Olycka vid Arlanda – vägen avstängd

2023 11 26

Flera bilar har varit inblandade i en seriekrock vid Arlanda.

Efter lunchtid på söndagen har en trafikolycka skett vid Arlanda i Stockholm.

Åtminstone fyra personbilar har varit inblandade i en seriekrock som skett under eftermiddagen.

Vägen har stängts av och ett stort arbete pågår på platsen.

– Polisen får samtal om att det är en trafikolycka med fyra personbilar på E4 vid trafikplats 181 Arlanda i riktning mot Stockholm, framhåller polisen.

Körde in i refugen

Det ska röra sig om en bil som av oklar anledning har kört in i refugen vilket föranledde seriekrocken.

– En personbil ska ha kört in i refugen vilket resulterade i ett hastigt inbromsande som orsakade en kedjekrock med flera personbilar bakom. 

Det finns inga uppgifter om att någon ska vara allvarligt skadad.

Trafiken står stilla

Samtliga fyra personbilar som var inblandade i olyckan behöver bärgas från platsen och ett omfattande arbete pågår just nu.

Eftersom vägen har stängts av så står trafiken stilla och polisen kommer att omdirigera trafiken fram tills det att bärgningsarbetet är färdigt.

Det finns ingen prognos om när trafiken kan flyta på som vanligt igen.

Hektisk dag

Det har varit en mycket problematisk dag i trafiken och olyckor har skett på flera olika håll runt om i landet.

I Salem har två personbilar krockat, och en av de inblandade förarna har därefter smitit från platsen.

– En personbil ska i hög fart ha orsakat en trafikolycka genom att köra in i bilen framför. Efter olyckan ska personbilen som har kört in i bilen framför smitit från platsen, framhåller polisen via sin webbsida.

Skellefteå och Kristianstad

Under lördagen har trafikolyckor även skett i bland annat Skellefteå och Kristianstad.

I Kristianstad rör det sig om en singelolycka där en personbil kört in i en stolpe.

Samtidigt har en personbil voltat i Skellefteå, platsen har beskrivits som väldigt hal.

En person har förts till sjukhus efter den olyckan.

Arkivfoto: Polisen Norrmalm FB

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


12 januari 2026

”Har gjort det nästintill omöjliga” – styrkebesked från Ukraina

2026 01 14

Under natten har ryska attacker mot anläggningar i Kryvyj Rih slagit ut strömmen för omkring 45 000 ukrainare.

Beskedet kom från Oleksandr Vilkul som leder militärförvaltningen i staden.

– Fienden har återigen genomfört en storskalig drönarattack mot en infrastrukturanläggning, uppger han i ett inlägg på Telegram.

Var snäll och fyll på med vatten och ladda era enheter om ni kan.

”Har gjort det nästintill omöjliga”

Inga människor ska ha skadats i den massiva attacken, som slog ut stora delar av elförsörjningen under natten.

Men tidigt på morgonen kommer ett styrkebesked från den ukrainska regionen.

– Energiarbetarna har gjort det nästintill omöjliga. Strömmen har återkopplats i Kryvyj Rih efter den ryska drönarattacker som lämnade 45 000 utan elektricitet, säger Oleksandr Vilkul, rapporterar Kyiv Independent.

– Pannanläggningarna har startats upp och når redan driftstemperaturer. Kommunala transporter går normalt, inklusive höghastighetsspårvagnen. Vattenförsörjningen fungerar.

LÄS MER: Ryssland har attackerat sig själva

Kallt i Ukraina

De ryska attackerna mot infrastrukturen i Ukraina slår hårt mot landets befolkning nu när vinterkylan har slagit till.

– Nattens temperaturer i Kiev var -14 grader. Väderprognoserna visar att frostförhållanden sannolikt kommer att fortsätta i minst två veckor till, uppger tidningen.

Förra veckan slog de ryska styrkorna ut elförsörjningen i flera regioner.

– Invånarna i huvudstaden Kiev har kämpat med liknande utmaningar de senaste dagarna, när tusentals invånare stod utan värme efter en massiv nattattack den 9 januari som riktade sig mot kritisk infrastruktur och dödade minst fyra personer.

Många sammandrabbningar

Det senaste dygnet har de ryska och ukrainska styrkorna drabbat samman på flera platser längs fronten, allra flest kring staden Pokrovsk.

– Igår utsatte fienden ukrainska enheter och befolkade områden för fyra missilattacker och 42 flyganfall. De använde 25 missiler och släppte 78 bomber, uppger den ukrainska generalstaben i ett uttalande, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryssland har attackerat polsk anläggning

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen