Omfattande snövarning i hela 15 län – i två dygn

2023 03 06

SMHI varnar för kraftigt snöoväder – och hela 15 län omfattas av varningarna.

Den som trodde att vintern var över får tänka om.

Imorgon drar snön in över stora delar av Mellansverige och södra Sverige – vilket förväntas få konsekvenser för samhället och allmänheten.

– Under tisdagen sprider sig ett tidvis kraftigt snöfallsområde nordost över Götaland, framhåller SMHI på sin hemsida.

Uppemot 15 centimeter snö förväntas och lokalt kan det bli uppemot hela 25 centimeter.

– Men i nuläget är det svårbedömt att säga var de största snömängderna hamnar, enligt SMHI.

15 av 21 län varnas

Av Sveriges 21 län har 15 av dem  tilldelats gul varning – den första nivån av tre på SMHI:s skala.

Följande län ingår i varningen:

- Uppsala

- Stockholm

- Västmanland

- Örebro

- Värmland

- Västra Götaland

- Södermanland

- Östergötland

- Gotland

- Kalmar

- Jönköping

- Kronoberg

- Halland

- Blekinge

- Skåne

Förhöjd risk för olyckor

Förväntade konsekvenser av ovädret är långsammare trafik, begränsad framkomlighet och risker för förseningar inom kollektivtrafiken. 

Det råder även en förhöjd risk för olyckor så länge busvädret håller i sig. 

– Allmänheten bör ha ökad uppmärksamhet avseende förväntad väderutveckling samt vidta förebyggande åtgärder om man bor eller vistas i utsatta områden eller på annat sätt tillhör en riskgrupp, uppmanar SMHI.

Kan slå ut elen

Snöovädret väntas hålla i sig även över onsdagen, vilket gör att SMHI:s varning gäller under två dygns tid.

På flera håll finns även risk att strömmen slås ut.

– Från tisdag eftermiddag eller kväll snöfall tidvis kraftigt snöfall i kombination med blåsigt väder, vilket bland annat kan leda till trafikstörningar och elavbrott, skriver SMHI.

Varningen gäller till och med fram till klockan 18 på onsdag i samtliga berörda län.

Foto: F. Clark

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen