Olycka i trafiken – föraren kan inte ta sig ut

2024 02 23

En lastbilschaufför sitter fast i lastbilen efter att ha vält.

På fredagskvällen kommer uppgifter om att en trafikolycka har inträffat på E45.

Det är i Brålanda i riktning mot Göteborg som en lastbil har vält, föraren sitter fast i fordonet och kan inte ta sig ut.

Olyckan har mycket stor påverkan på trafiken.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Dörren blockerad

Det är oklart exakt varför lastbilen välte men det har varit mycket blåsigt i Västsverige under dagen.

Föraren är kvar i hytten och kan inte ta sig ut då dörren är blockerad.

Det är oklart om några andra fordon var inblandade i olyckan, och det finns heller inga uppgifter om skadeläget på föraren av lastbilen.

Har varnat

Man vet ännu inte om det är väderförutsättningarna som har orsakat olyckan, men Trafikverket har tidigare under dagen gått ut med en varning för de hårda vindarna.

– Hårda vindar medför störningar i trafiken i västra Sverige. Tågtrafiken till och från Göteborg drabbas av stora förseningar, vilka beräknas kvarstå under resten av dagen. Vägtrafiken påverkas genom nedfallna träd på många platser. Vägtrafikanter uppmanas att vara försiktiga och om möjligt undvika att ta bilen, framhåller myndigheten.

Flera olyckor

Flera olyckor har inträffat i trafiken på olika håll runt om i landet under fredagen.

I Borlänge har en buss och en personbil har kolliderat vid Stationsgatan.

– SOS-alarm meddelar att de skickar resurser till en trafikolycka mellan buss och personbil i centrala Borlänge. Det är oklart skadeläge och hur många som är drabbade, dock klagar föraren av bilen på smärta, meddelar polisen.

– Busschauffören, en man i 50-årsåldern misstänks för att ha varit vållande till olyckan genom att inte ha iakttagit väjningsplikt. Förare av personbilen är avförd till sjukvården efter att ha klagat på smärta. 

Permobil inblandad

Även i Ronneby har en olycka inträffat, där en permobil varit inblandad.

– Larm inkommer om en olycka mellan en personbil och en permobil på Risatorpsvägen, framhåller polisen via sin webbsida.

– Permobilföraren förs med ambulans till sjukhus. En anmälan om smitning från trafikolycksplats kommer att upprättas. 

Foto: Melvin

Text: Redaktionen


”Ingen annan utväg än döden” – historisk naturkatastrof i dag

2025 10 28

Orkanen Melissa är på väg mot Jamaica.

Den massiva stormen väntas bli den kraftfullaste som någonsin uppmätts på ön med vindhastigheter på 282 kilometer i timmen.

Amerikanska meteorologer varnar för "katastrofala och livshotande" konsekvenser, rapporterar BBC News.

– Den senaste rapporten från det USA-baserade National Hurricane Center (NHC) visar att Melissa är årets hittills starkaste storm, framhåller kanalen.

Flera dödsfall

Hittills har tre personer omkommit på Jamaica och ytterligare fyra dödsfall har rapporterats i Haiti och Dominikanska republiken.

Under tisdagen väntas orkanen intensifieras i styrka. Dessutom befaras Melissa ligga kvar länge över området, vilket kan leda till långvarigt skyfall och ökad risk för dödliga översvämningar och jordskred.

Stormfloder på fyra meter

Enligt FN:s Världsmeteorologiska organisation (WMO) står Jamaica inför en ”katastrofal situation”.

Hela 70 procent av landets befolkning bor nära havet och många hus är belägna på låg höjd över havet. Stora delar av befolkningen riskerar att drabbas av översvämningar, jordskred och stormfloder på upp till fyra meter, varnar WMO.

”Finns ingen annan utväg än döden”

På Haiti har tusentals människor evakuerats. I det våldsdrabbade landet befinner sig redan 1,3 miljoner människor på flykt.

Nu fruktar många döden.

– Om en orkan kommer ovanpå alla våra problem kommer vi helt enkelt att dö. Det finns ingen annan utväg än döden, säger den haitiska flyktingen Fortune Vital till Reuters.

LÄS MER: Lukasjenko fullständigt rasande: “Sinnessjukt” 

”Kommer att öka”

NHC-chefen Michael Brennan uppmanar samtliga jamaicaner att stanna inomhus.

– Gå inte ut när orkanens öga passerar ditt område. Melissas hastighet kommer att öka och ögat kommer att börja röra sig mycket snabbt över ön, säger han enligt BBC.

LÄS OCKSÅ: Kraftig kritik mot Ica Maxi – från Handels

Foto: J Mcarthur

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska flyg stoppas

2025 10 28

Ett ryskt flygbolag stoppar alla sina framtida flygningar.

Efter en dödlig olycka i juli har den ryska myndigheten Rosaviatsia nu beslutat att Angara Airlines inte längre får bedriva kommersiell passagerartrafik, rapporterar Moscow Times.

Flyg stoppas

Beslutet att stoppa den sibiriska flygoperatören följer efter att ett An-24-plan störtade i juli i Amurregionen, där alla 48 ombord omkom.

Rosaviatsia, den ryska luftfartsmyndigheten, har tidigare dragit in bolagets underhållscertifikat och upphävde senare godkännandet för deras flygutbildningscenter.

– Efter olyckan har vi funnit allvarliga brister i bolagets drift och säkerhetsrutiner. Det är därför vi nu drar tillbaka deras tillstånd att flyga, säger en talesperson från Rosaviatsia.

LÄS MER: Massiv rysk attack har misslyckats

Biljetter stoppas

Angara Airlines har meddelat att alla biljetter efter den 1 november inte längre säljs.

Passagerare med flyg bokade efter 5 november erbjuds full återbetalning eller ombokning via partnerbolag.

Företaget använde främst gamla sovjetbyggda Antonov An-24 och An-26 för korta regionala rutter i östra Sibirien och Fjärran Östern.

Andra flygbolag tar över

Rosaviatsia uppger att andra inhemska bolag, bland dem IrAero och Aurora Airlines, kommer att ta över Angaras rutter, inklusive flyg från Irkutsk och Khabarovsk till avlägsna orter som bara nås med flyg.

Flygsäkerhetsexperter påpekar att små regionala bolag ofta arbetar under utmanande väderförhållanden och med gamla flygplan, vilket ökar riskerna.

– Angara var en av få aktörer som höll luftförbindelserna mellan isolerade sibiriska samhällen igång. Beslutet påverkar därför många resenärer i regionen, säger en expert på ryska inrikesflyg, till Moscow Times.

Bakgrund till beslutet

Bakgrunden till beslutet har tagits efter en tragisk flygolycka i Rysslands avlägsna Amurregion, där alla personer ombord på ett Angara Airlines Antonov An-24-plan omkom.

Planet, som var på väg från Blagoveshchensk till Tynda, förlorade radaruppkopplingen under ett andra landningsförsök och kraschade i ett svårtillgängligt skogsområde cirka 15 kilometer från sin destination.

Olyckan resulterade i 48 dödsfall med 42 passagerare, inklusive fem barn, samt sex besättningsmedlemmar.

LÄS MER: Ryska börsen störtdyker

Foto: J Mcarthur

Text: Redaktionen