Orban går ut med öppet brev – 45 dagar kvar till valet
2026 02 26
Viktor Orban går ut med ett öppet brev inför valet.
I nuläget ligger Orban bakom utmanaren Peter Magyar i opinionsundersökningarna.
Om bara 45 dagar är det dags för val i Ungern – och inför det går Orban nu ut med ett “öppet brev” menat för Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.
Öppet brev
Orban fortsätter att motsätta sig EU:s arbete för att stötta Ukraina.
Och han har tröttnat på Zelenskyj.
“Öppet brev till president Volodymyr Zelenskyj”, inleder Orban.
– I fyra år har du varit oförmögen att acceptera den suveräna ungerska regeringens och det ungerska folkets inställning till kriget mellan Ryssland och Ukraina, skriver han på X.
– I fyra år har du arbetat för att tvinga in Ungern i kriget mellan ditt land och Ryssland. Under denna tid har du tagit emot stöd från Bryssel och säkrat den ungerska oppositionens stöd.
“Mot våra intressen”
Orban fortsätter.
– Under de senaste dagarna har du blockerat oljeledningen Druzhba, som är avgörande för Ungerns energiförsörjning, menar han.
– Dina handlingar går emot Ungerns intressen och äventyrar en säker och prisvärd energiförsörjning för ungerska familjer. Jag uppmanar dig därför att ändra din ungerskfientliga politik!
Läs mer: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd
“Vi är inte ansvariga”
Orban menar att “det ungerska folket är inte ansvariga för situationen Ukraina är i”.
Han understryker att Ungern “vill inte finansiera kriget” och “vill inte betala mer för energi”.
– Mer respekt för Ungern!, avslutar Orban.
Viktigast för Magyar
Med bara 45 dagar kvar till valet ligger Orban efter den något mer Bryssel-och Ukrainavänliga Peter Magyar.
Kampen mot korruptionen är Magyars främsta prioritering.
– Den högsta prioriteten för en framtida Tisza-regering kommer att vara att säkra de EU-medel som Ungern har rätt till, framhåller Magyar enligt Politico.
– För att uppnå detta kommer vi omedelbart att införa stränga korruptionsbekämpande åtgärder, återställa rättsväsendets oberoende samt värna pressfriheten och den högre utbildningen.
Läs mer: ”Trumps väljare kommer bli rasande”
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen


