Öppnar för stor förändring – vill ändra hela elmodellen

2024 10 02

Sveriges elområden är snart ett minne blott.

Det hoppas i alla fall energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

– Jag hoppas att vi har en framtid som inte har olika elprisområden, men då måste vi få loss mer fossilfri baskraft, säger Busch vid ett möte på Handelskammaren i Malmö.

Ministern vill avskaffa elområdena, men betonar att vissa saker måste vara på plats innan ett sådant beslut kan fattas.  

 Det är viktigt att vi, både som hushåll och företag, kan veta hur mycket el vi har tillgänglig vid varje given minut, varje dag, året runt. Det får inte vara beroende av när vinden blåser – i annat fall måste vi lagra vindkraften och utveckla den tekniken.

Sveriges elområden

Sverige är i dag indelat i fyra elområden:

  • Elområde Luleå SE1
  • Elområde Sundsvall SE2
  • Elområde Stockholm SE3
  • Elområde Malmö SE4

I norra Sverige produceras det mer el än i södra delen av landet, och under delar av året finns det inte tillräcklig kapacitet i elledningarna för att transportera elen från norr till söder. En konsekvens av det är att det uppstår stora prisskillnader mellan södra och norra Sverige.

Konsumenter i elområde SE4 har tampats med skyhöga elpriser de senaste vintrarna.

Dömer ut förslaget

Regeringen och SD har öppnat för ett landsomfattande elområde för att slippa prisskillnaderna, men än så länge finns inget förslag på bordet.

Elmarknadsanalytikern Bengt Ekenstierna tror inte att ett slopande av elområdena löser problemet med höga elpriser.

Han föreslår en annan lösning.

– Vi måste förändra prissättningsmodellen bakom det svenska elpriset, det vill säga att svenska kunder endast behöver betala för den svenska eltillverkningen, medan Sveriges överskott säljs till samma pris som i dag. Jag uppskattar att den lösningen skulle ta tre månader, sade han till SVT Nyheter efter att Tidöpartierna presenterat sin gemensamma energipolitik.   

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 29

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen