Orbán redo att gå in med våld
2026 03 05
Orbán hotar Ukraina.
Ungerns premiärminister Viktor Orbán hotar öppet att använda kraftfulla metoder mot Ukraina.
Samtidigt svarar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj med en lika skarp varning, rapporterar Kyiv Independent.
Orbán hotar Ukraina
Den politiska konflikten mellan Ungern och Ukraina har tagit en oväntat hård ton.
Detta då Viktor Orbán uppger att hans regering är beredd att använda våld för att tvinga Ukraina att återuppta transporten av rysk olja genom den viktiga Druzhba‑oljeledningen.
– Det blir inga avtal, inget kompromissande. Vi kommer att bryta Ukrainas olje‑blockad med våld. Ungerns energi kommer snart åter att flöda genom Druzhba‑oljerörledningen, skriver Orbán på plattformen X.
LÄS MER: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss
Zelenskyj svarar
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj svarar med lika hårda ord under en presskonferens, där han uttrycker frustration över att en enda person i EU blockerar ett stort lån på 90 miljarder euro till Ukraina.
– Vi hoppas att en person i EU inte blockerar dessa pengar. Annars kanske vi får ge den här personens adress till vår armé, till våra killar. Låt dem ringa upp honom och prata med honom på sitt språk, säger Zelenskyj.
Han antyder därmed att Ukrainas militär skulle kunna pressa fram stödet – något som Ungern ser som ett öppet hot mot sin ledare.
Infekterad konflikt
Ungern och Ukraina har länge haft konflikter, bland annat om rysk olja och EU‑stöd.
Ukraina har stoppat leveranser genom Druzhba‑oljerörledningen, som Ungern är beroende av, samtidigt som Ungern blockerat vissa EU‑beslut om ekonomiskt stöd till Ukraina.
De senaste turerna kring oljeledningen har ytterligare ökat spänningarna mellan Ungern och Ukraina.
LÄS MER: 80 procent stoppas – dundersmäll för Putins armé
Foto: Alan Santos PR flickr
Text: Redaktionen


