Tvärvänder om bensin- och dieselbilar

2024 02 06

År 2035 ska ett omdebatterat förbud införas i EU.

Nya bilar kommer inte längre att få producera några koldioxidutsläpp.

Det innebär i praktiken ett förbud mot försäljning av nya bensin- och dieselbilar.

Den nederländska ledamoten Jan Huitema (Renew) är en av dem som utarbetat förslaget. 

– De nya reglerna innebär inte att inga bilar på vägarna får producera koldioxidutsläpp 2035. Reglerna påverkar inte befintliga bilar. Om du köper en ny bil nu kan du köra den till slutet av dess livslängd.

– Men eftersom den genomsnittliga livslängden för en bil är 15 år måste vi börja år 2035 för att sikta på att alla bilar ska vara koldioxidneutrala år 2050, säger Huitema i ett uttalande.

Läckt utkast ­– största gruppen ger inte upp

Förbudet klubbades igenom i februari 2023 efter att 340 EU-parlamentariker röstat ja till förslaget.

Det råder dock delade meningar om det planerade förbudet, 279 parlamentsledamöter röstade emot.

Nu kan kritikerna få vatten på sin kvarn.

Europaparlamentets största grupp EPP, där bland annat Moderaterna och Kristdemokraterna ingår, vill se över förbudet.

I ett läckt utkast går det att läsa att EPP vill ”revidera lagen så snart som möjligt”.

Svenskt parti vänder

Frågan splittrar inte bara EU-parlamentet. Även svensk höger är oense om förbudet. Moderaterna och Kristdemokraterna röstade ja till beslutet i EU-parlamentet. Samarbetspartiet Sverigedemokraterna röstade däremot nej.

Nu uppger KD att man överger Moderaternas linje. Partiet vill revidera eller riva upp beslutet, rapporterar SvD.

Ella Kardemark, KD:s andranamn till EU-parlamentsvalet, bekräftar uppgifterna.

– Man måste vara beredd att ompröva beslut. Jag tycker inte att det ska finnas ett förbud mot en viss teknik. Tvärtom ska vi välkomna alla innovationslösningar som bidrar till minskade utsläpp, säger hon till SvD.

Moderaterna står fast vid att ett förbud är rätt väg att gå, trots att partigruppen EPP motsätter sig förslaget.

– Ur ett svenskt perspektiv och för vår industri så ser vi att det här är fullt rimligt, säger Tobias Tobé, Moderaternas toppnamn till EU- parlamentsvalet, till SvD.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Galen rusning till Clas Ohlson – alla köper samma sak

2025 12 03

Många svenska hushåll har haft ovälkommet besök under året.

2025 har varit ett riktigt musår – antalet möss i hem och bostäder har ökat kraftigt. I Jönköpings län har Anticimex under hösten registrerat en ökning av antalet musärenden med hela 47 procent jämfört med i fjol och antalet saneringar har exploderat med hela 140 procent.  

Dessutom varnar Anticimex för att mussäsongen långt ifrån är över. Lagom till jul riskerar många hushåll att få in möss i bostaden.

– Säsongen då möss letar sig inomhus pågår ända in i februari, konstaterar saneringsföretaget.

Rusning till Clas Ohlson

Ett annat företag som märker av den kraftiga ökningen är detaljhandelskedjan Clas Ohlson.

Kunder väller in till kedjan och alla har ögonen på samma sak: den klassiska musfällan.

Produkten säljer som aldrig förr, uppger Clas Ohlsons presstalesperson Anders Wahl.

– Vi har sett en ökning med 100 procent, säger han till Din Side.

Enligt Wahl handlar det om en extraordinär uppgång.

– Det här är en produkt som vi säljer mycket av varje år, så en fördubbling av försäljningen är en väldigt stor ökning,

LÄS MER: FÖRSLAG: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Så säkrar du huset

Utöver musfällor finns det flera andra förebyggande åtgärder mot möss. Anticimex går ut med följande tips:

Inomhus

- Se till att mat inte ligger framme, använd förslutande förpackningar och töm skafferiet i sommarstugan.

- Lägg tvål, stearinljus och värmeljus i tätslutande glasburkar eller metallådor.

- Håll rent i källaren och på vinden, ju mer bråte desto mer attraktiv boplats för mössen.

- Ställ madrasser och soffdynor på högkant i den kallställda sommarstugan.

- Se till att genomföringar är täta, till exempel under diskbänken eller till elementrör.

Utomhus

- Stapla inte ved, trädgårdsmöbler eller annat bråte intill fasaden.

- Se till att gräs, buskar och klätterväxter är kortklippta runt husets fasad. Möss använder växter för att klättra upp och in i hus.

- Mata inte fåglar eftersom mössen lockas till fröresterna under boet.

- Ställ sopbehållare och kompost en bit från huset med tätslutande lock.

- Täta synliga hål i husgrunden och sätt metallnät över ventiler.

LÄS OCKSÅ: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten

Foto: Clas Ohlson

Text: Redaktionen


3 december 2025

”Står med byxorna nere” – Morgan Johansson går i taket

2025 12 03

Morgan Johansson (S) går till angrepp.

Tidöregeringen har betalat ut fem miljoner kronor för tre tjänster på den somaliska premiärministerns kansli.

Men varken svenska myndigheter eller ansvarigt departement vet vilka de betalda tjänstemännen är.

”Står med byxorna nere”

Det rör sig i själva verket om så kallade ”spöktjänster”, och miljonbeloppen har gått till tre redan högavlönade toppar inom den korrupta eliten i Somalia, uppger DN.

Morgan Johansson, Socialdemokraternas utrikespolitiska talesperson, rasar mot uppgifterna och riktar hård kritik mot migrationsminister Forssell (M) och biståndsminister Dousa (M).

– Nu står Johan Forssell och Benjamin Dousa med byxorna nere, säger Morgan Johansson till tidningen.

S och V menar att det är ”uppenbart” att pengarna går till korruption.

De kräver att mellanhänderna för utbetalningen – FN-organen IOM och UNDP samt världsbanken – kallas till riksdagens utrikesutskott.

Förslaget har dock tidigare röstats ned av Tidöpartierna.

LÄS OCKSÅ: ”Exakt som Biden” – film på Trump sprids som en löpeld

”Mest hycklande jag hört”

Vänsterpartiets migrationspolitiska talesperson Tony Haddou kräver också att Johan Forssell avgår som migrationsminister.

– När den här regeringen tillträdde sa de att biståndspolitiken ska präglas av öppenhet och transparens. Det är det mest hycklande jag hört någonsin, säger Tony Haddou till tidningen.

Johan Forssell har tidigare hävdat att det inte finns några tecken på korruption gällande de pengar som har betalats ut till Somalia.

– Vi arbetar inte direkt med Somalia utan det är ett samarbete med FN-organet IOM som jag har förtroende för. IOM är ett väldigt etablerat FN-organ som vi samarbetat med under lång tid, har Forsell sagt till SVT.

– Jag tror att vi behöver fler liknande typer av samarbeten för att personer som begått grova brott i Sverige ska tas emot i sina hemländer, tillade han.

Men enligt uppgifter har man alltså inte koll på vilka de somaliska tjänstemännen är, och enligt flera källor går alltså pengarna till så kallade spöktjänster.

LÄS OCKSÅ: Bakslag för hushållen – bank flaggar för räntehöjning

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen