Önationer förbereder för kaos – “Snälla bunkra vatten”

2024 07 01

Orkanväder är på väg att slå hårt mot karibiska önationer.

Stormen Beryl är på väg med stor kraft mot Karibien.

Det är under måndagen som ovädret väntas presentera sig på riktigt, och stora förberedelser genomförs just nu för att försöka minska stormens påverkan.

Invånare vallfärdar till bensinstationer och mataffärer, rapporterar BBC.

“Snälla bunkra vatten”

Barbados premiärminister Mia Motley har riktat en uppmaning till landets invånare om att skydda sig själva.

– Var snälla och kom ihåg att bunkra vatten, för om vi får skador på vattenledningarna kommer ni att behöva det de närmsta dagarna, säger hon enligt Barbados Times.

“Är extremt farlig”

Det råder stor oro i Karibien inför stormen som väntas kunna orsaka stora materiella skador.

Den beskrivs som en kategori 4-storm och väderexperter beskriver stormen som “extremt farlig”.

Ovädret väntas slå mot flera länder den kommande tiden, däribland Barbados, Dominica, Grenada och Martinique.

Är ovanligt

AccuWeathers ledande prognosmakare för orkaner Alex Da Silva har uttalat sig om läget.

– Det är ovanligt att se en storm intensifieras så här snabbt, så här tidigt på säsongen, i den här delen av Atlanten. Flera öar i Nedre Antillerna står inför en extrem risk för liv och stora skador, säger han till BBC.

Orkanvindar och kraftigt regn

Stormen kommer att medföra orkanvindar och kraftigt regn, och risken för allmänheten bedöms vara mycket stor.

I Saint Vincent och Grenadinerna har premiärminister Ralph Gonsalves uppmanat ägare av matvarubutiker och bensinstationer att hålla öppet längre än vanligt på grund av situationen.

– Orkansäsongen, som pågår från den 1 juni till den 30 november, väntas bli intensiv i år, enligt prognosmakarna, uppger BBC.

– National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA, utfärdade sin mest häpnadsväckande varning hittills om den aktuella säsongen. Prognosmakare sa att det kunde finnas upp till 25 namngivna stormar 2024.

Foto: E. Agodor

Text: Redaktionen


19nov25

”Minskning med 2 090 kronor”– glatt besked för hushållen

2025 11 19

Under 2026 blir det billigare för hushållen i Sverige.

Matkostnaderna väntas sjunka rejält, enligt Konsumentverkets årliga prognos för hushållens kostnader.

Matutgifterna för en barnfamilj med två barn i åldrarna 5 och 9 år beräknas landa på 8 440 kronor per månad under 2026 – en minskning med 2 090 kronor jämfört med förra årets beräkningar.

Totalt rör det sig om en minskning på hela 20 procent.

Tre anledningar

Enligt Konsumentverket finns det flera förklaringar till den nya prognosen:

- En förväntad minskad matmoms kan leda till lägre livsmedelspriser.

- Ny metod för prismätning av livsmedel. Prismätningen genomförs i fler butiker och på fler orter samt under en längre period än tidigare. Detta för att bättre kunna ta hänsyn till regionala prisskillnader samt till olika erbjudanden och rabatter. 

- Nya matsedlar, som används för att beräkna matkostnader, är anpassade till de senaste Nordiska näringsrekommendationerna som publicerades 2023 samt Livsmedelsverkets uppdaterade svenska kostråd som publicerades 2025. 

LÄS MER: Länsförsäkringar bekräftar – nu blir det billigare för svenskarna 

Räkneexempel: Så stor blir månadskostnaden

Hur mycket pengar hushållen kommer att spara på minskade matkostnader återstår att se. Konsumentverket fastslår dock att matkostnaderna väntas minska för alla typer av hushåll.

Här är exempel på beräknade månadskostnader för olika hushåll:

- För en vuxen kan maten kosta cirka 2 730 kronor per månad. 

- För en familj på två vuxna och två barn kan maten kosta cirka 8 440 kronor per månad.  

- För dig som behöver specialkost kan det kosta 50-250 kronor extra per månad.  

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


19nov25

Sverige säger nej till Turkiet

2025 11 19

Under Natoprocessen enades den svenska och turkiska regeringen om att omkring 70 personer från Sverige ska utlämnas till Turkiet.

I regel handlar det om personer som Turkiet beskriver som terrormisstänkta.

Nu avslår Sverige en begäran om att lämna ut två personer, rapporterar Aftonbladet.

Sverige säger nej 

Turkiet hävdar att personerna är medlemmar i en väpnad terrororganisation.

Men Sverige kommer inte att lämna ut dem.

I det ena fallet stoppas utlämningen eftersom personen är svensk medborgare.

– Enligt utlämningslagen får en svensk medborgare inte utlämnas, framhåller regeringen enligt tidningen.

I det andra fallet sätter Högsta domstolen stopp. Domstolen konstaterar att det ”förelåg hinder för utlämning”, uppger tidningen.

Här är hela avtalet

Under Natoprocessen undertecknade Sverige, Finland och Turkiet ett avtal där Turkiet gick med på att lyfta sitt veto mot ett svenskt-finskt Natomedlemskap om länderna uppfyllde en rad krav.

LÄS MER: Ryanair är för dåliga – flygningar förbjuds 

Här är avtalet i sin korthet:

- Sverige och Finland ska fullständigt samarbeta med Turkiet i kampen mot PKK och dess medlemsförbund.

- Sverige och Finland ska visa solidaritet med Turkiet i kampen mot terrorism i alla dess former och manifestationer.

- Finland och Sverige bekräftar att det inte ska finnas några nationella vapenembargon mellan länderna

- Sverige och Finland ska inte stödja organisationerna PYD/YPG och FETO (Gülenrörelsens).

- En strukturerad samarbetsmekanism för delning av underrättelser i kampen mot terrorism och organiserad brottslighet ska inrättas mellan länderna. Länderna ska etablera en gemensam, strukturerad dialog och samarbetsmekanism vid alla nivåer av myndigheter, inklusive mellan brottsbekämpande och underrättelsetjänster.

- Sverige och Finland ska vidta konkreta åtgärder för utlämning av terroristbrottslingar och hantera Turkiets begärda utvisningar eller utlämningar av terrormisstänkta skyndsamt och grundligt, med hänsyn till information, bevis och underrättelser som tillhandahålls av Turkiet. Länderna ska även upprätta nödvändiga bilaterala ramar för att underlätta utlämning och säkerhetssamarbete med Turkiet, i enlighet med den europeiska konventionen för utlämning.

- Sverige och Finland ska utreda och förbjuda eventuella insamlings- och rekryteringsaktiviteter för PKK och dess medlemsförbund.

- Sverige och Finland ska motverka desinformation mot Turkiet och förhindra att ländernas inhemska lagar missbrukas till förmån eller främjande av terroristorganisationer.

Källa: Nato

LÄS OCKSÅ: Ryssland rasande – ”ni har förstört i 12 år”

Foto: Nato resp Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen