Öppnar för att Sverige bistår Taiwan militärt

2023 05 19

Sverige bör sälja JAS-plan och hjälpa Taiwan militärt.

Det framhåller nu ett av regeringspartierna.

Alla former av vapen

Det är Liberalerna i form av partiets utrikespolitiska talesperson Joar Forssell som går ut med beskedet i kväll.

Liberalerna anser att Sverige ska sälja samtliga vapen som Taiwan kan komma att vara intresserade av.

– Det gäller alla former av vapen. Offensiva vapen är ju i fallet med demokratier defensiva eftersom de används på ett avskräckande sätt, betonar Joar Forssell till SVT.

Bland de vapen som Liberalerna vill att Sverige ska kunna sälja till Taiwan ingår JAS-plan.

Taiwan-soldater i Sverige

Liberalerna understryker att Sverige ska kunna stödja Taiwan i händelse av att den kinesiska diktaturen anfaller önationen.

Liberalernas utrikespolitiska talesperson ställer sig även positiv till att ta taiwanesiska soldater till Sverige för utbildning.

– Det vore inte orimligt att taiwanesiska soldater fick utbildning i Sverige i ett sådant läge där vi demokratier i världen sluter upp bakom Taiwan, säger han till SVT.

Ledartröjan

Joar Forssell har tidigare markerat tydligt stöd för Taiwan.

– Taiwan är en mycket välfungerande demokrati och måste få bestämma sin egen framtid, betonade han på sin Facebooksida inför valet.

– En ny liberal och borgerlig regering bör ta på sig ledartröjan i världen och stå upp mot Kina. Den fria världen måste göra det tydligt för världens tyranner att aggressivitet och vapenskrammel inte lönar sig, framhåller han.

Wiechel (SD)

Även L:s regeringsunderlagskollega Sverigedemokraternas ledamot i utrikesutskottet har uttryckt starkt stöd för att hjälpa Taiwan.

– Sveriges roll utrikespolitiskt ska vara att stödja demokratier och det får inte råda något tvivel om detta, framhåller Markus Wiechel (SD) till Expressen.

– Sveriges och EU:s linje kommer att behöva bli allt tydligare i Taiwanfrågan och i förhållande till utvecklingen i Sydkinesiska havet, anser han.

Besökte till Taiwan

Markus Wiechel genomförde för några dagar sedan en resa till Taiwan tillsammans med flera andra sverigedemokratiska politiker.

– Tillsammans kan likasinnade demokratier runt om i världen blomstra, betonar han på sin Facebooksida.

Foto: Melker Dahlstrand, Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Det är inte rimligt” – Sverige sågar Natoallierade

2025 11 20

– Det är inte rättvist och det är inte hållbart i längden.

Det säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) till Politico.

I intervjun riktar hon skarp kritik mot flera Natoallierade, som hon menar inte gör tillräckligt för att stödja Ukraina.

Enligt Malmer Stenergard kan de nordiska länderna inte fortsätta att stå för en oproportionerligt stor andel av stödet till Ukraina.

– Några länder tar på sig nästan hela bördan, säger utrikesministern och påpekar at de nordiska länderna står för en tredjedel av det militära stöd som Natoländerna ger till Ukraina i år.

Att övriga Natoländer, med nästan en miljard invånare tillsammans, inte lyckas skramla ihop mer pengar är ”inte hållbart”, menar Malmer Stenergard.

– Det är inte rimligt på något sätt. Det säger mycket om vad de nordiska länderna gör – men det säger ännu mer om vad de andra inte gör.

Kritiserar kollegorna

Utrikesministern riktar också skarp kritik mot europeiska ledare som enligt henne framför pro-ukrainska ståndpunkter, men inte backar upp sin retorik med ekonomiskt stöd till Ukraina.

– Om ni väljer att hålla tal där ni säger att Ukraina inte bara kämpar för sin frihet, utan också för vår – då måste ni också hjälpa landet, säger hon.  

LÄS MER: Ukraina sätter deadline för Europa – sista chansen

Bidrar mest

Politico har analyserat utrikesministerns påstående. Tidningen fastslår att Norden bidrar mest i förhållande till ländernas storlek. De nordiska länderna är de största givarna sett till bidrag per capita.

– Sammantaget bidrar de nordiska och baltiska länderna mest i BNP-termer, medan Nederländerna, Storbritannien, Tyskland, Polen och Frankrike alla ger betydande bistånd, om än en mindre andel i förhållande till storleken på deras ekonomier, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: “Fler än 10 explosioner” – Rysslands luftförsvar misslyckas

Foto: Anders G Warne Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20nov25

Handla med kontanter – uppmaning till hela Sverige nästa vecka

2025 11 20

Årets största shoppingvecka står för dörren. 

På måndag inleds reaperioden Black Week och den 28 november är det dags för årets största shoppingdag, Black Friday.

Men alla tänker inte hoppa på reatåget.

Organisationerna Kontantupproret, Hela Sverige Ska Leva, Småföretagarna och Positiva Pengar ut lanserar en alternativ kampanj: ”Lokala Veckan”.

Syftet är att få så många som möjligt att låta bli att nätshoppa under Black Week och i stället stödja den lokala handeln och den egna kommunen.

Dessutom uppmanas alla svenskar att handla med kontanter under ”Lokala Veckan”.

– Tillsammans med flera folkrörelser och organisationer lanserar vi Lokala Veckan. Det betyder att i stället för Black Week-shopping på nätet så vill vi att alla ska gå till sin lokala affär och handla med kontanter. Då får inte heller storbankerna ytterligare tillskott i sina vinstkassor och pengarna stannar i lokalsamhället, säger Björn Eriksson, ordförande Kontantupproret.

”Hållbart, lokalt och kontant”

Louise Kroon, ledamot i styrelsen för Småföretagarnas Riksförbund, välkomnar initiativet.

– Vi småföretagare står bakom kampanjen och uppmanar allmänheten att handla hållbart, lokalt och kontant, säger hon.

LÄS MER: Så många svenskar tänker handla under Black Week

”Den mest kraftfulla protest du kan göra”

Organisationerna påpekar att näthandelsjättarna och storbankerna gör rekordvinster under Black Week – samtidigt som lokala butiker går på knäna.

– Att handla kontant är faktiskt den mest kraftfulla protest du kan göra mot storbankernas övervinster. De kammar hem miljarder på kortavgifter, räntor, BankID och Swish. Kontanter är det enda statligt utgivna betalningsmedel vi konsumenter kan välja i dag, säger Samuel Färdow Kazen, kampanjledare Positiva Pengar.

– Ju mer kontanter vi använder, desto mindre bankvinster och mer vinst till statskassan och lokala företag, tillägger han.

Irene Oskarsson, ordförande för Hela Sverige Ska Leva, gör samma bedömning.

– Handlar vi kontant i riktiga butiker tänker vi efter noggrannare innan vi köper. Pengarna fortsätter cirkulera i närområdet och skapar jobb och skatteintäkter där vi bor, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Bransch skriker efter personal – här finns jobben 

Foto: Danske Bank

Text: Redaktionen