SVERIGE: Olycka inom Försvarsmakten

2022 10 07

En soldat har avlidit efter att ha blivit skottskadad på Livgardets regemente utanför Stockholm.

Det rapporterar flera medier.

Polisen har också bekräftat händelsen, som uppges vara en olycka, enligt Aftonbladet.

Ambulanshelikopter har varit på plats och har transporterat den skadade till sjukhus, säger Ola Österling, presstalesperson på Stockholmpolisen.

Senare under kvällen meddelade Försvarsmakten att den skadade soldaten hade avlidit.

Blivit skjuten

Enligt Expressen har mannen blivit skjuten.

Larmet inkom till polisen strax efter klockan 17.

– En försvarsmaktsanställd har blivit träffad av ett skott. Vi har bedömt det som ett olycksfall och utreder det som det, säger Ola Österling enligt tidningen.

Han tillägger:

– Platsen är avspärrad för teknisk undersökning.

Expressen har sökt Försvarsmakten som ännu inte har velat kommentera händelsen.

Försvarsmakten största förband

Livgardet är ett av Sveriges största förband inom Försvaret.

Drygt 2 600 personer är anställda inom förbandet med arbetsuppgifter inom allt från ceremoniverksamhet till säkerhetstjänst.

Förbandet arbetar också med att förbereda personal inför internationella insatser.

Vaktar kungen

Utöver Stockholm finns Livgardet även i Falun, Gävle, Göteborg och Karlskrona.

– Mest synliga är kanske våra blåklädda soldater ur Livbataljonen som ofta bevakar de kungliga slotten, genomför statsceremoniell verksamhet och försvarar viktiga byggnader och anläggningar i Stockholm vid kris och krig, förklarar Försvarsmakten på myndighetens hemsida.

Ska upptäcka säkerhetshot

Försvarsmakten beskriver förbandet vidare som betydelsefullt för Sveriges militära insatser utanför landets gränser.

Det är här som både civila och militärer som ska arbeta utomlands utbildas.

Vid Livgardet finns även insatsförbandet 13 säkerhetsbataljonen som arbetar med att “upptäcka, motverka och bekämpa olika typer av säkerhetshot”, skriver Försvarsmakten på sin hemsida.

Arkivfoto: Försvarsmakten (personen på bilden har ingenting med artikelns innehåll att göra)

Text: Redaktionen


20 november 2025

Nytt krav i bilbesiktningen – många kan få anmärkning

2025 11 20

Under flera års tid har klagomålen haglat från bilister över hela landet.

Folk bländas på vägarna av mötande bilar, trots att bilarna kör med halvljus.

Så lyder den växande kritiken som till och med har resulterat i att en protestgrupp, Lightmare, grundats i Storbritannien för att få bukt med problemet.

Vi gör en översyn av vilka krav som ska ställas vid en bilbesiktning. Kontroll av belysning är ett av flera områden som vi tittar på, sade Transportstyrelsens utredare Anders Gunneriusson till Sydsvenskan i våras.

På gång till sommaren

Nu kommer nya besked i frågan.

Målet är att nya regler i bilbesiktningen gällande de starka halvljusen ska finnas på plats till sommaren 2026.

– Klagomålen om bländning har funnits länge, men det är framför allt de senaste åren som det ökat på grund av den nya tekniken, säger Anders Gunneriusson till SR på torsdagen.

Det handlar om Xenon och LED-strålkastare på moderna bilar.

Ljusen är så starka att folk blir bländade även om helljuset är avaktiverat. Det går dock att ändra genom att man vinklar om ljusen, och det är på den punkten det nya kravet ska gälla.

– Det finns idag en tolerans i regelverket för att man ska kunna ha last i fordonet, men är fordonet olastat ska man ha en bra nedvinkling och det kan innebära att en del fordon kan behöva justeras, säger Anders Gunneriusson.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Många kan få anmärkning

När de nya reglerna träder i kraft kan en direkt konsekvens bli att bilägare därmed får en anmärkning. Det innebär att en verkstad måste justera strålkastarna.

Anders Gunneriusson har tidigare sagt att han inte utesluter att en del även kan behöva byta ut sina lampor helt och hållet.

– Men det är upp till verkstaden att avgöra, sade utredaren till Sydsvenskan i mars.

LÄS MER: Bransch skriker efter personal – här finns jobben

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


20 november 2025

Ny kafferegel införs i hela Sverige

2025 11 20

Ett stort larm om svenskarnas kaffedrickande har utfärdats.

Varningen framgår i en ny rapport från Världsnaturfonden WWF som svenska universitetet Chalmers har medverkat till.

I rapporten konstateras det att kaffe har gått om nötkött som den produkt som i högst grad påverkar avskogningen i Amazaonas.

Det gäller även kaffet som finns på marknaden i Sverige.

År 2022 bidrog konsumtionen av kaffe i Sverige till att 331 hektar regnskog – en yta motsvarande cirka 463 fotbollsplaner – avverkades i Amazonas. Motsvarande siffra för nötkött är 236 hektar, skriver Chalmers i ett pressmeddelande.

Ny lag införs

Det noteras dock samtidigt att studien inte visar specifik data om enskilda importerade produkter.

Därmed syns det inte i statistiken om svenska kunder konsumerar mycket hållbarhetscertifierat kaffe – som inte har samma påverkan på skogsavverkningen.

Som det är nu finns det ingen märkning på förpackningarna om kaffet är avskogningsfritt.

Det ska nu ändras.

Från och med 30 december införs nämligen en ny EU-regel som avser att “motverka handel med varor som bidrar till världens avskogning och skogsförstörelse”, uppmärksammar Chalmers.

LÄS MER: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

Regeln kommer synas i affären

Det innebär att det kommer att ställas krav på producenter och importörer att spåra och dokumentera att deras produkter inte orsakar avskogning.

För svenska konsumenter blir följden att det kommer att bli lättare att veta var kaffet i affären kommer från. Samma regel kommer även att omfatta exempelvis soja, nötkött och kakao.

– Globalt sett har det varit mycket fokus på sojaproduktionens och boskapsuppfödningens inverkan på avskogningen, så konsumtionen av kaffe kanske har flugit lite under radarn, säger Martin Persson, biträdande professor på Chalmers och en av rapportens författare.

LÄS MER: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen