Omfattande problem för ett av världens vanligaste livsmedel

2023 07 21

En av världens största exportörer av ris inför nu förbud.

De globala priserna på ris har under året varit höga, och nu kommer ett mycket tungt besked angående priset på varan.

Indien, som är en av världens största exportörer av ris, har beslutat för att förbjuda export omedelbart.

Det väntas leda till en kraftig ökning av priset på världsmarknaden, och anledningen till förbudet är att begränsa inflationen i landet, rapporterar CNBC.

Minskar drastiskt

Analytikern Eva Barre vid kreditförsäkringsföretaget Coface menar att det globala utbudet kommer minska drastiskt framöver.

– Globala risleveranser kommer att stramas år ordentligt, eftersom landet är världens näst största producent av matvaran, säger hon.

– Förutom en minskning av det globala risutbudet kommer panikreaktioner och spekulation på de globala rismarknaderna förvärra prisökningen.

Indien ansvarar för 40 procent av risexporten och är efter Kina världens största producent av ris.

Tungt regn

På grund av tunga regnfall i landet har stora odlingar förstörts, och priset på ris har stigit med över 11 procent under det senaste året.

Det är inte första gången Indien agerar för att begränsa utflödet.

Förra året införde regeringen en exportskatt på 20 procent för att motverka försäljning till utlandet.

– Det är rättvist att säga att detta kommer att ha en ganska stor inverkan på de globala livsmedelspriserna, säger analytikern Emma Wall till BBC.

Kriget påverkar

Efter en längre tid av mycket hög inflation kommer det som ett oönskat besked.

Indiens beslut kommer dessutom efter att Ryssland dragit sig ur avtalet om ukrainsk spannmålsexport.

Priset på vete ökade kraftigt efter det, såväl som priset på majs och sojabönor.

Har anklagats

Ryssland har anklagats för att använda den ukrainska exporten av spannmål som en del i sin krigföring.

– Ukraina kommer nu att tvingas exportera det mesta av sitt spannmål och oljeväxter genom sina landsgränser. Detta kommer att driva upp transportkostnaderna avsevärt och öka trycket på ukrainska jordbrukares vinster, säger Carlos Mera vid nederländska Rabobank.

Foto: NCI

Text: Redaktionen


3 mars

Enormt fynd i Norge – största i hela Europa

2026 03 04

En stor upptäckt har gjorts i Norge som kan minska beroendet av Kina.

Europa är som bekant i hög grad beroende av Kina för sällsynta jordartsmetaller.

Kontinenten har i dagsläget inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller.

Men nu kommer uppgifter om ett enormt fynd i Norge som kan ändra på det.

Enormt fynd

En uppskattning av mineralresurserna vid en gruva som utvecklas av Rare Earths Norway – Europas största projekt för sällsynta jordartsmetaller – har rusat med 81 procent sedan den förra utvärderingen för två år sedan, uppger Reuters. 

Europa har inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller, och utvecklingen av företagets Fen-projekt skulle kunna stödja kontinentens strävan att minska beroendet av den dominerande producenten Kina.

“Världsklass”

Projektet har 15,9 miljoner ton totalt innehåll av sällsynta jordartsoxider i indikerade och antagna resurser, enligt ett uttalande från konsultföretaget WSP. 

Den nya uppskattningen återspeglar ytterligare prospekteringsborrningar som ägde rum förra året och kan jämföras med de 8,8 miljoner ton som beräknades 2024.

– Genom att nästan fördubbla sin kända storlek har Rare Earths Norway gått från att vara en lovande upptäckt till en strategisk tillgång i världsklass, säger Bernd Schaefer, vd för EIT RawMaterials, ett EU-finansierat organ för kritiska mineraler.

Läs mer: Pentagon går rakt emot Trump

Tar tid

Det är inte bara i Norge som jakten efter sällsynta jordartsmetaller pågår i Europa.

Men byråkrati ställer till det, menar Jan Moström, verkställande direktör för LKAB.

“Bara då blandar vi oss i”

Så här låter det från Moström:

– Jag har pratat i Bryssel de senaste två eller tre åren om de enorma nackdelar vi skapade under 1970- och 1980-talen, när vi lade ner gruvindustrin och började importera metaller från Sydamerika, Afrika och Australien, säger han till The Guardian.

Läs mer: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Foto: M Oetelaar

Text: Redaktionen


UPPMANINGEN: Ta ut pengar nu – så mycket ska du ha hemma

2026 03 04

SBAB slår larm om svenskarnas kontantvanor.

Myndigheterna har flera gånger gått ut med uppmaningar till svenska folket om att förvara kontanter hemma.

Men svenskarna lyssnar inte.

Rekommendationen är att hushåll ska ha kontanter hemma så att de klarar sig i minst en vecka – ett mål som enligt SBAB “långt ifrån uppnås”.

Bara en av tio

Bara en av tio svenskar har ökat innehavet av kontanter i hemmet trots myndigheternas rekommendationer.

Nu är det dags att agera, säger SBAB:s privatekonom Linda Hasselvik.

– Att ha kontanter hemma för att kunna köpa det nödvändigaste om möjligheten att genomföra digitala betalningar tillfälligt ligger nere borde vara en självklarhet, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi behöver inte stå inför en invasion för att det ska ske. Givet dagens teknik skulle det också kunna hända i samband med till exempel ett längre elavbrott eller cyberangrepp, en risk som kanske underskattas.

Så mycket ska du ha

Myndigheten för civilt försvar (tidigare MSB) och Finansinspektionens rekommendation är att ha kontanter hemma så att det räcker för minst en vecka.

– Konsumentverket beräknar att bara matkostnaden för en familj med två vuxna och två barn uppgår till cirka 2 500 kronor per vecka, fortsätter Hasselvik.

– Lägg därtill potentiella kostnader för drivmedel och andra oväntade småutgifter. Rekommendationen är också att ha mindre valörer hemma då det kan vara svårt att få tillbaka växel om betalningssystemen ligger nere.

Läs mer: 375 procent dyrare i fysisk butik än online

Minst en vecka

Myndigheten för civilt försvar framhåller inte någon konkret summa – men understryker att alla bör ha tillräckligt mycket kontanter i hemmet för att klara sig i en vecka.

– Fundera på hur beredskapen ser ut för ditt hushåll och hur mycket kontanter ni behöver för att klara er en vecka utan samhällets hjälp, gärna längre.

Ta ut pengar

En majoritet av svenskarna har inte ens tusen kronor i kontanter hemma.

Den som saknar tillräckligt med kontanter i hemmet för att klara sig en vecka uppmanas därmed att ta ut pengar nu.

Läs mer: ”Du kan misstänkas för penningtvätt” – polisen varnar för nytt bedrägeri

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen