7 juli 2026

Omedelbart krav från Ungern – om Sveriges Natoansökan

2024 01 24

Krav från Ungern kommer nu om ett omgående besked gällande Sveriges medlemsansökan till Nato.

Premiärminister Viktor Orbán och det ungerska parlamentet har i snart två års tid förhalat omröstningen om den svenska anslutningen till försvarsalliansen.

Nu har oppositionen i Ungern fått nog.

Det socialdemokratiska oppositionspartiet begär ett blixtinkallat möte för att rösta om Sveriges ansökan, rapporterar ungerska nyhetssajten 24.

Extra parlamentssittning

Kravet gäller en extrainsatt parlamentssittning där en omröstning ska äga rum.

För att tillmötesgå kravet måste en beredningskommitté bifalla förslaget.

Samma sak föreslog redan i oktober förra året.

Då avslogs partiets begäran.

Inte övertygat Ungern

I slutet av förra veckan uppgav Viktor Orbán att Sverige inte övertygat Ungern om att Sverige är en lämplig medlem för Nato.

En medarbetare till premiärministern sade också att Sverige inte verkar prioritera ett Natomedlemskap.

Den ungerska presidenten Katalin Novák har också vädjat till statsminister Ulf Kristersson (M) att höra av sig.

– Inga ansträngningar görs just nu, sade hon till DN förra veckan.

Turkiet ska behandla ansökan

Den ungerska oppositionens krav utfärdas efter gårdagens besked om att det turkiska parlamentet ska rösta om ett svenskt Natomedlemskap i veckan.

En turkisk regeringskälla uppgav för Bloomberg att det turkiska parlamentet att rösta om ett svenskt Natomedlemskap i veckan.

– AKP (regeringspartiet) kommer att lägga fram lagförslaget i parlamentet, framhöll källan.

Uppgifter: Röstar i dag, tisdag

Enligt uppgifter till SVT kommer den turkiska omröstningen att ske i dag, tisdag.

Det är högst sannolikt att parlamentet kommer att godkänna den svenska ansökan. Regeringspartiet AKP och dess stödpartier, som stödjer ja-sidan, har en majoritet i parlamentet.

Avtal med USA?

Turkiets president  Reccep Tayyip Erdogan gick i december ut med ett direkt krav för att godkänna den svenska ansökan.

Presidenten vände sig till USA.

Enligt nyhetsbyrån Reuters vill Erdogan att USA ska leverera F-16-stridsflygplan i samma ögonblick som det turkiska parlamentet ratificerar Sveriges ansökan.

Det är oklart om en sådan uppgörelse har slutits mellan Turkiet och USA.

–  Det är möjligt att det finns en slags uppgörelse med USA om handel av stridsflyg men det är inget som sagts offentligt. Så det är oklart varför det rör på sig i den här frågan nu, kommenterar SVT:s Turkietkorrespondent Tomas Thorén.

Foto: M. Gergely

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen