Öppnar för diktaturer – bjuder in Saudiarabien och Iran

2023 08 24

Den internationella koalitionen BRICS kan nu bli större.

Organisationen BRICS består av Brasilien, Ryssland, Indien, Kina och Sydafrika, och har som uttalat delmål att vara en motpol till västvärldens ekonomiska och politiska inflytande.

Koalitionen avhandlar flera viktiga globala ämnen och har bland annat föreslagit alternativa institutioner för globalt samarbete.

Nu kan organisationen utökas, då ett antal nya länder har bjudits in till samarbetet.

Det rapporterar Reuters.

Sex länder

Medlemsländerna har nu beslutat för att bjuda in totalt sex nya länder till organisationen.

Det rör sig om Iran, Saudiarabien, Argentina, Egypten, Etiopien och Förenade Arabemiraten.

Det säger Sydafrikas president Cyril Ramaphosa under ett möte på torsdagen.

Början av nästa år

Uppemot 40 länder har stått i kö för ett medlemskap i organisationen, och nu kan 6 av dessa komma att bli officiella medlemmar inom kort.

– Vi har beslutat att bjuda in Argentina, Egypten, Etiopien, Islamiska republiken Iran, Konungariket Saudiarabien och Förenade Arabemiraten att bli fullvärdiga medlemmar i BRICS, säger Ramaphosa enligt CNN.

– Deras medlemskap träder i kraft den 1 januari 2024. 

Under en tid har det diskuterats internt om att utöka BRICS-samarbetet, men det har varit oenigheter kring på vilket sätt och hur omfattande.

Önskar gemensam valuta

Ett av BRICS-samarbetets målsättningar är att världen ska vara mindre beroende av inflytande från väst.

Det handlar bland annat om den amerikanska dollarns position i den globala ekonomin.

Brasiliens president Lula da Silva har föreslagit en gemensam valuta för handel mellan BRICS-länderna.

Finns utmaningar

Det finns dock stora utmaningar med ett sådant förslag.

– Om du vill det måste du få en bankunion, du måste få en finanspolitisk union, du måste få makroekonomisk konvergens, säger Lesetja Kganyago vid den Sydafrikanska centralbanken.

– Viktigt är att du behöver en disciplineringsmekanism för de länder som faller ur linje med den... Plus att de kommer att behöva en gemensam centralbank... var hamnar den?

Foto: S. Drakhshani

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen