EUROPA: Öppnade eld mitt i julruschen – minst tre döda

2022 12 23

En skjutning har ägt rum i centrala Paris i Frankrike.

Det rapporterar flera internationella medier, bland annat Reuters och Le Monde.

Skottlossningen ska ha ägt rum på Rue d’Enghien, inte långt från Louvren – samtidigt som mängder med människor är ute i vimlet för att handla julklappar eller ta sig till familj och släktingar.

Sex personer har skadats av skotten hävdar tv-kanalen BFM.

Myndigheterna i Paris har bekräftat att minst tre personer har dött till följd av sina skador.

"Fullständig panik"

Ett vittne har berättat att sju eller åtta skott avlossades på öppen gata. 

Stort kaos utbröt som följd.

– Det är fullständig panik, vi håller oss instängda, säger samma vittne, en butiksägare jobbar precis i närheten där skottlossningen ägde rum.

Uppmanar allmänheten att hålla sig borta

Franska polisen har kommenterat händelsen på sociala medier.

Man uppmanar där allmänheten att hålla sig borta för deras egen säkerhet och för att underlätta polisens arbete.

– Polisingripande pågår, framhåller polisen på Twitter.

– Undvik området och låt räddningstjänsten ingripa, står det vidare.

Flera vittnen som befann sig på platsen har svarat på polisens tweet och taggat franska tv-kanaler och bett dem skapa kontakt så att de kan gå ut med sina vittnesmål.

Uppgifter: 69-åring gripen

Polisen bekräftar också att en man är gripen för dådet. Enligt källor från Le Parisien rör det sig om en man som är 69-år gammal.

– Faran är avstyrd men motiven är för närvarande fortsatt okända, uppger en källa inom polisen för nyhetsbyrån AFP.

Mannen som har gripits ska tidigare ha suttit i fängelse för en sabelattack mot ett migrantläger förra året där två personer skadades.

– Han hade nyligen släppts, säger Laure Beccaue, åklagare i Paris, till BFM.

Enligt uppgifter till brittiska Daily Mail ska skotten ha avlossats mot ett kurdiskt center.

Uppgifterna är inte bekräftade och BFM hävdar istället att det enbart har skett i närheten av samma center.

Borgmästaren bekräftar

Emmanuel Gregoire, borgmästare i Paris, har också kommenterat skjutningen på Twitter.

– En vapenattack har ägt rum. Tack till säkerhetsstyrkorna för deras snabba agerande. Tankar till offren och de som bevittnat detta drama, uttrycker han.

Text: Redaktionen


Galet ljusfenomen på himlen – syns över hela Sverige

2025 11 12

Ett makalöst rött och grönt ljus har färgat himlen över hela landet.

Rapporterna kommer från ända från norr ned till Skåne i söder.

På sociala medier flödar bilderna på det sagolika norrsken som dansat över himlen i natt och ända in på morgonen, efter att en kraftig solstorm rusat mot jorden under tisdagen.

Det handlar om ett utbrott av typen X5.1 – ett av de starkaste utbrotten under hela året – vilket fått den amerikanska rymdvädermyndigheten Noaa att gå ut med varningsnivå 4 på den femgradiga skalan.

En geomagnetisk storm av den här kalibern har potential att störa jordens magnetfält så pass allvarligt att det blir strömavbrott och problem med internet och GPS-mottagare.

"Det kan bli sinnes"

Klockan 01.20 i natt kunde Noaa bekräfta en stormstyrka på G4-nivå, vilket kategoriseras som “svår”.

Geomagnetiska stormförhållanden förväntas fortsätta in på natten, framhåller myndigheten.

Under natten har effekterna kunnat skådas på himlen i hela Sverige. Många har varit uppe på småtimmarna och fått oförglömliga vyer över norrskenet när molntäcket lättat.

– Hela himlen är röd och grön! utbrister ett vittne i Saltsjöbaden i Stockholm som noterade ljusfenomenet strax före klockan 03.

Förhoppningar finns om att det kan bli en ny chans redan ikväll.

För den morgonpigge har norrsken fotats över Skåne redan, och då rejält högt upp på himlen. Det här är mäktigt. Hur eftermiddagen och kommande kväll utvecklar sig, tja. Det kan bli sinnes, framhåller Carl Bergstrand som driver Facebookkontot “Norrsken” med nästan 200 000 följare.

Forskare: underskattar risken

Det ljuvliga norrskenet är förstås en mycket vacker och trevlig följd av solens energiutbrott.

Samtidigt underskattas riskerna med kraftiga geomagnetiska stormar, varnade forskare vid Lunds universitet redan 2020. Till exempel drabbades Malmö av ett omfattande strömavbrott 2003 efter en sådan händelse.

En studie vid Grönland där forskarna tog hjälp av borrkärnor av is fann man bevis för att en mycket kraftig solstorm inträffade år 660 f Kr.

– Om den solstormen hade kommit idag kunde den ha fått förödande effekter i vårt högteknologiska samhälle, sade Raimund Muscheler, geologiprofessor vid Lunds universitet, vid tillfället.

Norrsken i Skåne under vid en geomagnetisk storm på nivå G4. Foto: MarcusOscarsson.se

Foto:

Text: Redaktionen


Råttor flyr i panik – ny metod kan ersätta råttgift

2025 11 12

Förra året fångade Anticimex 1 076 148 råttor.

Ett nytt rekord.

Och ett tecken på att råttproblemen i Sverige växer, enligt företaget.

– Tyvärr dras råttor till människor, samtidigt som det är av yttersta vikt att vi håller dem borta från miljöer där de krockar med oss, säger Magnus Rosenholm, skadedjursexpert på Anticimex.

"Genombrott" kan ersätta råttgift

Nu har en ny metod för att komma till bukt med problemet presenterats.

Forskare beskriver den som ett "vetenskapligt genombrott som kan ersätta råttgift”, som har flera negativa effekter på ekosystem och grundvatten.

Det handlar om en högfrekvent ljudinspelning av råttornas egna varningssignaler.

– När forskarna spelade upp ljuden uppstod en reflexmässig panikreaktion – råttorna flydde omedelbart och undvek området i flera dagar, skriver Repello, ett svenskt bolag vars uppdrag är att omsätta forskningsresultat i praktiken inom skadedjurskontroll.

Omedelbar reaktion

Studien har genomförts vid Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, och Luleå tekniska universitet, LTU.

Örjan Johansson, professor vid LTU, har i över 20 år forskat på hur människor och djur påverkas av ljud.

Han upptäckte att det snabba, vassa ljud som uppstår i akuta stressituationer då råttor gnisslar tänder fungerar som ett “naturligt varningsrop inom flocken”.

– Råttan tolkar ljudet som ett hot, vilket utlöser en reflexmässig flyktreaktion. Effekten sker omedelbart och kvarstår även efter att ljudet upphört, framhåller forskarna i sin rapport, enligt Repello.

"Entydiga resultat"

Sedan upptäckten har teorin validerats vid en fältstudie i ett flerfamiljshus i Göteborg med dokumenterade problem med råttor.

– Resultaten var entydiga, uppger Repello.

Råttorna försvann omedelbart och kom inte ens tillbaka när forskarna stängde av ljudet.

– Att använda högfrekvent ljud som avskräckningsmetod har flera potentiella fördelar. Det är en icke-invasiv lösning som inte kräver användning av gifter eller fällor, och därmed minskar risken för oavsiktlig påverkan på människor, husdjur och andra djur, framhäver forskarna i rapporten.

Foto: J. Cotten reps MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen