Orbáns regering desperat – riktar vädjan till Ukraina
2025 03 11
Viktor Orbáns regering har fått problem och riktar en vädjan till Ukraina.
Ungerns premiärminister Viktor Orbán har inte gjort sig känd för att vilja stödja Ukraina.
Tvärtom har Orbán kritiserats för att han och Ungern har fortsatt starka band till Ryssland.
Orbán har också hotat att sätta käppar i hjulen när EU velat införa nya sanktioner mot Ryssland.
Men nu har Ungern fått problem.
”Har gjort leveranser omöjliga”
Ungern har inte velat minska sitt beroende av ryska fossila bränslen, trots att Ryssland har startat ett anfallskrig mot Ukraina. Landet får därför alltjämt stora mängder rysk olja.
Men på tisdagen har Ungern fått problem, rapporterar TV2.
Detta efter en ukrainsk drönarattack mot en mätstation i Moskva, som tillfälligt har förhindrat försändelser av rysk olja till Ungern.
Ungern utrikesminister Péter Szijjártó meddelar att försändelser blir försenade.
Samtidigt ber han Ukraina att inte attackera ryska oljeledningar som är riktade mot Ungern, rapporterar Politico.
I videon beskriver han också det problem som har uppstått för Ryssland och Ungern.
– Jag har precis pratat med Rysslands biträdande energiminister, som säger att en drönarträff vid en mätstation har gjort leveranser omöjliga för tillfället, men att reparationsarbeten pågår och, om inget extraordinärt händer kan oljeleveranserna till Ungern återupptas sent på eftermiddagen eller tidigt på kvällen, enligt utrikesministern.
Ungern har hotat med veto
Ungern och Ukraina har ingått ett avtal som ska tillåta Ungern att fortsätta köpa rysk olja.
Ungern har också flera gånger hotat att lägga in veto mot ansträngningar från EU för att minska Europas beroende av rysk energi.
Viktor Orbán har också blockerat ett gemensamt uttalande från europeiska ledare som skulle bekräfta stödet till Ukraina och nya, tuffare sanktioner mot Ryssland.
Ukrainas sanktionssändebud Vladyslav Vlasiuk anklagar Ungern för att vilja använda "Druzhba-rörledningsproblemet som ett argument för att blockera fortsättningen av sanktioner", enligt tidningen.
Foto: European union 2024, Alain Rolland
Text: Redaktionen