19 sep 2025

Olycka vid event – person har dött

2023 07 30

En allvarlig olycka har skett vid ett motorevent.

På lördagskvällen har ett motorevent på Malmby flygfält utanför Strängnäs i Södermanland ägt rum.

Motorintresserade var på plats vid flygfältet, beläget ungefär sju kilometer sydost om Strängnäs.

Under kvällen har en allvarlig olycka skett och en man i 50-årsåldern har förlorat livet.

Det rapporterar Eskilstuna-Kuriren.

Allvarlig kollision

Det ska röra sig om en motorcykelförare som enligt uppgifter från räddningstjänsten varit med om olyckan.

Han körde sin motorcykel i mycket hög fart in i ett betonghinder.

Mannen fördes till sjukhus med ambulans och dog senare på sjukhuset.

Anhöriga har underrättats.

“Mycket folk”

Polisen har under kvällen bekräftat att personen omkommit.

De har även upprättat en anmälan om vårdslöshet i trafik för att kunna utreda olyckan, någonting som kan komma att ändras till vållande till annans död.

– Det var någon anordnad träff för motorcyklister och det var mycket folk på platsen, säger Andreas Linder som är vakthavande befäl vid räddningstjänsten enligt Aftonbladet.

Stockholm och Gotland

Även i Stockholm och på Gotland har trafikolyckor ägt rum under lördagen.

I Stockholm rör det sig om två personbilar som varit inblandade i en händelse på E4 vid trafikplats Lilla Essingen.

– I olyckan skadades en annan personbil och dess förare. Föraren behövde inte sjukhusvård. Båda personbilsförarna körde i norrgående riktning på Essingeleden. På de uppgifter som finns från olyckan kan den ha skett när en av förarna skulle genomföra ett körfältsbyte efter en omkörning, förklarar polisen.

Två till sjukhus

På Gotland har två personer förts till sjukhus efter en trafikolycka på LV141 vid Fardhem.

Åtminstone en person har upplevt anmärkningsvärda smärtor efter händelsen.

– Personbilen bärgades från platsen. Polisen har informerat väghållaren om att en trafikskylt skadades vid olyckan, framhåller polisen via sin webbsida.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 maj 26

Avgift införs – när du tar ut kontanter

2026 06 06

Hos vissa bankomater i Sverige kommer en avgift att införas under sommaren.

Kontantfrågan är alltjämt het i Sverige.

Det är många som uttrycker sitt stöd för att stärka kontanternas roll i samhället.

Men bankomatföretaget Kontanten, som har 450 uttagsautomater runt om i landet, menar att ingen vill ta ansvar.

Framöver kommer en avgift att införas för att ta ut kontanter från Kontantens uttagsautomater.

Inför avgift

Avgiften debiteras per uttag och baseras på uttagsbeloppet.

Detta kommer att gälla från och med i sommar:

100–200 kr: 15 kr

300–1 000 kr: 20 kr

1 100–2 000 kr: 25 kr 

Det framgår emellertid inte något exakt datum för när avgifterna kommer att börja tas ut.

“Sista utväg”

I en debattartikel framhåller Kontanten att ekvationen inte längre går ihop.

– Efter långvariga försök till dialog förbereder vi nu som en sista utväg införandet av avgifter på kontantuttag i vårt nätverk av uttagsautomater, med planerad start under sommaren 2026. Detta är inte en utveckling vi önskat se, framhåller de i Aftonbladet.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

“Många negativa”

Marcus Liljeblad, Kontantens country manager i Sverige, berättar att det har kommit negativa reaktioner.

Men han menar också att andra är mer förstående.

– Det är naturligtvis många kunder som är negativa till att behöva betala, så har det absolut varit, säger han till DN.

– Samtidigt har andra haft förståelse för att det kostar pengar att upprätthålla detta och att alternativet på sikt skulle riskera att bli färre uttagsautomater.

Kommer synas

Avgiften kommer alltid att visas i automaten innan uttaget genomförs. 

Man kommer att få möjlighet att godkänna eller avbryta transaktionen innan uttaget slutförs. 

Bankomat – som har 1 200 automater i landet – ska inte ha några planer på att börja ta ut en avgift vid uttag.

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen