Olle Wästberg är död

2023 10 10

Diplomaten, USA-kännaren och publicisten Olle Wästberg har gått bort.

Hans bortgång kommer efter en tids sjukdom.

Det uppger familjen för Expressen.

Populärt nyhetsbrev

Olle Wästberg - som fram till nu drivit ett av Sveriges populäraste nyhetsbrev om nyheter i allmänhet och USA i synnerhet – blev 78 år.

Han föddes när freden kom till världen, år 1945 och har alltid varit samhällsintresserad och engagerad.

Valde Folkpartiet

Han var med i ledningen för det som i dag kallas Sveriges Elevkårer och valde snabbt att engagera sig politiskt.

Olle Wästbergs parti var Folkpartiet som han gick med i tidigt.

Mellan 1972 och 2000 var han medlem i Folkpartiets partistyrelse.

Olle Wästberg var även riksdagsledamot för Folkpartiet 1976 till 1982 när partiet satt i regeringen under statsminister Thorbjörn Fälldin.

En fin förebild

Han var även statssekreterare under partiledare Bengt Westerbergs tid 1991-1993.

Tillsammans med Inger Claesson Wästberg har Olle Wästberg två barn.

– Han har ju varit en fin förebild, en jättefin pappa.

– Väldigt nära sina barn och barnbarn som farfar, säger Olle Wästbergs son David Wästberg till Expressen.

På senare år blev han inte minst omtalad och uppskattad för sitt nyhetsbrev som nådde ut till många svenska runt om i världen.

Bland ämnena i nyhetsbrevet fanns hans reflektioner och analyser kring världsnyheter såväl som svenska nyheter. Amerikanska nyheter stod i centrum och det handlade om allt från USA:s president till restaurangtips i New York.

Olle Wästberg var generalkonsul i New York kring millennieskiftet och i början av 200-talet.

Senare var han även generaldirektör för Svenska Institutet.

Han ledde även demokratiutredningen 2014-2015 och just demokrati, mänsklig rättigheter och fria val låg Olle Wästberg varmt om hjärtat.

Tack för alla dina rader Olle. Tack för allt du gjort!

texten uppdateras

Foto: Frankie Fouganthin

Text: Redaktionen


Trump rasande – efter besked om Kamala Harris

2025 05 08

Donald Trump ger sig på sin tidigare valmotståndare Kamala Harris och TV-kanalen CBS, som han anklagar för att ha manipulerat en intervju.

Donald Trump må redan ha besegrat Kamala Harris i presidentvalet förra året, men nu ställer han återigen in siktet på sin tidigare valmotståndare.

Detta efter att en intervju av CBS-programmet 60 minutes med den demokratiska presidentkandidaten nominerats till en Emmy.

Beskedet om nomineringen kommer efter att Trump i oktober stämt CBS och moderbolaget Paramount Global – för att ha manipulerat samma intervju.

“Fixades och manipulerades olagligen”

Trump går nu till vansinnig attack mot både Harris och CBS 60 minutes, som han menar ägnar sig åt lagbrott.

Presidentens missnöje vädras via ett inlägg på det sociala nätverket Truth Social.

– Den valstörande 60 Minutes-intervjun med Kamala Harris, som sändes på CBS strax före valdagen och långt in i den tidiga röstningen, visade sig vara mycket värre än väntat, eftersom hennes svar olagligen fixades och manipulerades av CBS, för att försöka få Kamala att framstå som åtminstone någorlunda sammanhängande, framhåller presidenten.

Läs mer: Tyskland ryter ifrån mot Trumps USA

“Ett totalt slag i ansiktet”

Trumps advokater sitter just nu låsta i en rättstvist med Paramount Global, som man stämt på 20 miljarder dollar, cirka 192 miljarder kronor, för att ha manipulerat avsnittet med Kamala Harris.

Att samma intervju nu också har nominerats till en Emmy, ett av TV-världens finaste priser, verkar vara droppen som har fått Trumps bägare att rinna över.

– Dessutom, som ett totalt slag i ansiktet för alla som tror på SANNING och ärlig journalistik, har detta Fake News-inslag nu nominerats till ett pris av det totalt misskrediterade Emmys, heter det i presidentens inlägg.

“Korruption och lögner”

Trump avslutar genom att tala för det amerikanska folket, som han påstår har tappat allt förtroende för pressen vid det här laget.

– Dessa upptåg är anledningen till att det amerikanska folket inte har något förtroende för pressen och kräver att media, mycket inklusive 60 Minutes, CBS och dess ägare, hålls ansvariga för deras korruption och lögner, vilket är exakt vad vi gör i domstol!

Läs också: Trump utropar massiv åtgärd – ska rädda döende bransch

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Danmark agerar drastiskt – bekräftar hot från USA

2025 05 07

Den danska utrikesministern agerar drastiskt efter de nya uppgifterna om amerikanskt spionage på Grönland.

En rapport från The Wall Street Journal gör gällande att USA avser att öka spionaget mot Grönland inom en snar framtid.

Detta är uppgifter som nu väcker stor oro i Danmark.

Nu väljer den danska utrikesministern Lars Løkke Rasmussen att kalla landets amerikanska ambassadör till ett möte, enligt nyhetsbyrån Ritzau.

Ett drastiskt drag, enligt danska experter.

Danska ministerns oro

The Wall Street Journals uppgifter, som kommer från två anonyma källor, väcker stor oro hos Løkke Rasmussen.

Han uttrycker sitt missnöje över hur USA – som Natoallierad – beter sig.

– Vi spionerar inte på våra vänner. Jag vet inte om det är sant eftersom det står i en tidning. Men det verkar inte bli särskilt starkt avvisat av dem som uttalar sig. Det oroar mig, uppger utrikesministern för reportrar på väg till ett möte.

Läs mer: ”Häpnadsväckande väderprognos” i Danmark – Sverige påverkas

Dansk underrättelsetjänst: “Föreligger hot”

Även den danska underrättelsetjänsten, PET, bedömer att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

– PET:s bedömning är att det, baserat på det amerikanska intresset och det ökade internationella fokuset på Grönland i allmänhet, finns ett ökat spionhot och hot för påverkan från främmande stater både mot Danmark och Grönland, heter det i ett uttalande.

Enligt Wall Street Journal är de amerikanska motiven för att spionera på Grönland att “lära sig mer om rörelsen mot självständighet, och för att undersöka attityden till amerikansk resursutvinning”.

“Drastiskt – händer väldigt sällan”

Lars Løkke Rasmussens beslut att kalla in USA:s ambassadör till samtal kallas för en “drastisk” åtgärd i Danmark som händer “väldigt, väldigt sällan”.

– Det finns inte många steg över det, och det är ett tecken på att detta betraktas som en fientlig handling, säger TV2:s politiska expert Søs Marie Serup.

Samtidigt menar hon att den danska regeringen måste känna till att det handlar om en “allvarlig situation”.

– Man tjuvlyssnar inte, man övervakar inte, och man spionerar inte på sina allierade. Det är en mycket fientlig handling om USA ökar övervakningen, uppger experten.

Läs också: Trump rasande – efter besked om Kamala Harris

Foto: Ninni Andersson – Regeringskansliet, PICRYL samt G. Skidmore (OBS! montage)

Text: Redaktionen