Sverige svarar Orbán

2024 01 23

Ungerns premiärminister Viktor Orbán meddelade på tisdagsförmiddagen att han bjudit in Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) till Ungern.

– I dag har jag skickat en inbjudan till statsminister Ulf Kristersson för ett besök till Ungern för att förhandla Sveriges Natoansökan, framhöll Orbán i ett inlägg på sociala medie-plattformen X.

Nu kommer nya uppgifter om premiärministerns kontaktförsök.

Orbán har skickat ett brev till Sveriges statsminister, uppger SVT.

– Jag är övertygad om att stark ömsesidig tillit måste vara grunden till alla politiska och säkerhetspolitiska arrangemang mellan Sverige och Ungern, skriver han.

Vidare uppger Orbán att han hoppas kunna "utbyta åsikter om alla våra gemensamma intressen" med Ulf Kristersson om statsministern tackar ja till hans inbjudan.

Vädjar om två saker

I brevet utrycker den ungerske ledaren även en direkt önskan om att stärka det svensk-ungerska samarbetet i två avseenden.

– En mer intensiv politisk dialog skulle kunna bidra till att förstärka den ömsesidiga tilliten mellan våra länder och institutioner och därigenom förstärka våra politiska och säkerhetspolitiska överenskommelser, framhåller premiärministern enligt SVT.

Sverige svarar

Utrikesminister Tobias Billström (M) har kommenterat brevet från Orbán.

– Vi ska givetvis titta på brevet, som är i en god ton, säger han till Expressen.

Utrikesministern svarar samtidigt på Orbáns erbjudanden om att ”förhandla Sveriges Natoansökan”.

– Jag ser ingen anledning att förhandla i det här läget.  Man ska komma ihåg att brevet är en sak, och vad som skrivs på X är en annan. Vi välkomnar ett konstruktivt samtal. 

Billström ger inget svar på om han eller statsministern planerar att besöka Ungern.

– Just i det här läget behöver vi fundera på vad det här brevet signalerar. Dialogen kan vi fortsätta, säger ministern till Expressen.  

Starka reaktioner: ”Förrädare”

Viktor Orbáns inbjudan till Ulf Kristersson har väckt starka reaktioner.

Hans kommentarsfält på X är fullt av arga meddelanden.

– Förhandla?? Det finns inget att förhandla om. Det här är ännu ett utpressningsförsök från Ungern, skriver en användare.

En annan kallar Orbán för en ”förrädare mot Europa och övriga Nato-medlemmar”.

Kritiken mot Ungerns premiärminister har haglat efter att han motsatt sig ett EU-stöd på 50 miljarder euro till Ukraina.

Samtliga 27 EU-stater, förutom Ungern, har enats om stödet. Orbán vill att övriga EU-länder gemensamt ska finansiera stödet, utan bidrag från Ungern.

– Det är allvarlig risk att vi inte får enighet om stöd till Ukraina, sa statsminister Ulf Kristersson på en pressträff efter Orbáns besked. 

Foto: Nato 

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen