Orbáns regering desperat – riktar vädjan till Ukraina

2025 03 11

Viktor Orbáns regering har fått problem och riktar en vädjan till Ukraina.

Ungerns premiärminister Viktor Orbán har inte gjort sig känd för att vilja stödja Ukraina.

Tvärtom har Orbán kritiserats för att han och Ungern har fortsatt starka band till Ryssland.

Orbán har också hotat att sätta käppar i hjulen när EU velat införa nya sanktioner mot Ryssland.

Men nu har Ungern fått problem.

”Har gjort leveranser omöjliga”

Ungern har inte velat minska sitt beroende av ryska fossila bränslen, trots att Ryssland har startat ett anfallskrig mot Ukraina. Landet får därför alltjämt stora mängder rysk olja.

Men på tisdagen har Ungern fått problem, rapporterar TV2.

Detta efter en ukrainsk drönarattack mot en mätstation i Moskva, som tillfälligt har förhindrat försändelser av rysk olja till Ungern.

Ungern utrikesminister Péter Szijjártó meddelar att försändelser blir försenade.

Samtidigt ber han Ukraina att inte attackera ryska oljeledningar som är riktade mot Ungern, rapporterar Politico.

I videon beskriver han också det problem som har uppstått för Ryssland och Ungern.

– Jag har precis pratat med Rysslands biträdande energiminister, som säger att en drönarträff vid en mätstation har gjort leveranser omöjliga för tillfället, men att reparationsarbeten pågår och, om inget extraordinärt händer kan oljeleveranserna till Ungern återupptas sent på eftermiddagen eller tidigt på kvällen, enligt utrikesministern.

Ungern har hotat med veto

Ungern och Ukraina har ingått ett avtal som ska tillåta Ungern att fortsätta köpa rysk olja.

Ungern har också flera gånger hotat att lägga in veto mot ansträngningar från EU för att minska Europas beroende av rysk energi.

Viktor Orbán har också blockerat ett gemensamt uttalande från europeiska ledare som skulle bekräfta stödet till Ukraina och nya, tuffare sanktioner mot Ryssland.

Ukrainas sanktionssändebud Vladyslav Vlasiuk anklagar Ungern för att vilja använda "Druzhba-rörledningsproblemet som ett argument för att blockera fortsättningen av sanktioner", enligt tidningen.

Foto: European union 2024, Alain Rolland

Text: Redaktionen


”Pornografiskt” landmärke får grannland att se rött – tas bort

2025 08 05

Ett danskt konstverk i granit har hamnat i blåsväder – men det handlar inte om Köpenhamns klassiska sjöjungfru.

Den 14 ton tunga skulpturen Den Store Havfrue "Stora Sjöjungfrun " från Dragør Fort utanför Köpenhamn planeras att tas bort. Detta har skapat en intensiv kulturdebatt i Danmark.

Statyn, som föreställer en storvuxen och barbröstad sjöjungfru, har kallats allt från "pornografisk" till "primitiv", rapporterar Euronews.

– Statyn är ful och pornografisk, säger Mathias Kryger, konstkritiker på Politiken, till danska medier, enligt tidningen.

I tidningen Berlingske beskriver journalisten Sørine Gotfredsen samtidigt statyn som "vulgär, opoetisk och oönskad".

Den danska kulturmyndigheten Palaces and Culture Agency har därför beslutat att den inte passar in i det kulturhistoriska landskapet vid det gamla kustfästet från 1910-talet.

Skaparen: “Rent nonsens”

Peter Bech, mannen bakom skulpturen, är förvånad över kritiken. Han menar att statyn snarare har varit positiv för lokalsamhället i Dragør.

– Sjöjungfrun har helt normala proportioner i förhållande till sin storlek. Självklart är brösten stora på en stor kvinna, säger Bech i en intervju med danska TV 2 Kosmopol.

– Det här är rent nonsens. Statyn har lockat besökare till området, fortsätter han.

Det är inte första gången statyn väcker känslor. Den sattes först upp 2006 vid Langelinie Pier – nära den klassiska lilla sjöjungfrun, men flyttades efter kritik från boende till Dragør 2018.

“Inte vara rädda för bröst”

Även lokala politiker har gett sig in i debatten. Kommunpolitikern Paw Karslund tycker att argumenten mot statyn är överdrivna.

– Jag tycker att påståendet om att statyn är ful och pornografisk är för primitiv. Vi ska inte vara så rädda för ett par bröst, säger han till TV 2.

Liknande kritik

Det är inte första gången en havsrelaterad kvinnoskulptur skapar rubriker.

Danmarks välkända Lilla Sjöjungfrun har vandaliserats otaliga gånger genom åren – målats, välts, och till och med halshuggits.

Liknande reaktioner kom 2023 i Italien när en sjöjungfruskulptur kallad Il Mare i Monopoli kallades “för provokativ” på grund av sin kurviga form.

Foto: K Iv

Text: Redaktionen


Biltema storsatsar – ska bygga nytt jättevaruhus

2025 08 05

Biltema har nya planer på ett stort varuhus.

Den populära butikskedjan har nya planer på expansion.

Tidigare i år kom besked om att det första spadtaget är taget för byggnationen av det nya varuhuset i Säffle.

Men Biltemas storsatsning fortsätter – nu kommer uppgifter om att kedjan ska bygga ett nytt jättevaruhus i Gislaveds kommun, rapporterar Värnamo Nyheter.

Ska bygga nytt

Biltemas marknadschef Johan Gerdevåg har beskrivit området kring Gislaved som en vit fläck.

Platsen vid Smålandia och i anslutning till väg 26 och väg 27 har också beskrivit som ett bra område att bygga nytt.

Biltema har för avsikt att etablera ett 7 000 kvadratmeter stort varuhus.

Vill få in åsikter

Innan det första spadtaget tas i Gislaved vill dock kommunen ha in åsikter om det hela.

Den 12 augusti hålls ett möte i kommunhuset för att allmänheten ska informeras.

Synpunkter ska då samlas in och tas i beaktande.

Bygger på i Säffle

Vid det första spadtaget i Säffle tidigare i år deltog Mattias Axelsson, Projektledare Biltema Real Estate, tillsammans med Anders Kylander, Platschef SJB Bygg och Johan Gerdevåg, Marknadschef Biltema Sverige. 

– Tillsammans markerade de starten på byggnationen som nu är i full gång, meddelar Biltema.

Våren 2026

Byggarbetet har nu påbörjats – men butiken kommer inte att öppna förrän nästa år.

Säffle-varuhuset planeras att öppna under våren 2026 och blir ett “efterlängtat tillskott för både invånare och näringsliv i området”. 

När varuhuset står klart väntas det skapa 25 nya arbetstillfällen och "bidra till den lokala utvecklingen"

– Det nya Biltema-varuhuset kommer att omfatta hela 7 800 m² och rymma ett brett sortiment som förenklar vardagen och berikar fritiden. Självklart kommer varuhuset även att erbjuda ett Biltema Café – en plats för en välförtjänt paus, meddelar kedjan.

– För byggnationen har Biltema tecknat avtal med entreprenören Sven Johansson Bygg AB från Ed. Med första spadtaget taget är projektet nu officiellt i gång och arbetet fortsätter med målet att välkomna kunderna till våren 2026.

Läs mer: Rusch till Jula – slår rekord

Foto: Biltema

Text: Redaktionen