Orban till angrepp mot Sveriges statsminister

2024 10 31

Den ungerska ledaren Viktor Orban är mycket missnöjd med Sveriges statsminister.

I dagarna har stor dramatik utspelat sig mellan Orban och Ulf Kristersson (M).

Efter att Orban uttalat sig om det georgiska valet som “fritt” och “demokratiskt” så slog den svenska statsministern tillbaka.

Kristersson menade då att Orban inte talade för Sverige eller andra europeiska länder - “men möjligen för Ryssland”.

Detta uppger Reuters.

Orban till angrepp

Nu går Viktor Orban till angrepp mot Kristersson.

På X, tidigare Twitter, anklagar Orban Sveriges statsminister mellan raderna för att inte uttala sig på eget bevåg och istället gå USA:s ärenden.

– Sveriges statsminister anklagar mig för att representera ryska intressen i Georgien. Det är uppenbart att han har instruerats att göra så av Washington, så sorgligt.

Uppgifter om valfusk

Sedan det georgiska valets resultat offentliggjordes har åtskilliga uppgifter kommit om valfusk.

Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) har uttryckt oro över resultatet.

– Allvarligt bekymrad över oegentligheterna i Georgiens val som rapporterats av Osse/Odihr och andra observatörer, framhåller hon via X.

– För att återupprätta tillit uppmanar jag georgiska myndigheter till att se över dessa saker i en pålitlig politisk process.

Orban gratulerar

Samtidigt som Sverige och många andra länder uttrycker oro över oegentligheter i det georgiska valet har Viktor Orban gratulerat vinnarna.

Detta i samband med ett besök till landet.

– En sak är klar när det gäller helgens val: Georgiens folk röstade för fred och välstånd i fria och demokratiska val. Vi är här för att stödja Georgiens ansträngningar för europeisk integration och för att stärka förbindelserna.

Gemensamt uttalande

De nordiska ministrarna har skrivit ihop ett gemensamt uttalande efter valet.

– Vi, de nordiska länderna, instämmer i de internationella kraven på en grundlig och oberoende utredning av de rapporterade oegentligheterna inför och under Georgiens parlamentsval den 26 oktober. Det är mycket viktigt att skingra tvivlen om valprocessens integritet, framgår via regeringens hemsida.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 maj 26

Ring direkt – polismeddelande till svenska folket

2026 05 15

Alla svenskar uppmanas att vara extra vaksamma.

Detta med anledning av en pågående stöldvåg.

På kort tid har tre husbilar stulits i Linköping, Bankeryd och Ulricehamn.

– Två av husbilarna stod på uppställningsplatser, medan husbilen i Ulricehamn stals från ett företag, uppger polisen.

Nu varnas alla med husbil.

– Från polisens sida vill vi varna husbilsägare för att nya stölder kan komma att ske, det gäller även andra märken och modeller, skriver polisen.

Uppmanar alla: Ring direkt

Polisen vädjar även om hjälp från allmänheten.

Myndigheten betonar att man efterlyser vittnen till stölderna och välkomnar tips som kan underlätta utredningarna och förhindra nya stölder.  

– Om du har sett något som avviker vid uppställningsplatser, exempelvis obehöriga som åker runt och rekognoserar för framtida stölder, hör av dig till polisen på telefonnummer 114 14! skriver polisen.

Kan ha lämnat landet

Det finns en betydande risk att de stulna husbilarna redan har lämnat Sverige.

– Historiskt har stulna husbilar förts ut ur landet med manipulerade chassinummer och falska registreringsskyltar, uppger polisen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

”Går i vågor”

Under 2025 efterlystes 32 husbilar i Sverige jämfört med 72 året tidigare.

Flera av ägarna får aldrig tillbaka sina fordon. Återfinnandegraden ligger på 41 procent, rapporterar Husbil.se.

– Det går lite i vågor gällande stölder av husbilar i Sverige. När kriminella ligor ligger bakom husbilsstölden är det ofta svårt att hitta husbilarna igen men man ska aldrig ge upp och tänka att den husbilen ser jag inte igen, säger Mats Carlsson, utredare på Larmtjänst, till sajten.

I Sverige finns det omkring 120 000 registrerade husbilar, enligt Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund (HRF),

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: . Leupe resp Koyos

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen