomstuppgifter från Statistikmyndigheten SCB för samtliga tre miljoner svenskar som är 55 år eller äldre. Uppgifterna har kompletterats med en enkät om vardagsekonomin bland omkring 1 200 personer i åldern 67–75 år.

– Vi har gjort vår inkomststudie i snart tio års tid och sett hur nyblivna pensionärers inkomster ökat samtidigt som andelen fattiga minskat. Vid 67 års ålder hade personer födda 1957 typiskt sett 8 000 kronor mer i månaden att röra sig med jämfört med vad 67-åringar hade för tio år sedan, säger Staffan Ström, pensionsekonom på Alecta.

– Nytt för i år är att vi låtit göra en undersökning där dagens pensionärer själva får berätta vad de tycker om sin tillvaro – och många är faktiskt nöjda, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor 

9 av 10

Enligt enkäten är 9 av 10 (87 procent) av de svarande ganska eller mycket nöjda med sin nuvarande ekonomi.

Bland jobbonärer är siffran ännu högre – 93 procent svarar att de är granska eller mycket nöjda med sin ekonomi.

Ekonomin är dock inte den viktigaste frågan för pensionärerna. På frågan om vad som är viktigast i livet svarar 79 procent att god hälsa är viktigast, medan 75 procent lyfter fram nära relationer. En god ekonomi kommer på tredje plats med 57 procent.

– Det finns många pensionärer som har det kämpigt med ekonomin. Men hur vi pratar om pension och hur vi porträtterar äldre har stor betydelse, säger Staffan Ström.

– Den typiska pensionären är inte fattig, grå och förbrukad som många tycks tro utan är nöjd med sin ekonomi, lever i stort sett som han eller hon vill och känner sig trygg inför sin ekonomiska framtid. Det är roligt att se att många äldre målar upp en så hoppfull bild när de själva beskriver sin tillvaro.

LÄS OCKSÅ: Värsta sedan 2002 – Ukraina stoppar Ryssland

Foto: Franz26

Text: Redaktionen