Olycka vid Arlanda – vägen avstängd

2023 11 26

Flera bilar har varit inblandade i en seriekrock vid Arlanda.

Efter lunchtid på söndagen har en trafikolycka skett vid Arlanda i Stockholm.

Åtminstone fyra personbilar har varit inblandade i en seriekrock som skett under eftermiddagen.

Vägen har stängts av och ett stort arbete pågår på platsen.

– Polisen får samtal om att det är en trafikolycka med fyra personbilar på E4 vid trafikplats 181 Arlanda i riktning mot Stockholm, framhåller polisen.

Körde in i refugen

Det ska röra sig om en bil som av oklar anledning har kört in i refugen vilket föranledde seriekrocken.

– En personbil ska ha kört in i refugen vilket resulterade i ett hastigt inbromsande som orsakade en kedjekrock med flera personbilar bakom. 

Det finns inga uppgifter om att någon ska vara allvarligt skadad.

Trafiken står stilla

Samtliga fyra personbilar som var inblandade i olyckan behöver bärgas från platsen och ett omfattande arbete pågår just nu.

Eftersom vägen har stängts av så står trafiken stilla och polisen kommer att omdirigera trafiken fram tills det att bärgningsarbetet är färdigt.

Det finns ingen prognos om när trafiken kan flyta på som vanligt igen.

Hektisk dag

Det har varit en mycket problematisk dag i trafiken och olyckor har skett på flera olika håll runt om i landet.

I Salem har två personbilar krockat, och en av de inblandade förarna har därefter smitit från platsen.

– En personbil ska i hög fart ha orsakat en trafikolycka genom att köra in i bilen framför. Efter olyckan ska personbilen som har kört in i bilen framför smitit från platsen, framhåller polisen via sin webbsida.

Skellefteå och Kristianstad

Under lördagen har trafikolyckor även skett i bland annat Skellefteå och Kristianstad.

I Kristianstad rör det sig om en singelolycka där en personbil kört in i en stolpe.

Samtidigt har en personbil voltat i Skellefteå, platsen har beskrivits som väldigt hal.

En person har förts till sjukhus efter den olyckan.

Arkivfoto: Polisen Norrmalm FB

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen