Sverige svarar Orbán

2024 01 23

Ungerns premiärminister Viktor Orbán meddelade på tisdagsförmiddagen att han bjudit in Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) till Ungern.

– I dag har jag skickat en inbjudan till statsminister Ulf Kristersson för ett besök till Ungern för att förhandla Sveriges Natoansökan, framhöll Orbán i ett inlägg på sociala medie-plattformen X.

Nu kommer nya uppgifter om premiärministerns kontaktförsök.

Orbán har skickat ett brev till Sveriges statsminister, uppger SVT.

– Jag är övertygad om att stark ömsesidig tillit måste vara grunden till alla politiska och säkerhetspolitiska arrangemang mellan Sverige och Ungern, skriver han.

Vidare uppger Orbán att han hoppas kunna "utbyta åsikter om alla våra gemensamma intressen" med Ulf Kristersson om statsministern tackar ja till hans inbjudan.

Vädjar om två saker

I brevet utrycker den ungerske ledaren även en direkt önskan om att stärka det svensk-ungerska samarbetet i två avseenden.

– En mer intensiv politisk dialog skulle kunna bidra till att förstärka den ömsesidiga tilliten mellan våra länder och institutioner och därigenom förstärka våra politiska och säkerhetspolitiska överenskommelser, framhåller premiärministern enligt SVT.

Sverige svarar

Utrikesminister Tobias Billström (M) har kommenterat brevet från Orbán.

– Vi ska givetvis titta på brevet, som är i en god ton, säger han till Expressen.

Utrikesministern svarar samtidigt på Orbáns erbjudanden om att ”förhandla Sveriges Natoansökan”.

– Jag ser ingen anledning att förhandla i det här läget.  Man ska komma ihåg att brevet är en sak, och vad som skrivs på X är en annan. Vi välkomnar ett konstruktivt samtal. 

Billström ger inget svar på om han eller statsministern planerar att besöka Ungern.

– Just i det här läget behöver vi fundera på vad det här brevet signalerar. Dialogen kan vi fortsätta, säger ministern till Expressen.  

Starka reaktioner: ”Förrädare”

Viktor Orbáns inbjudan till Ulf Kristersson har väckt starka reaktioner.

Hans kommentarsfält på X är fullt av arga meddelanden.

– Förhandla?? Det finns inget att förhandla om. Det här är ännu ett utpressningsförsök från Ungern, skriver en användare.

En annan kallar Orbán för en ”förrädare mot Europa och övriga Nato-medlemmar”.

Kritiken mot Ungerns premiärminister har haglat efter att han motsatt sig ett EU-stöd på 50 miljarder euro till Ukraina.

Samtliga 27 EU-stater, förutom Ungern, har enats om stödet. Orbán vill att övriga EU-länder gemensamt ska finansiera stödet, utan bidrag från Ungern.

– Det är allvarlig risk att vi inte får enighet om stöd till Ukraina, sa statsminister Ulf Kristersson på en pressträff efter Orbáns besked. 

Foto: Nato 

Text: Redaktionen


19 maj 26

Sänker skatten för äldre

2026 05 20

Regeringen går fram med en ny skattesänkning.

Om Tidöpartierna vinner valet kommer jobbskatteavdraget för seniorer att förstärkas med totalt 460 miljoner kronor.

– Förslaget innebär att skatten för seniorer som arbetar minskar med cirka 1 600 kronor per år. Skattesänkningen riktas till alla seniorer som arbetar, framhåller regeringen i ett uttalande.

Skattesänkningen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Höjd åldersgräns

Utöver sänkningen av skatten föreslås det att åldersgränsen för att ta del av jobbskatteavdraget för seniorer höjs från 66 till 67 år. 

– Det innebär att den som vid årets ingång har fyllt 67 år omfattas av skattelättnaden. Åldersgränsen följer därmed riktåldern för pension, uppger regeringen.

Kan göra stor skillnad

Att arbeta lite längre och skjuta upp pensionen kan göra stor skillnad för plånboken.

Pensionsbolaget Alecta listar tre fördelar med att jobba längre:

- Du fortsätter att tjäna in allmän pension (i vissa fall även tjänstepension) så länge du fortsätter att jobba. 

- Den pension du tjänat in fördelas på färre år, vilket betyder mer pengar per månad när du börjar ta ut pension. 

- Skatten på både pension och arbete sjunker rejält från det år du fyller 67 år. 

Enligt bolaget är en tumregel att varje extra års arbete ger en medelinkomsttagare mellan 1 500 och 2 000 kronor mer i pension varje månad före skatt.

– För den som arbetar utan att ta ut pension kan skatten bli riktigt låg. På inkomster upp till 29 900 kronor i månaden blir skatten faktiskt bara runt 8 procent, framhåller Alecta.

LÄS MER: Många vågar inte chansa – går miste om tusenlappar

Behövs bättre förutsättningar

Samtidigt riktas kritik mot systemet.

– Med ökande ålder i arbetskraften så ökar också andelen arbetstagare med hälsoproblem och nedsatt arbetsförmåga, säger Magnus Linnarud Johansson, psykolog på Centrum för arbets- och miljömedicin.

Han är en av författarna till rapporten ”Att förlänga arbetslivet - om insatser på arbetet för äldre medarbetare” från Centrum för arbets- och miljömedicin i Region Stockholm och Institutet för miljömedicin vid Karolinska Institutet.

I rapporten fastslås det att en stor andel svenskar kan tänka sig att arbeta längre om förutsättningarna var rätt. Kritik riktas mot att få arbetsgivare skapar dessa förutsättningar genom exempelvis ökade möjligheter att arbeta deltid, fler lediga dagar och större möjlighet att styra arbetets upplägg.

– Inom arbetaryrken är det fler som tycker det är viktigt med minskade fysiska krav, att få andra arbetsuppgifter eller möjligheter att byta arbete. Bland tjänstemän är det vanligare att tycka att möjligheten till distansarbete och större frihet att styra sitt arbete är viktiga förändringar, säger Magnus Linnarud Johansson.

LÄS OCKSÅ: Ukraina har tagit fram nytt vapen – väger 250 kilo 

Foto: Axel Adolfsson Moderaterna

Text: Redaktionen


19 maj 2026

Amerikansk gigant öppnar i Sverige – 130 000 anställda

2026 05 19

Ett världsledande amerikanskt megaföretag slår upp portarna i Sverige.

Omsättning på drygt 45 miljarder dollar årligen, 130 000 anställda och ett börsvärde på cirka 80 miljarder dollar.

Så lyder siffrorna för Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, som förra veckan öppnade i Mölndal utanför Göteborg.

På plats står nu ett laboratorium på 2 800 kvadratmeter.

Investeringen i Göteborg omfattar ett bioanalytiskt laboratorium som fokuserar på hur kroppen reagerar på olika läkemedel för patienter som deltar i kliniska studier, säger Leon Wyszkowski, chef för analytiska tjänster inom klinisk forskning på Thermo Fisher Scentific, till GP.

"Gör världen friskare"

Närvaron i Sverige och Göteborg har varit på gång under en längre period. Redan i september 2024 lät jätten meddela att företaget siktade på att expandera i Europa.

Vår närvaro i Sverige kommer att stödja våra kunder med korrekta och snabba data, vilket ger dem möjlighet att fatta informerade beslut, samtidigt som vi främjar Thermo Fishers uppdrag att göra världen friskare, renare och säkrare, sade Leon Wyszkowski i ett uttalande då.

Så många svenska jobb blir det

För närvarande har Thermo Fisher ett 40-tal anställda på laboratoriet i Mölndal.

Det är en siffra som ska växa, enligt företaget. Det efterfrågas forskare, kemister och biologer men också medarbetare som kan hantera logistik och provsvar.

– 140 nya medarbetare är maximalt vad vi kan komma att anställa – åtminstone utefter den här första investeringen på 2 800 kvadratmeter, säger Leon Wyszkowski till GP.

ANDRA LÄSER: Viktigt meddelande till alla som får elstödet

Välkomnas

Laboratoriet ligger i det som kallas för GoCo Health Innovation City i Mölndal. Där har amerikanerna välkomnats med öppna armar.

Deras etablering och närvaro här understryker vårt engagemang för att främja ett dynamiskt ekosystem där banbrytande teknik och briljanta idéer möts för att forma framtidens hälsoinnovation, säger Jacob Torell, vd på fastighetsbolaget Steptura. 

ANDRA LÄSER: Förbjudet på studenten – familjer kan få böta 4 000 kronor

Foto: Steptura

Text: Redaktionen